ETEF 2020

30. 11. 2017, Praha - Roxy

Když byly zveřejněny termíny dalších koncertů MASTER´S HAMMER v naší zemičce, říkali jsme si s kamarády, že už jsme kapelu po koncertním návratu viděli dvakrát (na premiéře ve Futuru a na Brutal Assaultu), a že tedy nejspíš pro tentokrát vynecháme. Ale když jsme se dozvěděli, že v sestavě došlo ke změně baskytaristy a že tento post převezme náš kamarád Rámus, okamžitě jsme původní plány přehodnotili. Přece jen vidět Honzu s Rámusem v téhle kapele je, aspoň pro mě , událost jako hrom, a přijde mi opravdu trefné parafrázovat část textu skladby „Pod vrstvou prachu“: „Blackový se metálista neubrání dojetí, zří-li v téhle kapele oba bratry z podsvětí.“ Mám totiž v živé paměti celou kariéru bratrského dua, které od počátků k tvorbě MASTER´S HAMMER vzhlíželo a tíhlo, nikdy se netajilo obdivem k demosnímkům, „Ritualu“ a „Jilemnickému okultistovi“, několik skladeb se svou kapelou AVENGER „zcoverovalo“ a v roce 2005 stálo za tribute bandem MISTROVO KLADIVO, v němž si žel Rámus nezahrál, protože mu to nedovolily organizační povinnosti na Open Hellu, kde projekt jedinkrát vystoupil. Honza tehdy koncert odehrál na kytaru a odkrákal. Uplynulo dvacet let (od vydání „Okultisty“) a Honza se stal bubeníkem, uplynulo pětadvacet let a Rámus se stal baskytaristou kapely, která pro ně kdysi byla spíše přeludem než skutečností. Ale dost nostalgie a temné romantiky, dnes je to realita, a to, jak se Rámus s novou rolí popere (celý život byl kytaristou…), bylo po 21. hodině zodpovězeno.

MASTER´S HAMMER začali na minutu přesně podle plánu, ve 21 hodin se ozvaly tóny intra z „Ritualu“ a následoval „Pád modly“. Od začátku bylo zřejmé, že kapela je o level výš než na Brutalu resp. ve Futuru. První, co okamžitě udeřilo do uší (když si odmyslím bicí – úsměv), byl Františkův zpěv. Sice jsem po koncertu ve Futuru neřešil, že to nebylo jako za mlada (úsměv), ale jisté rezervy tam byly. Tentokrát bylo zlepšení markantní; je evidentní, že častější koncertování a namáhání hlasivek dělá své. Do očí pak nejdřív udeřil Rámus (úsměv), resp. jeho oděv jak vystřižený z roku 1913 a z obalu „Jilemnického okultisty“ – bílá košile s nařasenými rukávy, černá vestička a cylindr! Pro potěšení pánských očí pak nechyběly hanbaté slečny, tentokrát oděné tak napůl mezi Futurem a Brutalem, takže nahoře bez, dole s. Hlavní ale bylo, že se dívky na pódiu nepromenádovaly tolik, jako na předchozích štacích, objevily se na začátku, postály a odešly, vrátily se ještě asi dvakrát na kratší chvilky a působilo to mnohem lépe, než když se vlnily kolem bývalého basáka.

