Nejbližší koncerty
  • 16. 10. 2024Stress Positions - hardcore d-beat z Chicaga dorazí poprv...
  • 17. 10. 2024Black metalová trojice Ellende, Groza a Servant přijížděj...
  • 18. 10. 2024Kapela HENYCH666 odehraje kultovní album INSTITUT KLINICK...
  • 19. 10. 2024Rotten Fest S-klub Olomouc 19.102024 od:18:00-2:00 vs...
  • 21. 10. 2024Dvě skvělé německé blackmetalové kapely Naxen a Äera vydá...
  • 23. 10. 2024Monster Magnet – považovaní za jednu z nejkreativnějších,...
  • 26. 10. 202420 let legendární Jedové chýše neboli Skleníku. Přát bla...
  • 27. 10. 2024METAL THERAPY - Modrá Vopice (Praha) kapely: In the Abyss...
DYING PASSION - Skylor

27. září vychází u společnosti Musicraft dlouho chystaná novinka pražských gotických kovbojů Cathedral In Flames s názvem „Count To Nine“. Témata písní pokrývají psychické problémy a závislosti současnosti, lovecraftovskou mystiku i magické sexuální praktiky. 

Název „count to nine“ odkazuje jednak k počtu skladeb, jednak k mystickému číslu 9. Devítka je číslem naplnění, uzavření a dokončení. Symbolizuje také uzrávání i propojení mezi dimenzemi a světy na všech úrovních.

9 skladeb míchal legendární John Fryer (Fields of the Nephilim, Nine Inch Nails, Depeche Mode, Paradise Lost, Cradle Of Filth a další). Skupina na třetí desce svůj temný gothic rock výrazně přitvrdila a fanoušci z celého světa se mohou těšit i na vinylovou verzi.

Desku kapela nahrála ve čtyřčlenné sestavě: Phil Lee Fall, Gatsby, Amba Von Bernstein, Billac Deville. Kytarista Mr. Theoridick, který nahrával party na minulé desce, tentokrát chybí. Podle kapely se jednoho dne prostě sebral a odešel pro cigára a už se nevrátil. Přesto je deska kytarovější než předchozí. Náhrada se našla uvnitř kapely a tak si k base a programování pověsil šest strun na krk Gatsby.

Vznik desky ovlivnilo několik neveselých situací v životě kapely a ta poslední změnila termín vydání z letošního jara až na podzim. Dlouholetý přítel kapely a na začátku devadesátek jejich bodyguard – spisovatel Zdeněk Vlk utrpěl vážné zranění mozku, proto je mu věnováno i celé album.

John Fryer, který převzal mix (minulou desku míchal Eike Freese), dostal titánský úkol smíchat desítky stop kytar, chorálů, murmuru a zvukových efektů do výsledné podoby tak, aby vynikla agresivita i mystické melodické refrény, odvedl v Los Angeles skvělou práci. 

I díky nadupanému mixu by vám měla pestrost desky vyrázit. dech. Od hypnotického a goticky puristickému tracku Dreaming In The Witch House přes kovbojský shuffle Pale Rider až po temně popovou Summertime. Pro kapelu je to záruka, že nikdo se nebude nudit a nikdo nebude vědět, co přinese další track. A přesto celá deska drží koncepčně i zvukově pohromadě. Navíc písně, které už vyšly na singlech (Not Another Vampír Song a Release The Pain) pro desku John Fryer brutálním způsobem překopal.

Každou skladbu v základu produkoval Gatsby a následně s Johnem dotahoval výslednou anranže skladeb, kterým dal John finální zvukovou podobu. Většinu podkladů Gatsby natočil sám ve svém studiu Flames Records včetně vokálů Ambry, zpěvy Phila a dodatečné kytary se natáčely na Karlštejně a Billac de Ville svoje kytary posílal mailem a nikdo neví v jaké temné díře vznikaly.

Zpěvák Phil Lee Fall o albu říká: „Na Count to Nine jsme se snažili překračovat hranice. Pustili jsme se dál a hlouběji než kdykoli předtím. Hudebně, textově i zvukově. Zabralo nám to téměř tři roky, ale jsme s výsledkem maximálně spokojeni. Temný, mystický a monumentální gothic rock pro 21. století.“

Gatsby dodává: "Každý track je silně ovlivněný náladou a situacemi, ve kterých vznikal. Proto dělám hudbu, abych ze sebe dostal emoce. To, že je temná, je tak asi přirozené. Svým způsobem je to katarze hnusu a zmaru, ve kterém žijeme.“

Gatsby o spolupráci s Johnem: „Dlouho nám trvalo, než jsme přišli na chuť jeho stylu produkce a mixu. Dneska už jsem si jistý, že všechno udělal dobře, ale byl to častokrát boj a nekonečná výměna tracků, kde jsme společně ladili výsledný zvuk tak, aby jeho představa mělal dostatek prostoru, ale zároveň, aby to plnilo i naše představy.“

Ambra: „Jako vždycky jsem raději stála trochu stranou, když se Phil s Gatsbym chtěli porvat. Kvůli jedné skladbě na sebe týdny řvali. Na druhou stranu mi napsali skvělý track Steam Punk Queen, snad nejlepší věc, co jsem kdy zpívala.“

Billac de Ville: „ Ukázali jsme, že gothicrock není rigidní žánr, že zvukově instrumentálně i aranžersky se dá posunout do naprosto současného soundu. Narozdíl kapel, které dnes gothic rock hrají a mají jednu skladbu jako druhou, jdeme pořád dopředu. Tímhle způsobem už jsme dávno za hranicí žánru. Jsem rád, že moje skladba Penetrate Me na desku zapadla.“

Hudbu a video v digitální podobě (vyberte si platformu, iTunes, Spotify, Youtube,… ) najdete zde: https://musicraft.ffm.to/count-to-nine

CD, vinyl a merch zde: https://cathedralinflamesprague.bandcamp.com


Publikováno: 30. 09. 2024
Autor: Johan

Fotogalerie