
Pařátí slepička je neúnavná nosnice a jako spolehlivá pracovnice v pravidelných intervalech zásobuje věrné zákazníky čerstvými produkty. Sem tam mají barvu zlatou, občas je to pukavec, ale povětšinou se jedná o standardní kvalitu a co je důležité, vyrábí se v Česku, výjimečně u slovenských bratří a sester. A o jaké jakosti se bavíme v případě havířovských SOUL MASSACRE? Nejdříve ochutnejme…
Z dostupných materiálů lze vysledovat, že se kapela upsala dámě s kosou před sedmi lety a aktuální „Despair Of Human Being“ je druhou obětí, kterou zmíněné osobě v kápi položili na oltář. Ve své době jsem prvotinu několikrát protočil, ale nijak zvlášť zasažen ji odložil a pro osvěžení paměti vlastně oprášil až před sepsáním této recenze. V souboru se během čtyř let od debutového „Purgatory System“ udály dvě personální změny. Na flek baskytaristy nastoupil za odchozího Tomáše Anubees a krásku s ohnivými vlasy Dru vystřídal u mikrofonu Steep. U prvně jmenovaného brouzdám olověnýma nohama v močálu nevědomosti (citace z televizní detektivky Vyvraždění rodiny Greenů), zatímco jméno pěvce rozezvučelo vzpomínkové alarmy naplno. Štěpán se v tuzemském podzemí nesmazatelně zapsal jako frontman ANTIGOD z doby předChymusovské a „The Masquerade“ stále patří k mým oblíbeným. O živém vystoupení na Zděřině, léta páně 2013, nemluvě. Sympatický maník si mne okamžitě získal na svou stranu a následný odchod z kapely zamrzel.
Sejde z očí, sejde z mysli, se pravda potvrdilo, ale zafungoval i zpětný chod a SOUL MASSACRE tím pádem získali mou plnou pozornost. Že to bude tentokrát trochu jinak, napoví hned úvodní tóny „Ther Land“. Celkový sound je o poznání hutnější a kapela, snad i díky Štěpánovi, odvázanější po stránce kompoziční. Nenalézám tolik na první dobrou líbivých momentů jako na předchůdci. Vše si musíte řádně naposlouchat a ony momenty se postupně odkrývají. Jestli Johan psal v recenzi na debut, že se o melodické prvky starala hlavně kytarová sekce, zde to neplatí tak úplně. Snad Dru promine, ale u debutu mám pocit, že vozík táhnou hlavně muzikanti a dáma sedíc na kozlíku se spíše veze a sem tam práskne bičem. Zatímco teď je situace docela jiná a Štěpán v nemálo momentech navléká chomout a staví se do čela spřežení.
V Pařátím rozhovoru SOUL MASSSACRE meditují, zda-li se ještě řadí do škatulky old school. Jak se to vezme. Řekl bych, že z valné části zatím ano. Vlastně se dá mluvit o staré škole protkané prvky moderny a částečně tím skladby určují, která skončí v pisálkových šuplících více a která méně oblíbených. Mezi favority určitě patří svižná „Mindstealer“, valící se „Paralyzed“, kde mě Štěpán svým frázováním vrací do minulosti, respektive do jeho působení v ANTIGOD, „Man Of Corruption“ s nakažlivým refrénem, kde krásně souzní kytara se zpěvem a následně sborem křičená hesla ji pasují v mých očích na nejhitovější věc alba. Tou by konec konců mohla být i závěrečná „Suicide Swarm“. Změny temp od vše hrnoucího buldozeru po sešlápnutí plynu závodních monopostů a mezi tím libozvučně kreslící kytara a famózní Štěpán…
Nahrávalo se v GM Studiu, mastering Tom Porcell a ať má na výsledném zvuku větší zásluhu ten, nebo ten, skvělá práce!
Obal alba zdobí kresba zahraničního umělce Rudi Yanta a zobrazuje matku přírodu. S tím, že jí řádně nakládáme, souhlasím, s její spoutanou bezbranností už méně a troufám si tvrdit, že nám to ještě spočítá a proúčtuje.
SOUL MASSACRE s novinkou udělali pořádný krok kupředu a jsem přesvědčený, že pokud se podaří zachovat současnou sestavu, chuť a kreativního ducha, ještě o nich uslyšíme. Takže pukavec ani náhodou, zlaté to taky ještě není, ale dobré a chutné to je.
Seznam skladeb:
- Their Land
- Despair
- Mindstealer
- Intro to Section 26
- Section 26
- Paralyzed
- Behind The Scars
- Man Of Corruption
- Mother Nature Filthy Creature
- Shadow Dweller
- Suicide Swarm
Čas: 39:36
Sestava:
- Steep – vocal
- Vladimor – guitar
- Martin – guitar
- Anubees – bass
- Kuba – drums
www.soulmassacre.com
Facebook
Bandzone