Koncert měl neuvěřitelný spád, jeden šlágr střídal jiný, z „Ritualu“ zazněla většina skladeb, nikoliv chronologicky, ale prostřídána třemi štychy z „Okultisty“, dvěma z „Konví“, jedním z „Vaguse“ a dvěma novými kousky. Jako obvykle si většina fanoušků s Frantou hlasitě prozpěvovala, a bylo zajímavé, že už nejspíš kapele roste nová generace posluchačů. Jistě, „Černou svatozář“, „Zapálili jsme Onen svět“, „Útok“, „Génie“ nebo „Jámu pekel“ znali skoro všichni, ale třeba nedaleko ode mě stál mladší fanoušek a ten si užíval hlavně novější kousky, které znal taky nazpaměť – ať už šlo o „Panušku“, „Nordfrostkramfland“ nebo „Vracejte konve na místo“. Při těch ostatně řval refrén celý klub, stejně jako u řady dalších položek setlistu. Chvílemi to bylo až magické, jak lidi s kapelou souzněli… „Okultistu“ reprezentovaly skladby „Já mizérií osudu jsem pronásledován“, „Mezi kopci cesta je klikatá“ a „Já nechci mnoho trápiti“, a do kontextu vystoupení úplně nenásilně vpluly dvě nové hitovky jako hrom – „Ve věži ticha“ i „Estetika ďábla“ určitě budou patřit k ozdobám právě nahrávaného alba.

Celá tahle paráda trvala rovných devadesát minut, během kterých si kapela vybrala jednu slabší chvilku – poslední „Jámu pekel“ nějak „zamotala“, ale s úsměvem na rtech ji chlapi vystřihli znovu, jako ideální tečku. Vím, že se často obecně říká, že „kapela je aktuálně v nejlepší sestavě/formě“, ale já si to opravdu myslím. Frantův zlepšený projev už jsem zmiňoval, Blackosh, který sporadicky pomohl i s vokály, je geniální kytarista, potěšitelné bylo, že byly výborně slyšet Silenthellovy tympány a některé songy by bez nich nebyly takové (hlavně „Zapálili jsme Onen svět“), o Honzovi za bicími je asi zbytečně psát pořád dokola, jaký že je to mazák a jak kapelu žene, a Rámus zapadl naprosto parádně, jeho basa byla minimálně první polovinu setu výborně slyšet, možná i na úkor kytar, které mi zpočátku přišly trochu méně nahlas, než by bylo záhodno… Ale ono to mohlo být i místem, kde jsem stál; chtěl jsem si koncert užít zblízka a nakvartýroval se do páté brázdy. Tam hrály prim bicí, tympány, basa a synťáky, které byly slyšet naprosto dokonale. Po hodině a půl se MASTER´S HAMMER rozloučili a na mocně vyvolávaný přídavek už nedošlo. Přišlo mi to jako rozumné řešení; je sice fajn, že fanoušci kapelu vyvolávali a dávali tím najevo, že se jim líbila, ale ono to bylo tak akorát a zaznělo všechno, co bylo potřeba. Honza už stejně odhodil paličky a tak neměl čím hrát. (úsměv) A bylo zajímavé, jak s odhozem váhal a snažil se dát hodu jen takovou razanci, aby nikomu neublížil… milé. Jako celé setkání okultistů s šesti stovkami natěšených diváků.

