Nejbližší koncerty
 • 20. 08. 2022Dead Daniels - OpenAir Na Staré cestě vol.3
 • 20. 08. 202220-08-2022 CHATOVÁ OSADA LUH SUŠICE koncert můžeme naz...
 • 03. 09. 2022V priebehu Montana Metal Festu vystúpia skupiny súčasnej...
 • 03. 09. 202203-09-2022 Chatová osada LUH Sušice, 34201 areál otevř...
 • 09. 09. 2022Páteční večer ve farářově sluji s PIKODEATH - thrash de...
 • 10. 09. 202210.9.2022 S-klub Olomouc Od: 18:00h. MASSACRE-(USA),NEC...
 • 17. 09. 2022Dead Daniels (Hard Rock,N´Roll - Praha): https://deaddani...
 • 23. 09. 2022Masakrální Nóbl mejdlo číslo 39. rozezvučí staří známí úd...
ASMODEUS – PŘÍJEZD KRÁLE PO 25 LETECH, NYNÍ I JAKO ČERNÁ NEBO ORANŽOVÁ GRAMODESKA

CD 2021, vlastní náklad / celtic punk rock / Česko

Není to tak dlouho, co jsem recenzoval album českobudějovické kapely PIRATES OF THE PUBS. Z té  v roce 2018 odešli tři členové a založili nový projekt, BUDWEIS DRUNKEN BASTARDS. Projekt, který má s předchozím působištěm odpadlíků mnoho společného, žánrovým zaměřením počínaje, náměty a jazyky textů pokračuje a podobným nástrojovým obsazením obsahujícím harmoniku konče. 

Harmonika hraje v soundu BUDWEIS DRUNKEN BASTARDS stěžejní roli, hlavně díky ní se dá říci, že „Májový speciál“ je nahrávka z oblasti celtic punk rocku. Což je žánr, který má zejména zábavnou funkci, ostatně obsah textů se rovněž profiluje v tomto směru. Hned první song „A proto!“ je svižná koncertní tutovka, v níž se pěje o tom, co kdo z kapely na cestách nebo koncertech provedl, a taky že alkohol v tom hrál svou roli a že k němu mají pánové (i dáma?) kladný přístup. Nedá se říci, že by v muzice a textech šlo o něco originálního, ani střídání mužského a ženského zpěvu není novum, podobně to mají právě zmiňovaní PIRÁTI a asi i další žánrové kapely. Trochu horší to je s obratností při psaní textů, u nichž jde hlavně o to, aby se to rýmovalo a dalo hulákat. S hulákáním souvisí i jeden nešvar, který se rovněž v punk rocku objevuje přes čtyřicet let, a to je sborové óóóoooóóó nebo hejhejhej halekání, se kterým mám celoživotní problém. 

Ke cti BUDWEIS DRUNKEN BASTARDS nutno připsat, že se tohoto zlozvyku neobjevuje tolik, a taky to, že se snaží o pestrost, což se samozřejmě snadněji daří v případě krátké nahrávky, než kdyby šlo o dlouhohrající album. Necelých čtrnáct minut uteče jako voda, sází se hlavně na melodie a chytlavé popěvky, od celtic punku se sem tam sklouzne k řekněme rocku, chvilku se hraje rychleji, pak zpomalí, tu hraje prim akustická kytara, pak harmonika, zazní i banjo, nechybí ani pasáže v režii kytary elektrické, vokály pánů jsou taky variabilní. Po skočném „Žebříku do nebe“ následuje proměnlivá „Umělecká mobilizace“ oscilující mezi punkem a bigbítem, a pokud se to někomu nelíbí, v textu mu kapela vysvětlí, že to je její byznys. Chybět nemůže ani námořnická, nebo přesněji řečeno rybářská píseň, s poněkud pubertálním textem, kterému ale nechybí vtip,  dáma a pánové se naštěstí vystříhali vulgarismů, takže v této formě to je snesitelné. Závěr patří jediné anglicky zpívané písni, u které by mě docela zajímal text – jestli je děvče mezi bastardy spokojené, nebo ne. (úsměv) 

Obal ve mně vzbuzuje smíšené pocity. Grafika je pěkná, nápad použít jako titulní motiv pivní etiketu, navíc pěkně nakreslenou a se zajímavými detaily, je fajn, i vložený pivní tácek potěší, asi hlavně sběratele pivního sortimentu, na druhou stranu chybí booklet a jednoduchý digipack neobsahuje vůbec žádné informace kromě seznamu skladeb, takže chybí texty, sestava, údaje o nahrávání i autorovi designu, což považuji za neodpustitelnou chybu.

Seznam skladeb:

 1. A proto!
 2. Žebřík do nebe
 3. Umělecká mobilizace
 4. VelRimmář
 5. Girl between Bastards

Čas: 13:40

Sestava:

 • neuvedena, viz rozhovor

ROZHOVOR

Facebook
Bandzone

 


Zveřejněno: 19. 06. 2021
Přečteno:
696 x
Hodnocení autora:
6 / 10

Autor: Johan | Další články autora ...

Fotogalerie


Komentáře

Zatím je tu mrtvo. Určitě nejsi bez názoru, tak buď první a přidej svůj komentář