
ABYSMAL GRIEF nikdy nespí, na to je spolehnutí. Italští správci hřbitovů a jedineční tvůrci pohřební atmosféry chrlí své nahrávky jako na běžícím páse. Letos je to dvacet let, co jim vyšlo první demo a tak se asi rozhodli tu kulatou cifru oslavit velkou deskou. To je u této kapely poměrně událost, protože se za 22 let aktivní činnosti jedná teprve o páté full album. Nicméně jejich kompletní diskografiie, do které je potřeba počítat nespočet splitů, EP nebo kompilací, je víc než bohatá.
ABYSMAL GRIEF jsou jedinečnou kapelou a to hlavně díky neúnavné dvojici Regen Graves a Labes C. Necrothytus. Tahle prapodivná dvojka neuhýbá z cesty a neustále se věnuje doom metalu, kterému dává svou specifickou tvář. Regen drhne na kytaru rádoby jednoduché riffy, Labes přidává nástavbu v podobě vokálů a kláves, z jejichž kýčovitosti by se vám občas snadno vykouzlil úsměv na tváři, ale když to kapela rozjede v celé své kráse a člověk se nechá pohltit tou zhoubnou atmosférou, která dýchá funusem v každé notě, najednou poslech dostává úplně jiný rozměr a sranda jde stranou. Zkuste si to dát před spaním do sluchátek.
„Blasphema Secta“ je opět typickým a tudíž kvalitním dílem ABYSMAL GRIEF; těžko čekat, že by stvořili něco, co by nestálo za povšimnutí, i když i tohle se jim sem tam povede. Vrchní skladatel hudby Regen občas rád složí ambientní skladby, které jsou úzkoprofilovou záležitostí a nelze vždy tvrdit, že jsou zábavné. Split s RUNES ORDER, druhá strana EP „Foetor Funereus Mortuorum“, některá dlouhá intra… Podobně laděné věci jsou i na novince, jedna z nich je hned na začátku s podtitulem intro, druhá „When Darkness Prevails“ je pak předposlední a dohromady zabírají přes osm minut času, což je docela dost. Ale i tohle je nedílnou součástí ABYSMAL GRIEF.
Na klasickou porci hudby i tak ale zbývá dost času a těch 35 minut naplnili ABYSMAL GRIEF čtyřmi skladbami, které srovnali v průměru kolem devíti minut. Jejich postupy, kdy se na kytarový riff nabalují zvuky kláves, je neměnný. Jedinou kosmetickou změnu tvoří hned druhá „Behold The Corpse Revived“, v které kapela oprášila housle a tím pádem dostala skladba ještě na větší tesknosti. Smutek ale rozdávají ABYSMAL GRIEF po celou hrací dobu. Ve všech skladbách dokáží lehce nastolit pocit sklíčenosti a závěr všech svých skladeb vygradovat takovým způsobem, že člověk nechápe, kam na ty chorobné nápady autoři chodí.
Ze čtyř regulérních skladeb se lehce vymyká čtvrtá „Witchlord“, v které Labesovi asistuje ženský hlas, který má podobu jak animálního řevu, tak i čisté podoby a navozuje pocit doomových devadesátých let. Kdyby mi někdo tuhle skladbu pustil neznaje ABYSMAL GRIEF, tipoval bych českou kapelu před 25 lety. Tomu pocitu napomáhá i zvuk, ten je totiž opět správně nemoderní, což je ale u této kapely standard. Sound si ostatně ve svém studiu tvoří sám kytarista Regen.
ABYSMAL GRIEF jsou stále konzervativní kapelou. Drží se svého kopyta a nehodlají na tom nic měnit. Pro toho, kdo propadl kouzlu této kapely, je to ale dobrá zpráva. Kapela si zatím pořád dokáže držet slušnou skladatelskou úroveň a i když se pochopitelně opakuje a na posledních dvou deskách nenabízí takové hity, jakými jsou „Sinister Gleams“, „Hidden In The Graveyard“, „Crypt Of Horror“, „Dies Funeris“…, pořád dokáže zaujmout.
Seznam skladeb:
- Intro (The Occult Lore)
- Behold The Corpse Revived
- Maleficence
- Witchlord
- When Darkness Prevails
- Ruthless Profaners
Čas: 45:11
Sestava:
- Regen Graves - kytara
- Labes C. Necrothytus - zpěv, klávesy
- Lord Alastair - basa
- Lord of Fog – bicí