TELEPATIE

CD 2019, MetalGate / black, death, sympho metal / Česko

Debut těchto Českobudějovičáků se mi v rukou ocitl víceméně náhodou, když mi dal Johan k nástřelu čtyři placky a já po zkušebních posleších neomylně vybral právě DUSTBORN a jejich francouzské kolegy… ale to je vlastně jedno a do této recenze nepatřící.

Není od věci, abych hned v úvodu čtenáře oblažil svou upřímností a na férovku přiznal, že výběr této party pro mne byla taková menší z nouze ctnost a po prvních dvou posleších jsem nabyl dojmu, že půjde o nahrávku, kterou hodím do škatulky průměr. Chyba lávky, přátelé! V mezičase mi po několika dalších protočeních disku přehrávačem nahrávka v uších dozrála a své mínění musím lehce poopravit. Ale hezky popořadě…

Posluchačům, kteří s DUSTBORN nemají žádnou zkušenost, bych kapelu představil asi jako potomka známých rodičů, otce DIMMU BORGIR a matky CRADLE OF FILTH, kteří po společně prožité divoké noci zanechali dítko vlastnímu osudu. To sic kráčí po vlastní cestě, ale geny jsou holt geny…

Nejmarkantnější je zmíněná podoba se jmenovanými velikány hned v první „River Stained Red", tam mě to prásklo do uší již po pár sekundách. Abych ale nebyl špatně pochopen, rozhodně tu nemluvím o plagiátu a prachsprostém opisování. Jihočeši mi přijdou divočejší a o něco více nadupanější, ale je pravda, že atmosférou se oběma rodičům hodně blíží. S orchestracemi použitými na albu to mám jako na houpačce. V některých momentech si je vyloženě užívám, jako krásné dobarvení daného momentu, někdy bez povšimnutí proletí ušima tam a zpět, a na několika místech bych se bez nich obešel zcela. Bez čeho si ale nahrávku představit nedokážu, je zpěv Honzy Pavlíčka. Tady superlativy šetřit nemohu a nechci. Ať už blackově štěká, nebo se noří do hloubek growlu, zní prostě parádně a jeho hlas je velkou ozdobou alba. Ostatně i na výkonu muzikantů hrajících na „Dethroned“ je znát jistá vyzrálost a každý z nástrojů má na desce nezastupitelnou pozici.

S každým dalším poslechem jsem si nacházel nová a nová oblíbená místa, na která jsem se příště již dopředu těšil. Za příklad mohu uvést Honzovo nabušené frázování v „Parasite“, šlapavá „Only Memories Survived" a rozhodně „Zealot's Lament“. Její velkou část by si do repertoáru mohl zařadit génius Devin Townsend. A to prosím berte pánové jako velkou poklonu. Tuším, že melodický zpěv má na svědomí v této skladbě kytarista Daniel a nezbývá, než uznale kývat hlavou. Tajně doufám, že se jeho dalšího využití dočkáme i v budoucnu.

Motiv na obalu působí zajímavým, leč nenápadným dojmem. Neurazí, ale ani nenadchne.

Od počátečních rozpaků jsem se dopracoval ke konstatování, že je to dobré album a dávám 7,5.

Seznam skladeb:

 1. River Stained Red 
 2. Of All Our Anguish 
 3. Parasite 
 4. Age Of The Serpent 
 5. Monsters Along The Road
 6. Only Memories Survived 
 7. Zealot's Lament 
 8. Ethereal 

Čas: 31:55

Sestava:

 • Jan Pavlíček – vocals & keyboards 
 • Karel Vlášek – bass
 • Jan Nirnberg – drums 
 • Daniel Kališ – vocals & guitars 

Hosté:

 • Marek Ziml – guitars 
 • David Pešák, Martin Kozdera, Václav Chlumecký – gang vocals 
 • Tomáš Vávra – violin

 

Facebook

https://dustborn.cz/


Zveřejněno: 06. 12. 2019
Přečteno:
2878 x
Hodnocení autora:
7 / 10

Autor: Horaguru | Další články autora ...

Fotogalerie


Komentáře

Zatím je tu mrtvo. Určitě nejsi bez názoru, tak buď první a přidej svůj komentář