
V červnu 1995 se v ostravském klubu Sklep uskutečnil koncert extrémních kapel Paranoizze. Snad tehdy některá z kapel odpadla, snad šlo o pouhý noisecore jam na konci akce, tak jako tak, do seznamu vystupujících bylo pořadatelem dopsáno magické „… a ?“. Improvizační projekt, poskládaný z členů tehdejších grindových SOCIAL DEFORMITY (zpěvák Roman a bubeník Viki, dnes SHEEVA YOGA, MASSOLA), punkových 128 POSLEDNÍCH z Bohumína (bubeník Rosi na basu) a doplněný v průběhu let o další hráče nakonec funguje s kratšími či delšími pauzami dodnes.
Sedm let po albu „Ptaoism“ vyšla v létě 2022 u tokijského vydavatelství Shit-Eye Cassettes (které provozuje Ucchy, zpěvák a bubeník NAPALM DEATH IS DEAD, CUNTS) další z řady nahrávek. Jedná o plnohodnotné album, byť jeho délka nedosahuje ani dvaceti minut, čítající (dle informace v bookletu) rovných 146,8 písniček. Na těch se krom výše uvedeného tria podílel ještě na druhou basu Rado ze slovenských hlukařů SEDEM MINÚT STRACHU, jehož K.A.Z. re-chords zároveň zajišťuje evropskou distribuci.
Jediný track je poskládaný z nespočtu na sebe navazujících sekundovek, kterým dominují převážně ultrarychlé bicí a brutální murmury. Destrukci dokonávají dvě baskytary prohnané přes různé krabičky. Do toho je ke slyšení vazbení, pískání, smích, pár hostujících nástrojů (kytary, ukulele) a různé samply, ve kterých jsem rozeznal např. FEAR FACTORY, QUEEN, PANTERU nebo film Psycho. V závěru dojde i na coververzi HNF „Jen počkej zajíci“. Ve výsledku se jedná o poctivý a hlavně intenzivní a živelný noisecore (s lehkými závany grindcore), který korunují letité zkušenosti všech zúčastněných. Má hlavu a patu, i když pro spoustu posluchačů to bude jen dělání kraválu pro kravál. Ale to je omyl, protože PTAO touto nahrávkou dokazují svou čelní pozici v Evropě v rámci žánru. A navíc, díky rozumné délce nezačnou nudit!
Nahrávalo se na podzim 2021 v koncertním sále pod klubem Gospoda (R.I.P.) pod dohledem Petra (ŸPERITIFF) a o mastering se postaral Šaman (GATTACA, VONT), takže je kvalita záznamu víc než dostačující. Navíc cédéčko s vloženým miniplakátem, kvůli ceně vyrobené v Česku, zdobí titulní vtipná fotografie členů kapely na přechodu pro chodce s dominantou vyhlídkové věže ostravské Nové radnice v pozadí. Proto mi u této parodie slavného obalu THE BEATLES nasedí název alba v japonských klikyhácích, které v překladu znamenají „Pár teček a otazník“. Nemělo by se spíš jmenovat „Ulice 30. dubna“...? (úsměv)
Seznam skladeb:
- 146,8 písniček
Čas: 18:23
Sestava:
- rPTAOman – zpěv, samply
- Rosi – basa
- Viki – bicí, zpěv
- Rado – basa, zpěv, beatbox
Hosté:
- Přema – ukulele
- Petr – kytara, syntezátor
- Maro Puaka Marunič – kytara
- Ucchy – uvaděč
Shit-Eye Cassettes
KAZ re-chords