Nejbližší koncerty
  • 23. 02. 2024Plzeň, Pod Lampou
  • 24. 02. 2024SEVEN (České Budějovice) + DEAD DANIELS (Praha) společně ...
  • 28. 02. 2024UNDERCROFT Death/Thrash metal (Chile) DEKAPITED Thrash...
  • 06. 03. 2024Stíráš si pot z čela při paralýze volbou během listování ...
  • 08. 03. 2024Hrají: XIII. STOLETÍ legendární gothic rock ( Jihlava ), ...
  • 09. 03. 2024Tortharry, Murmur, Bloodcreek
  • 12. 03. 2024DAVID ELLEFSON (ex-Megadeth) - Bass Warrior Tour 2024. P...
  • 15. 03. 2024- - - First Spring HARDCORE THERAPY - - - 15. 3. 2024 - -...
INSANIA

8. 12. 2022, Praha - Hells Bells Rockin‘ Pub

Heavy/doomově magický křest TRAHIR

TRAHIR, support SLAŤ

FB event: https://facebook.com/events/657441915779454
e-TICKET: https://obscure.cz/cs/tickets/detail/id/528


V okultních mlhách a z ozvěn aeonů věků se zrodila hudba skupiny TRAHIR. Příběhy z rozeklaných hor, prokletých hradů a pustin pouštních provází ty, kteří se s nimi vydají na cestu. Heavy Metal v jejich tvorbě značí melodiku a esprit jejich muziky. Doom se stoner pozůstatky ji dává těžkotonážní a tajemný punc, který se ve středoevropských oblastech vyskytuje naprosto ojediněle.

TRAHIR je pražská čtyřčlenná kapela, kterou tvoří kytarista Jéňa Mašek, patrně ztracený syn vrchního riffmistra Tonnyho Iommiho, pódiově freneticky šamanský zpěvák Adam Balcar, hřmotný bubeník Martin Horčic (Symbtomy, ex-Vladivojsko, ex-Mortal Cabinet (Live)) a basák Dan Friml (Mean Messiah, Surma a majitel nahrávacího studia The Barn).
Kapela byla založena v roce 2018, kdy kytarista Jéňa Mašek přišel s konceptem hrát muziku, která by zrcadlila jeho nehynoucí lásku k raným Black Sabbath, a po nalezení správného zpěváka Adama Balcara dokázala vytvořit prvotinu v podobě EP „Succubus“ (2019), která se nesla v patřičně stonerovém duchu archaických těžkotonážních riffů a páchla pálícími se bylinami a vůbec psychedelickým odérem. Již v té době se na scéně etablovala předskakováním kapelám jako Demon Head /Dk/, The Hazytones /Can/, The Castle /USA/ nebo 1000mods /Gr/.
Od roku 2019 do stylu TRAHIR stále více začal vstupovat metalovější zvuk a kapela přiznala i své další vlivy pramenící z NWOBHM, které zapříčinily i vlivy příchodu bubeníka Martina Horčice a posléze basisty Dana Frimla. Po jejich příchodu si TRAHIR střihli support pro kapely Hällas /Swe/, Spirit Adrift /USA/, Ufomammut /Ita/ nebo svým vystoupením zavírala metalový festival Symbolic 2022 po boku Candlemass /Swe/.
Chystaná dlouhohrající deska „Whose Hearts Petrified“, která vychází 1. 12. 2022, odkazuje svým názvem na Václava Hraběte a jeho báseň „Variace na renesanční téma“ („...těm, kterým srdce zkameněla“) a snaží tímto významem a hlavně hudbou navnadit posluchače, aby se nebál při poslechu být strhnut do říší fantazie a otevřít své srdce heavymetalovému zvuku s poetikou z dob, jako když byl metal před 40 lety ještě velmi mlád. Přitom se zvukem zabaleným do produkce studia The Barn dává nahrávce punc mimořádně solidní nahrávky.
Co se týče témat alba, Hrabětova stopa není jediným českým odkazem na albu. Deska skýtá například i píseň „Amra“, jež je inspirována českým orientalistou a tzv. českým „Lawrencem z Arábie“ Aloisem Musilem. Dále se na ní nachází píseň s okultní tématikou „Blåkulla“, píseň čarodějných transformací „The Ruin“ a „Rapture“ či o boji s drogovou závislostí a příslovečným bojem zla se zlem – „Lichking X Witchqueen“.
Kapela rovněž pečlivě zvolila astrologickou symboliku pro datum vydání alba 1. 12. 2022, kdy planeta Mars bude zemi za dlouhou dobu nejblíž a rovněž i datum křtu alba v pražském klubu Hells Bells, kdy 8. 12. 2022 dojde k překrytí (konjunkci) planety Mars s Lunou.
Neradno utajit také okolnost, že kmotrem křtícím desku „Whose Hearts Petrified“ bude slovutný František Štorm (Master’s Hammer).

Na křtu jako předskupina vystoupí brněnská sludge/stoner metaloví SLAŤ. Jejich zvuk jest jako příchod biblicky kataklyzmatické bažiny, která pohřbí všechny, kteří se nebudou v onom uchvácení kývat do rytmu. V hlubinách jejich produkce budou znít tlející pozůstatky hudby skupiny Nikander, na kterých SLAŤ vznikla. Žánr sludge v jejich podání nikdy nebyl a ani už nikdy nebude víc tajemný a blátivý či „slaťovitý“.

Najisto lze čekat událost, kdy se magické okamžiky spojí s monumentálním metalem!

TRAHIR
https://youtube.com/watch?v=zLEvn4B2ghY
https://youtube.com/watch?v=cuCtUY6swmU
SLAŤ
https://youtube.com/watch?v=uMZL2NtxQWk
https://youtube.com/watch?v=UGBmD1fvo6A


Zveřejněno: 25. 02. 2021
Přečteno:
402 x
Autor: Johan | Další články autora ...

Fotogalerie


Komentáře

Zatím je tu mrtvo. Určitě nejsi bez názoru, tak buď první a přidej svůj komentář