
Kořeny brněnské kapely DARK SEAL sahají původně až do zimy 2009, kdy se v podstatě vytvořil její základ, který se v dalším období následně rozvíjel. Svou první oficiální desku vydala v už pozměněném složení v roce 2012 pod názvem „Pagan Thoughts“, o tři roky později pak následoval její stejnojmenný druhý díl. I přes anglické názvy alb používá skupina od počátku ve svých textech mateřský jazyk. V nastolené tradici pokračuje i na aktuálním CD „Země našich předků“, které fanouškům představila na počátku letošního roku.
Album přináší osm kompozic nesoucích se převážně v duchu pagan black metalu, v nichž se střídají střední – zatěžkanější a rychlejší – temnější tempa. I přes svou delší stopáž (až na jednu výjimku jsou skladby v rozmezí 5 až 7 a půl minuty) působí jednotlivé kusy velmi svěžím a energickým dojmem, a neobsahují žádná vyloženě slabá nebo hluchá místa, která by při přehrávání posluchače nudila. Stále se totiž děje něco zajímavého, ať už díky zmíněným změnám rytmu nebo třeba vokálním linkám. Z větší části se zpěv asi očekávaně odehrává v poloze klasického blackmetalového skřehotu, který je ovšem po většinu nahrávky velmi dobře srozumitelný. Takže i fanda, jenž zrovna nebude v ruce držet booklet alba, si podle mě bez problémů udělá obrázek o tom, oč kapele po textové stránce jde a nebude tím pádem při poslechu vůbec o nic ochuzený. Dočkáme se však i čistého vokálu, konkrétně například ve třetím songu „Slunce“ nebo v předposledním „Lughnasad“. Velmi zajímavé je i zařazení chorálů, které obohacují a doplňují atmosféru jednotlivých skladeb a přispívají k jejich poutavému vyznění. Jistě bych měl zmínit, že na vokálních partech se podílel i hostující Styrbjorn, jemuž, předpokládám, patří právě ten čistý zpěv.
Autory hudební náplně CD jsou dvě hlavní postavy DARK SEAL, kytarista a zpěvák Crudelis a zakladatel smečky a též kytarista a zpěvák Vonkollage. Ten se postaral i o textovou složku, s níž mu částečně vypomohli další umělci vystupující jako Bukáček a Nergal (zřejmě ne ten z polských BEHEMOTH /úsměv/).
Písně byly natočené v brněnském Sonidosu se Zdeňkem Ondráčkem, který se kompletně postaral o jejich finální, nutno dodat, že velice kvalitní vyznění.
Pokud patříte mezi fanoušky, kteří se při koupi fyzického nosiče rozhodují i podle kvality přebalu a jeho grafické podoby, tak si myslím, že tohle CD by vám určitě ve sbírce nemělo chybět. A to ať už zvolíte jeho asi nejvíce využívanou podobu, tedy jewel case, nebo rozkládací digipack. Obojí je totiž pro daný hudební žánr zpracované velmi pěkným a přitažlivým způsobem, o což se postaral grafik Jaroslav Škrabák. V tematicky vyvedeném bookletu potom naleznete i kompletní texty, které, jak už jsem naznačil, opravdu stojí za pozornost. Já sám jsem si je prošel ještě před přehráním alba a řekl bych, že o to více jsem se do děje jednotlivých písní ponořil.
Prostřednictvím tohoto alba se jednalo o moje vůbec první setkání s kapelou, a přesto, že její stylové zaměření už nestojí úplně na vrcholu mého žebříčku oblíbených hudebních žánrů, tak musím uznat, že se po všech stránkách jedná o kvalitně odvedenou práci, jejímuž výsledku v podstatě ani nemůžu nic zásadního vytknout.
Seznam skladeb:
- Oheň a voda
- Země našich předků
- Slunce
- Exodus niterně slabých
- Zrádce našich kořenů
- Duše
- Lughnasad
- Alban Arthuan
Čas: 48:43
Sestava:
- Crudelis – kytara, zpěv
- Vonkollage – kytara, zpěv
- Dimi – baskytara
Hosté:
- Danny – bicí
- Styrbjorn – zpěv