DARK GAMBALLE - Romance panenky a kladiva

LP/CD 2020, SPS records / punk rock / Česko

Punkové veterány SPS v duchu jejich názvu vskutku postihla Snížená pracovní schopnost, protože pomineme-li ještě poměrně nedávnou kolekci singlů, na jejich novou řadovku se čekalo dlouhých 9 let. Ta obalově zobrazuje téměř 30 let starou první desku, je sedmou v pořadí a zároveň údajně tou vůbec poslední, neboť pánové se loučí nejen příznačným názvem alba, ale také sdělením, že „kytary pověsíme na hřebíky a další žádný plány nebudou“.

Přestože kapela desítky let patří k těm žánrově nejpopulárnějším, její melodický punk se nikdy nezbavil odéru zábavového rocku. Rovněž poslední album nabízí bigbítově únavná sóla, rytmicky stereotypní bicí nebo dokola opakované refrény, ale i solidní nálož hitově znějících písní, které se zvláště s opakovanými poslechy dobře zadírají do uší. Mezi ty nejvýraznější se řadí titulní „Adios“, „Vršovickej voříšek“ či alespoň trochu energičtější „Za krále“ a „Černobílá nevěsta“, přesto se zdá, že nějaká opravdu intenzivní vypalovačka zde trochu chybí.

Růžičkův typicky nakřáplý hlas, občas střídaný jinými vokalisty, netěší přednášenými frázemi typu „ty budeš dál v našich srdcích žít, další pivo spolu budem pít“, a také společensky kritické písně „Globalizační“, „Milionář“ a „Velký bratr“ jen opožděně a bezzubě recyklují vícekrát omletá témata a potvrzují odvěký textový průměr. Zajímavě však zní závěrečné „Je tu vůbec někdo?“, kde tuto trvale opakovanou otázku rozvíjejí slova jako „kdo má všechno v píči“, „kdo neposlouchal Pistole“, „kdo nevytuhnul na stole“, „kdo neslyšel Plexis“ a mnohá další, která po předchozí snůšce mouder přinášejí menší dávku potřebného odlehčení a zpestření.

Pro tuto kapelu typické a téměř ničím překvapivé album nepřekonává klasiku v podobě starých prvních tří desek, ale alespoň se jim přibližuje. Přes veškeré tradiční nedostatky naplňuje obvyklá očekávání a představuje důstojné loučení, osvěžené dvěma vtípky, kdy ožrale trumpetové intro na úplném konci alba doplňuje kytarově znázorněný exitus.

Seznam skladeb:

 1. Vožralá trumpeta (intro)
 2. Adios
 3. Vršovickej voříšek
 4. Pro páska
 5. Globalizační
 6. Za krále
 7. Milionář
 8. Velký bratr
 9. Černobílá nevěsta
 10. Tak vole
 11. Je tu vůbec někdo?

Čas: 30:16

Sestava:

 • Krkavec - kytara, zpěv
 • Skleník - basa, zpěv
 • Pípa - bicí
 • Petr - kytara

http://sps.litvinoff.cz/
Facebook


Zveřejněno: 28. 04. 2021
Přečteno:
748 x
Hodnocení autora:
6 / 10

Autor: Oliva | Další články autora ...

Fotogalerie


Komentáře

Zatím je tu mrtvo. Určitě nejsi bez názoru, tak buď první a přidej svůj komentář