DARK GAMBALLE

CD 2019, Murderous Production / pagan black metal / Česko

Kořeny brněnské kapely DARK SEAL sahají původně až do zimy 2009, kdy se v podstatě vytvořil její základ, který se v dalším období následně rozvíjel. Svou první oficiální desku vydala v už pozměněném složení v roce 2012 pod názvem „Pagan Thoughts“, o tři roky později pak následoval její stejnojmenný druhý díl. I přes anglické názvy alb používá skupina od počátku ve svých textech mateřský jazyk. V nastolené tradici pokračuje i na aktuálním CD „Země našich předků“, které fanouškům představila na počátku letošního roku.

Album přináší osm kompozic nesoucích se převážně v duchu pagan black metalu, v nichž se střídají střední – zatěžkanější a rychlejší – temnější tempa. I přes svou delší stopáž (až na jednu výjimku jsou skladby v rozmezí 5 až 7 a půl minuty) působí jednotlivé kusy velmi svěžím a energickým dojmem, a neobsahují žádná vyloženě slabá nebo hluchá místa, která by při přehrávání posluchače nudila. Stále se totiž děje něco zajímavého, ať už díky zmíněným změnám rytmu nebo třeba vokálním linkám. Z větší části se zpěv asi očekávaně odehrává v poloze klasického blackmetalového skřehotu, který je ovšem po většinu nahrávky velmi dobře srozumitelný. Takže i fanda, jenž zrovna nebude v ruce držet booklet alba, si podle mě bez problémů udělá obrázek o tom, oč kapele po textové stránce jde a nebude tím pádem při poslechu vůbec o nic ochuzený. Dočkáme se však i čistého vokálu, konkrétně například ve třetím songu „Slunce“ nebo v předposledním „Lughnasad“. Velmi zajímavé je i zařazení chorálů, které obohacují a doplňují atmosféru jednotlivých skladeb a přispívají k jejich poutavému vyznění. Jistě bych měl zmínit, že na vokálních partech se podílel i hostující Styrbjorn, jemuž, předpokládám, patří právě ten čistý zpěv.

Autory hudební náplně CD jsou dvě hlavní postavy DARK SEAL, kytarista a zpěvák Crudelis a zakladatel smečky a též kytarista a zpěvák Vonkollage. Ten se postaral i o textovou složku, s níž mu částečně vypomohli další umělci vystupující jako Bukáček a Nergal (zřejmě ne ten z polských BEHEMOTH /úsměv/).

Písně byly natočené v brněnském Sonidosu se Zdeňkem Ondráčkem, který se kompletně postaral o jejich finální, nutno dodat, že velice kvalitní vyznění.

Pokud patříte mezi fanoušky, kteří se při koupi fyzického nosiče rozhodují i podle kvality přebalu a jeho grafické podoby, tak si myslím, že tohle CD by vám určitě ve sbírce nemělo chybět. A to ať už zvolíte jeho asi nejvíce využívanou podobu, tedy jewel case, nebo rozkládací digipack. Obojí je totiž pro daný hudební žánr zpracované velmi pěkným a přitažlivým způsobem, o což se postaral grafik Jaroslav Škrabák. V tematicky vyvedeném bookletu potom naleznete i kompletní texty, které, jak už jsem naznačil, opravdu stojí za pozornost. Já sám jsem si je prošel ještě před přehráním alba a řekl bych, že o to více jsem se do děje jednotlivých písní ponořil.

Prostřednictvím tohoto alba se jednalo o moje vůbec první setkání s kapelou, a přesto, že její stylové zaměření už nestojí úplně na vrcholu mého žebříčku oblíbených hudebních žánrů, tak musím uznat, že se po všech stránkách jedná o kvalitně odvedenou práci, jejímuž výsledku v podstatě ani nemůžu nic zásadního vytknout.

Seznam skladeb:

 1. Oheň a voda
 2. Země našich předků
 3. Slunce
 4. Exodus niterně slabých
 5. Zrádce našich kořenů
 6. Duše
 7. Lughnasad
 8. Alban Arthuan

Čas: 48:43

Sestava:

 • Crudelis – kytara, zpěv
 • Vonkollage – kytara, zpěv
 • Dimi – baskytara


Hosté:

 • Danny – bicí
 • Styrbjorn – zpěv


Bandzone
Facebook


Zveřejněno: 20. 03. 2019
Přečteno:
2861 x
Hodnocení autora:
8 / 10

Autor: Mikael | Další články autora ...

Fotogalerie


Komentáře

Zatím je tu mrtvo. Určitě nejsi bez názoru, tak buď první a přidej svůj komentář