
Po třech letech se s novým albem ohlašují francouzští matadoři MISANTHROPE. Při krátkém nahlédnutí do historie zjistíme, že kapela nedávno načala čtvrtou desítku existence a novinka je jejich patnáctým počinem. Třebaže je „Bâtisseur De Cathédrales : Les Fissures De L'Édifice“ někde ohlašováno jako plnohodnotný nosič, počet tří coverů, z celkového počtu šesti skladeb, naznačuje, že tomu tak není. Ale popořadě…
Titulka obstarává úvod a MISANTHROPE-fan musí od prvních tonů pomlaskávat blahem. Jde pravda o píseň, kterou najdeme už na albu „Visionnaire“ z roku 1997, ale nový kabátek jí sluší nadmíru. Nosná kytara, zvonivá basa, nápadité bicí a hlavně chrčivá francouzština Philippeho Courtoise, který v kapele vystupuje pod krycím jménem S. A. S. De L’Argiliére. Jasný poznávací znak tělesa. Na vše, na co jsem se jako fanoušek těšil, dostávám hned v první skladbě plnými hrstmi. Originální magická atmosféra, černota a zpěvákův projev, po kterém doslova cítíte, jak se vám skrze sluchátka plní uši jeho slinami. Chuťovka. (úsměv)
Druhá v pořadí „Déconstruction Méthodique De La Terre“ je ve znamení častých změn temp a v těch pomalejších se na povrch dere doomová tvář kapely a je cítit obliba klasiků BLACK SABBATH. Zas a znovu mi hlavou letí myšlenka, že i když vás tvorba Francouzů nechává naprosto v klidu a váš vkus se vydává docela jinými směry, originalitu a snadnou rozpoznatelnost v milionu jiných jim prostě upřít nemůžete.
Trojka je prvním coverem a poctou nesmrtelnému Lemmymu a jeho MOTÖRHEAD. Skvadra vybrala song „Sacrifice“ ze stejnojmenného alba z roku 1995. Po stránce hudební k velkým změnám oproti originálu nedochází, a tak se alespoň chlapi pustili do lyriky a text si vychutnáte ve francouzské verzi.
„Le Fléau De Dieu“ je dalším tributem, tentokráte krajanům ADX. Pro mne velká neznámá, ve Francii jde však o heavy/speedmetalovou legendu, jejíž datum vzniku se váže k roku 1982. Šlapavá věc, parádní nosný riff, v podloží DiIAMONDOVSKÉ klávesy, střední tempo – sečteno podtrženo – delikatesa made in France.
Pomalu, ale jistě se blížíme do závěru alba. Předposlední kus „Et Ainsi Le Lotus“ odpálí zpěvákovo skandování a po stránce atmosférické jde o počin vskutku nervní. Solidně rozjeté tempo se co chvíli zbrzdí, chvílemi se zastaví docela a to většinou přichází čas pro Phillipeho a jeho pověstné naříkání. Necelých sedm minut, plných smutku a deprese. Krása!
Závěrečná „Désenchantée“ je zároveň posledním coverem. Na paškál si chlapi tentokrát vzali v Kanadě narozenou francouzskou zpěvačku Myléne Farmer. Její jméno mi nic neříkalo, po vyhledání zmíněné písně na YouTube na mne vyskočil notoricky známý popový hit, i dnes často slýchaný na stanicích komerčních rádií. V tomto případě se ovšem nejedná o pouhé přehrání s decentními úpravami, ale o totální výbuch kreativity a originál najdeme v „MIZANTROPÍ“ verzi spíše v náznacích. Nezvyklé, ale dobré.
Jak naložit s celkovým hodnocením? Pokud bych měl hodnotit podle úvodní titulky, pálím bez rozmyslu deset! Další dvě autorské věci lze nazvat, v tom dobrém smyslu slova, jako nadstandard. Covery MOTÖRHEAD ani ADX neurazí a v případě Myléne Farmer se dokonce ani nesnažím skrývat nadšení, ale vlastní tvorba je vlastní tvorba. Po zvážení pro a proti... vyšlo mi to na sedm.
Seznam skladeb:
- Bâtisseur De Cathédrales 2019
- Déconstruction Méthodique De La Terre
- Sacrifice (Tribute To MOTÖRHEAD)
- Le Fléau De Dieu (Tribute To ADX)
- Et Ainsi Le Lotus
- Désenchantée (Tribute To Myléne Farmer)
Čas: 32:08
Sestava:
- Jean-Jacques Moréac – baskytara, kytara, klávesy
- S. A. S. De L’Argiliére – zpěv, kytara
- Gael Féret – bicí
- Anthony Scemama – kytara, klávesy