Hostující soubory na koncertech MASTER´S HAMMER jsou vybírány pečlivě, s tím, aby šlo o něco zřídka viděného a zároveň v kontextu večera dobře pasujícího. Minule to platilo o CULT OF FIRE, tentokrát o UMBRTKOVI. A tak se stalo, že se v jeden večer na pódiu objevili tři největší čeští uctívači a propagátoři MASTER´S HAMMER z dob, kdy František Štorm nechával kapelu odpočívat v pokoji – Rámus, Honza Kapák a Morbivod. Ten sice necoveroval Štormovy skladby pod praporcem UMBRTKY, ale svým způsobem má tahle šedě metalová podivnost k MASTER´S HAMMER blízko, hlavně tím, že si dělá to, co ji napadne a neohlíží se při tom na nic, třeba na přání fanoušků. Ti by jistě vybrali pro živé hraní jiné skladby než Morbivod, který poměrně často sáhl do hodně hluboké minulosti a připravil spolu s kolegy ze STÍNŮ PLAMENŮ (UMBRTKA je na živo, co se nástrojového obsazení týká, STÍNY PLAMENŮ) a Strastinenem (který si nejspíš ale nepřipravil nic – smích) poměrně nečekaný setlist, v němž chyběly takové hity, jako „Vezeme bábu“, „Ivo pivo“ nebo „Salám dobyvatel“, které rozjaření fanoušci zhusta vyvolávali. Dočkali se aspoň „Šedesátin“, které při neúčasti Tomáše Kofroně odzpíval komplet Morbivod, a tak vyzněly jinak než v notoricky známé podobě. Z novější tvorby došlo na blackmetalovou vypalovačku „Hlavní stroj“ nebo na „Popeláře“, většinou se ale lovilo v hlubší minulosti, a lov to byl velmi úspěšný. I ony letité kompozice, na albech často působící divněji než divně, dopadly v živém provedení skvěle, což bylo dáno dvěma základními kameny – instrumentálními kvalitami muzikantů a zvukem, který měl UMBRTKA čitelnější než MASTER´S HAMMER, jedním slovem vynikající. Asi i díky soundu celý koncert vyzněl hodně metalově, až na excesy pana Strastinena (úsměv) a na „rohlíky se salámem“. I když chyběl „Salám dobyvatel“, nechyběl salám skutečný, a dle Morbivodova sdělení šlo o vysočinu. (úsměv) Tou se pánové na pódiu v pauzách mezi songy ládovali (kromě Strastinena, který se ládoval kdykoliv – smích) a zajídali jej rohlíky. A aby to nebylo přihlížejícím líto, rozhazovali muzikanti rohlíky i kolečka salámu mezi lidi. A nezřídka asi uspěli, aspoň v naší zóně, kde i rohlík, který přistál na zemi, okolo stojící zkonzumovali, stejně jako salám, který skončil na hlavě jednoho vlasáče. Tak to má být, plýtvat jídlem se nesmí. (úsměv)

Ale ještě k obsahu zhruba padesátiminutového koncertu, ten vyplnily hlavně kratší skladby, došlo třeba na „Umbrtkovo dětství“, „Trakci a vozbu do boha“, „Klotyldu Umbrtku - Legendu o špinavé rouře“, „Slunce“ (které je třeba zašpinit mokrým hadrem…) či „Paměti špinavé lávky“. Ač většinu práce obstarali Morbivod (chvíli stylově chodící v záklonu), Opat, Egon a Sheafraidth, nejvíce pozornosti na sebe poutal nespoutaný živel Strastinen, který byl tak nějak všude a nikde. Vždycky se objevil s novým pivem, které během skladby vypil, plechovku lupnul mezi lid, pomohl s nějakými zpěvy a zase se někam vytratil. Udělal to asi pětkrát, takže zhruba tolik piv během koncertu stihl vypít. A podle toho to taky vypadalo, jeho bezelstný pohled na Morbivoda, který mu dával signály, kdy má začít prozpěvovat, byl vypovídající o mnohém, stejně jako připravené vytištěné texty, bez nichž by to asi pan malíř nedal... (úsměv) Škoda, že se nemohl projevit taky Well, který prý byl po nepříjemném zubařském výkonu a sotva mohl mluvit, natož zpívat. Ale i tak byla UMBRTKOVA performance hodně zdařilá, a myslím, že si ji pánové práce na pódiu a dámy a pánové pod ním pěkně užili.

UMBRTKA YouTube


Zveřejněno: 02. 12. 2017
Přečteno:
3075 x
Autor: Johan | Další články autora ...

