PUSTINA

CD 2017, Závislý label bez jména a loga / progressive, psychedelic doom, avant-garde / Rusko 

Dalším koněm ze stáje labelu bez jména a loga je ruská kapela IWKC, která od roku 2010 nahrávky doslova chrlí. Na Bandcampu jich má jedenáct, k nám do redakce doputovala se zpožděním „Hladikarna“, která vznikala mezi roky 2016 a 2017. 

Jak je zřejmé z výše uvedeného žánrového rozpětí, IWKC jsou poměrně zeširoka rozkročeni různými směry. A to je ve výčtu chybí sludge, kterým album startuje. Necelé tři minuty ponuré zatěžkané muziky by mohly naznačovat, že albu bude vládnout tíživá atmosféra, nicméně zdání klame a to hodně. Po víceméně zbytečném songu, který na sludge poli nepřináší zhola nic zajímavého, se kapela v „Samadhi“ vydává na úplně jinou cestu, na cestu zasněné lehce psychedelické, lehce avantgardní a lehce progresivní hudby, která má blíže k rocku než k metalu. A nutno uznat, že Rusové dokáží trpělivě budovat atmosféru tak, že je posluchač pořád v napětí a v očekávání věcí příštích. Lehký gotický odér a nástup ženského zpěvu je prvním vrcholem nejen skladby, ale i nahrávky, nicméně podobně bych mohl ukázat na další zajímavé momenty. Patří mezi i občasné etnické náznaky (perkuse), stejně jako bohaté nástrojové obsazení – půlka kapely je multiinstrumentální a na nahrávce je to znát. 

Kromě členů kapely přiložilo ruku, respektive hlavně hrdlo k dílu skoro deset hostů. Kapela se sice prezentuje coby instrumentální těleso, ale vokální vklad není zanedbatelný. Jistě, není to jako u většiny kapel, kdy je zpěv skoro všude, ale různé hlasy se na náladě nahrávky podílejí měrou nemalou, ať už jde o ženské nebo mužské hlasy, často bezeslovné. 

IWKC čerpali inspiraci z různých směrů, artrocková „Emerald River“ nezapře vzory PINK FLOYD v podobě rozmáchlých klávesových ploch, titulní kompozice po počátečním experimentování míří do hardrockových (zemitá rytmika, kytara) i progrockových sfér, jen upozaděný vokál je tu navíc. Zato svěží druhá polovina skladby, z níž tryská spousta rozverných melodií, by měla fanoušky progresivní muziky potěšit.

A dá se říci, že IWKC potěšili i mě. Nečekal jsem nic a dostal jsem porci velmi slušné muziky, snad s výjimkou první skladby – její zařazení jsem nepochopil a myslím, že řadu potenciálních fanoušků může ona podivnost od dalšího poslechu odradit. Pokud vás tahle recenze zaujala a chcete si na Bandcampu udělat obrázek, začněte raději od dvojky. (úsměv)

Nebo od pětky. (úsměv) Ono je to jedno, protože od druhé do poslední skladby je album vyrovnané, byť v každé položce přináší něco lehce jiného. V pětce „Five Big Chillums“ na velkorysé osmiminutové ploše další hrátky s prog rockem i poněkud obtížněji poslouchatelnou pasáž plnou různých pazvuků (kvákání žab?), ale i energický atak s metalovou agresí. Po níž následuje šok. Popík. O překvapení tu opravdu není nouze. Zpočátku triviální „Youth“ provází vysoké čisté zpěvy, ale úplně jednoduché to s ní není a popoví posluchači by asi měli problém s různými rytmickými zvraty i s dlouhým bezeslovným anathemovským úsekem. 

Chápu, že muzikanty baví střídat žánry, že rádi těkají a experimentují, na druhou stranu to asi nemají lehké s cílovou skupinou. Ve finále je asi ocení hlavně prog a artrockoví mohykáni, kteří uctívají sedmdesátá léta a kteří ještě mají energii nasávat nové nahrávky. 

CD vyšlo v jednoduchém digipacku, který je na všech čtyřech stranách podobně barevný jako titulka, uvnitř jsou pak základní informace o nahrávání, sestavě, hostech a seznam skladeb. Žádné veledílo, úsporné řešení, které účel splní, ale nic víc za ním není.

Seznam skladeb:

 1. Kastenkampf
 2. Samadhi
 3. Emerald River
 4. Hladikarna
 5. Five Big Chillums
 6. Youth
 7. Land of Stupas
 8. Opium des Volkes

Čas: 43:14

Sestava:

 • Nikita Samarin - drums & percussion 
 • Andrew Silin - keyboards 
 • Artyom Litvakovskiy - bass, cello, noizes & samples 
 • Nick Samarin - guitars, keyboards, vocals 

Hosté:

 • Valentin Berezin - vocals 
 • Roman Karandaev - extreme vocals 
 • Julia Mityashova - vocals 
 • Nicolas Perrault - German vocals 
 • Vlad Smack Ponomarenko & Smackapella Choir - vocals 
 • Gennadiy Lavrentiev - tabla 
 • Khyung Nagpo - Gyuke voices 
 • Shonchulai Hovenmei - vocals 
 • Medved Boris - Full Power 

Facebook
Bandcamp

Bandcamp label
Facebook label

 


Zveřejněno: 29. 06. 2019
Přečteno:
2787 x
Hodnocení autora:
6 / 10

Autor: Johan | Další články autora ...

Fotogalerie


Komentáře

Zatím je tu mrtvo. Určitě nejsi bez názoru, tak buď první a přidej svůj komentář