MORTIFILIA - The Great Inferno

SIXTH DIMENSION – Přežít! CD 2013, vlastní náklad

Do rukou se mi dostalo CD mostecké thrash bandy SIXTH DIMENSION, která to kroutí už dvanáctým rokem. Kapelu nějakou dobu registruji, ale v posledních dvou letech jsem o ní neslyšel ani nečetl žádnou zmínku. Po vynucené pauze přichází v loňském roce EP pojmenované „Přežít!“. V případě členů SIXTH DIMENSION se rozhodně nejedná o nové tváře na metalové scéně. Například Buchy mlátí do škopků už od roku 1987, kytarák Špirda drhne od devadesátého prvního a tak bych mohl pokračovat. Po působení v několika menších kapelách se v roce 2002 dává dohromady sestava SIXTH DIMENSION a s několika obměnami (zpěv, kytara) působí do dnešních dní. 

Nikde jsem se nedočetl, k jakým kapelám žánru pánové nejvíce vzhlíží, ale vzhledem k tomu, že se jedná o „staré páky“ (úsměv), odkaz osmdesátkového thrash metalu je všude cítit. Troufám si tvrdit, že z tuzemských kapel určitě sjížděli staré ASSESOR či KRYPTOR, jejichž vliv jakoby SIXTH DIMENSION ve své tvorbě oprášili. Celé EP má čtyři vály a dohromady necelou čtvrthodinku materiálu. Po spuštění se hned v otvíráku „Skrytá identita“ ozve řev a pak už kapela spouští svůj arsenál. Jsem potěšen slušným zvukem. Mnoho kapel má na splitech, EP nebo i velkých deskách mizerný zvuk. SIXTH DIMENSION nikoliv – pochvala studiu Hostivař. Valí se na mě typický český thrash metal přelomu 80/90. Nechybí kytarové vyhrávky, sóla ani melodie. Druhá vypalovačka „Bezmoc“ nasazuje ještě vyšší tempo a po pořádné jízdě přicházejí znovu vyhrávky, připravující na další nášup. Ve stejném duchu se nesou i další dvě skladby „Zkrat“ a „Maska“. Zatímco první jmenovaná uhání v rychlém thrashovém tempu, „Maska“ se krade za „odříkávání“ textu a škrcení kytary v sólu. Instrumentálně nejlepší věc na CD. Masákův vokál je takový mix chrapláku Michala Roháčka (ASSESOR) a growlingu. Místy SIXTH DIMENSION koketují s death metalem – pomalejší pasáže s melodickou linkou. Dalším plusem jsou české texty (je jen dobře, že se stále více kapel vrací k rodnému jazyku), které mají hlavu a patu, myšlenku a mají co říci každému z nás. Celé CD je sice zabaleno ve skromném, ale důstojném provedení. Včetně textů, sestavy, fotky a doplňujících informací o studiu. Snad jen cover mě neoslovil…

SIXTH DIMENSION na svém EP „Přežít!“ ukázali, že i v Mostě se umí hrát thrash. Jedná se o sympatický český thrashový průměr a věřím, že příští nahrávka bude zase o něco výš. Po zhlédnutí jejich kalendáře je vidět, že kapela chce hrát a v plánu má několik koncertů na severu, v Plzni, Sušici, Budějkách i v Německu. „Přežít“ live by určitě nebylo na škodu.

Seznam skladeb:
  1. Skrytá identita
  2. Bezmoc
  3. Zkrat
  4. Maska

Čas: 14:37

Sestava:
  • Špirda - kytara
  • Bombo - kytara
  • Paolo "Masák" - zpěv
  • Johnnies - baskytara
  • Buchy - bicí

http://bandzone.cz/6thdimension
www.myspace.com/6thdimension

Zveřejněno: 22. 04. 2014
Přečteno:
2980 x
Hodnocení autora:
5 / 10

Autor: Peťan | Další články autora ...

Fotogalerie


Komentáře

Zatím je tu mrtvo. Určitě nejsi bez názoru, tak buď první a přidej svůj komentář