Fotogalerie


Komentáře

05. 02. 2018 23:29 napsal/a Štěpán
MASTER´S HAMMER, UMBRTKA
Pro mně to byl nejlepší koncert roku hlavně zvukem. Nejlépe ozvučený koncert jaký jsem v poslední době slyšel. Na Master\' s Hammer jsem byl zvědav, ale více mě oslovila kapela Umbrtka, která mě na koncertě nenudila a při tom zvuku musím říct, že\'sto byl asi pro mě nejlepší koncert. Master\' s Hammer, ikdyž je to pro mnohé legenda, tak ke konci jasem už nevydržel a jejich monotóností jsem byl již unaven a předčasně odcházím s koncertu a myslím na Umbrtku a jejich super nejlepší koncert. Štěpán
03. 12. 2017 22:39 napsal/a Peťan
Super report
Johane, jedním dechem :-) Zvažoval jsem účast do poslední chvíle, tak nějak jsem i tušil, že Masters Hammer budou o level dále než ve Futuru (i když tam byli parádní), navíc s Rámusem, ale nakonec jsem dal přednost Dirkschneiderovi. Nicméně příští možnost vidět MH si ujít opět nenechám. Stejně tak se těším na novou desku!
03. 12. 2017 18:19 napsal/a blame
pívo
jj, pívo za 50?!! zkuvený zazraný roxy! a nenech se zmýlit - je spoustu míst v centru prahy kde je třeba i jen za 27,- (jen vědět kde ; ) __ jináč koncert super obsahem, no zvuk prostě slabej - kdysi se tam teda hrávalo silnějš, až se balkon otřásal (doslova). teď jsme furt řešili, jestli je zrovna moc málo toho nebo i tamtoho :-(
02. 12. 2017 15:49 napsal/a immortal
Ještě, že jsme jeli.
Já to tedy vezmu z opačného konce než Johan, i když to popsal na 100% přesně. K plánu jet či nejet jsem se stavěl pozitivně v tom smyslu, že bych spíš jel, než ne. A udělali jsme dobře. Akce naprosto famózní a ze všech třech koncertů MH, které jsem letos absolvoval, byl tento TOP. Už jsem to řešil minule, že mi pantáta ze zábavovky u basy nesedí a zaplať Satan za Rámuse a opravdu to byl první a poslední impuls proč za krásami matičky vyrazit. Umbrtka - kaji se, ale moje první live seznámení s kapelou (na ostatních Morbivodovkách jsem byl), tvorbu sice znám, tak ze setlistem jsem až takový problém neměl, ale naživo prostě super. I předvedená komédia páně Mr. Strastinena byla good a neurazila, naopak. Morbivod je prostě borec a na co v BM sáhne, takz toho vzkvétají černé diamanty. V některých kytarových partech jako by klubem zavál hvízdavý studený severský vítr a to je šálek kávy, který prostě miluji. MH - co dodat, dokonáno jest. Tahle sestava prostě musí pro nás fans táhnout tu káru dál, i kdyby čert na koze jel a minimálně do doby než osoby v obsazení pohltí samotná jáma pekel. Ke zvuku: proti Umbrtkovi byl jak kdy a jak kde. Pokud Johan napsal z jeho místa v klubu, tak co jsme se zapomněli my ostatní tj. tři řady před zvukařem mírně vpravo, tak nám cca dvě třetiny setu nebylo moc dopřáno kytar, hlavně té Blackoshovi, tympány jak kdy, basa o.k. a jak mám rád nahlas mlátičku Honzu, tak tady byly bicí dost nahulený. Zpěv samo v naprostém pořádku. K Rámusovi toliko a zkráceně. Naprosto přesně to popsal Johan a já jen dodám: To je ono!!! Minule jsem kritizoval vizáž, tentokrát to kapela pojala opravdu jako kult a i tento vjem celý průběh koncertu umocnil. Ke slečnám: tady s Johanem trochu nespuhlasím. Vůbec nebyly hanbaté, naopak krev mlíko a míra odhalení naprosto cool. Módní policie by dala za jedna (smích) a já také. Jinak já osobně bych jeden přídavek v podobě třeba Konví, nebo Nordfrostkramfland dal. No, jenže Honza naházel mezi fans všechny paličky co měl a možná i má (smích), tak by musel bubnovat holýma rukama. Všechno to prostě klaplo na jedničku, super akce. Jen to pivo za pade nebyl žádnej \"androš\"...brrr... jenže v centru Prahy, co by našinec chtěl že a zlejt jsem se tam světe div tentokrát nejel (smích). Velkej dík patří i všem spolucestujícím a řidičovi povozu Standovi.