Info články
  Nejbližší koncerty
  • 30. 10. 2020Flowers for Whores - hardcore Praha Decultivate - hardco...
  • 14. 11. 202020 YEARS IN THE BLOOD - oslava 20. let na scéně sk. Mater...
  • 21. 11. 2020ELEKTRICK MANN poprvé ve Svitavách předvedou svoji alko r...
  • 21. 11. 2020Open - 18:00 Start - 19:00 Vlez - 300/350 19.00-19.3...
  • 27. 11. 2020Farářova sluj / Orthodox club Vystoupí: LAID TO WASTE - s...
  Asmodeus

  CD 2019, Murderous Production / pagan black metal / Česko

  Kořeny brněnské kapely DARK SEAL sahají původně až do zimy 2009, kdy se v podstatě vytvořil její základ, který se v dalším období následně rozvíjel. Svou první oficiální desku vydala v už pozměněném složení v roce 2012 pod názvem „Pagan Thoughts“, o tři roky později pak následoval její stejnojmenný druhý díl. I přes anglické názvy alb používá skupina od počátku ve svých textech mateřský jazyk. V nastolené tradici pokračuje i na aktuálním CD „Země našich předků“, které fanouškům představila na počátku letošního roku.

  Album přináší osm kompozic nesoucích se převážně v duchu pagan black metalu, v nichž se střídají střední – zatěžkanější a rychlejší – temnější tempa. I přes svou delší stopáž (až na jednu výjimku jsou skladby v rozmezí 5 až 7 a půl minuty) působí jednotlivé kusy velmi svěžím a energickým dojmem, a neobsahují žádná vyloženě slabá nebo hluchá místa, která by při přehrávání posluchače nudila. Stále se totiž děje něco zajímavého, ať už díky zmíněným změnám rytmu nebo třeba vokálním linkám. Z větší části se zpěv asi očekávaně odehrává v poloze klasického blackmetalového skřehotu, který je ovšem po většinu nahrávky velmi dobře srozumitelný. Takže i fanda, jenž zrovna nebude v ruce držet booklet alba, si podle mě bez problémů udělá obrázek o tom, oč kapele po textové stránce jde a nebude tím pádem při poslechu vůbec o nic ochuzený. Dočkáme se však i čistého vokálu, konkrétně například ve třetím songu „Slunce“ nebo v předposledním „Lughnasad“. Velmi zajímavé je i zařazení chorálů, které obohacují a doplňují atmosféru jednotlivých skladeb a přispívají k jejich poutavému vyznění. Jistě bych měl zmínit, že na vokálních partech se podílel i hostující Styrbjorn, jemuž, předpokládám, patří právě ten čistý zpěv.

  Autory hudební náplně CD jsou dvě hlavní postavy DARK SEAL, kytarista a zpěvák Crudelis a zakladatel smečky a též kytarista a zpěvák Vonkollage. Ten se postaral i o textovou složku, s níž mu částečně vypomohli další umělci vystupující jako Bukáček a Nergal (zřejmě ne ten z polských BEHEMOTH /úsměv/).

  Písně byly natočené v brněnském Sonidosu se Zdeňkem Ondráčkem, který se kompletně postaral o jejich finální, nutno dodat, že velice kvalitní vyznění.

  Pokud patříte mezi fanoušky, kteří se při koupi fyzického nosiče rozhodují i podle kvality přebalu a jeho grafické podoby, tak si myslím, že tohle CD by vám určitě ve sbírce nemělo chybět. A to ať už zvolíte jeho asi nejvíce využívanou podobu, tedy jewel case, nebo rozkládací digipack. Obojí je totiž pro daný hudební žánr zpracované velmi pěkným a přitažlivým způsobem, o což se postaral grafik Jaroslav Škrabák. V tematicky vyvedeném bookletu potom naleznete i kompletní texty, které, jak už jsem naznačil, opravdu stojí za pozornost. Já sám jsem si je prošel ještě před přehráním alba a řekl bych, že o to více jsem se do děje jednotlivých písní ponořil.

  Prostřednictvím tohoto alba se jednalo o moje vůbec první setkání s kapelou, a přesto, že její stylové zaměření už nestojí úplně na vrcholu mého žebříčku oblíbených hudebních žánrů, tak musím uznat, že se po všech stránkách jedná o kvalitně odvedenou práci, jejímuž výsledku v podstatě ani nemůžu nic zásadního vytknout.

  Seznam skladeb:

  1. Oheň a voda
  2. Země našich předků
  3. Slunce
  4. Exodus niterně slabých
  5. Zrádce našich kořenů
  6. Duše
  7. Lughnasad
  8. Alban Arthuan

  Čas: 48:43

  Sestava:

  • Crudelis – kytara, zpěv
  • Vonkollage – kytara, zpěv
  • Dimi – baskytara


  Hosté:

  • Danny – bicí
  • Styrbjorn – zpěv


  Bandzone
  Facebook


  Zveřejněno: 20. 03. 2019
  Přečteno:
  3031 x
  Hodnocení autora:
  8 / 10

  Autor: Mikael | Další články autora ...

  Fotogalerie


  Komentáře

  Zatím je tu mrtvo. Určitě nejsi bez názoru, tak buď první a přidej svůj komentář