Kdy byla vaše skupina založena, proč zrovna tenhle název, co znamená a co bylo prvotním impulsem pro její vznik?
Prvotní brnk se datuje kolem roku 2018, kdy jsem se začal scházet s kytaristou Jurou na garáži. Šlo o nevinné trávení času u kytary a bicích, bez větších vizí. Časem se zformovaly songy pojmenované „jednička“, „dvojka“ apod. Dali jsme tomu nálepku TEARS OF THE DEAD WORLD. Název je v podstatě odraz dnešního zkaženého světa. Nějak jsem to tak cítil z těch songů, že by to celé bylo o lidstvu, které se řítí do záhuby. Uběhl nějaký čas a v minulém roce se k nám přidal zpěvák Chcípak. Ten se velmi rychle ztotožnil s atmosférou songů a orazítkoval jednotlivé skladby názvy, texty a vůbec ucelil celý vzhled a myšlenku kapely. Anglický název jsme rozebrali a vtisknuli jsme celému projektu češtinu, tedy – SLZY MRTVÉHO SVĚTA.
Představte jednotlivé členy - věk, zda již někde hráli a jak dlouho hrají na svůj nástroj?
Hozly (já), 39 – LASZKA, JERUZALEM, KOZELAGAZELADOZELA, v současnosti 8 DNÍ VENKOVA, STAROSLOVANSKÁ PITKA, LES BOR a PŘÍTEL BELIAL. Aktivně se hraní věnuju cca 15 let.
Jura, 47 – PŘÍTEL BELIAL – tenhle tenkodrátek to hrne na kytaru již nějakých 30 let.
Chcípak 39 – LASZKA, v současnosti se věnuje STAROSLOVANSKÉ PITCE a PŘÍTEL BELIAL a LES BOR.
Sedlo, 43 – N.V.N, KASUFLANT, 8 DNÍ VENKOVA, NEDĚLNÍ CHVILKA POEZIE, REVIVAL BAND, NIERIKA; dnes DRUTTY, PANENSKÉ PLAMENY a sólově jako Hippobelly – své base to nakládá cca 28 let.
Za jakých podmínek jste nahrávku pořídili, jak jste s ní spokojeni, jaký náklad jste od nahrávky pořídili, jak jde zatím na odbyt, jaká je cena?
Nahrávka vnikla za tradičních UG podmínek, tak jak jsme zvyklí. Nahrávalo se u basáka Sedla v jeho domácím studiu a v době rozběhnuté koronakrize, což docela bodlo při tvorbě. Rozpolcená společnost a deprese ze dnů přítomných i vizí budoucích dala desce příslušný otisk. Rozhodně spokojenost co z toho vylezlo. Co se týče nákladů, držíme se při zemi, několik desítek CD, které slouží spíše jako památka pro nás samé, pro přátele, známé atd. Rozhodně lze u nás CD zakoupit za pár šušňů.
Texty – proč jste rozhodli zpívat česky/anglicky/španělsky..., kdo je autorem slov, jaká témata volíte?
Co se týče jazyka, tak náš vokálista Chcípak měl jasno hned, i když ovládá bravurně i jiné jazyky. Přece jen ta čeština k nám patří a nevidím důvod to hrnout třeba anglicky. Autor slov je Chcípak, který, jak už jsem v začátku zmínil, vdechl téhle kapele ten zatuchlý odér pokřivené společnosti. Tématicky se opíráme o postapokalyptické bytí přeživších na zemi. Radiace, hnus, chaos, zabíjení, kanibalismus.
Kdo je autorem loga, obalu, webu – jakou důležitost těmto grafickým věcem přisuzujete?
Logo, obal apod. jsme vytvořili v podstatě kolektivně, chtěli jsme, aby vše korespondovalo s tématikou, kterou se v kapele zabýváme. Každý k tomu měl co říct, a tak se s tím i pracovalo. Grafika je u nás velmi důležitá, především k dotvoření atmosféry a celkového dojmu.
Které kapely patří mezi vaše vzory / zdroje inspirace?
Na tuhle otázku těžko odpovědět. Každý z nás má hromady kapel, které jsou mu blízko srdci. Vyjmenovávat je by bylo na další rozhovor. Naše vzory se objevují v rocku, black metalu, death metalu a grindcore. Konkrétněji, co se týká zdroje inspirace, nevím o žádné kapele která by nás inspirovala k tomu, co jsme vytvořili nebo tvoříme. Samo že v nahrávce leckdo uslyší to a tamto, tisíckrát slyšené, ale vše vznikalo na bázi volné, svobodné myšlenky, bez přirovnávání, úmyslného kopírování apod.
Posílali jste nahrávku na firmy, případně na které, jaká byla/nebyla odezva?
Nahrávku jsme na žádnou firmu neposlali.
Kolik máte za sebou koncertů a který považujete za nejpovedenější?
SLZY MRTVÉHO SVĚTA prozatím neodehrály žádný koncert
Máte ambice ukázat se v zahraničí?
Zřejmě ne. Pokud se objevíme na pódiu, bude to především pro české posluchače.
Plány do budoucna...
Pokračovat v tom kde jsme skončili. Tvořit a hlavně se bavit tím co děláme. Dnešní doba nám dává hodně témat, která můžeme ždímat, ale už teď vím, že se budeme držet především temné stránky společnosti.