PUSTINA

16. července 2013, Praha – Nová Chmelnice

Vydat dnes koncepční dvojalbum se stopáží přes půl druhé hodiny, chce poměrně dost odvahy. A do Prahy míří jedna z mála kapel, která si to dnes může dovolit. Dámy a pánové, CRIPPLED BLACK PHOENIX!

Původní projekt, který už přerostl v regulérní kapelu, skládající se členů kapel jako Mogwai, Iron Monkey či Electric Wizard, je občas nazýván jako juniorský revival Pink Floyd v dobrém slova smyslu, ale CRIPPLED BLACK PHOENIX jsou rozhodně mnohem víc než to. Společné velikány Pink Floyd však mají jistojistě mnohé, čerpání z rozličných kořenů, zajímavost, vyspělost a jistou zahloubanost, kterou plně docení zejména posluchači, kteří si s kapelou utvoří dlouhodobější vztah a nepotřebují nutně jednoduše zaškatulkovatelnou hudbu, ale dají přednost tvorbě, která mluví sama za sebe jazykem muzikantů, kteří jsou utvářeni vlivy a znalostmi nabitými celoživotním hraním.

Příběh CRIPPLED BLACK PHOENIX začal v roce 2004, když si Justin Graves, bývalý bubeník kapel všemožných stylů, jehož rozmezí sahalo od Electric Wizard po The Varukers, půjčil od kamaráda kytaru a začal si doma nahrávat jednoduché demáče. O osm let a čtyři, kritiky i fanoušky velmi dobře přijatá, alba později a po četných změnách sestavy přijíždí CRIPPLED BLACK PHOENIX do Prahy s pátým albem ‚(Mankind) The Crafty Ape‘. Album je rozděleno na tři kapitoly a funguje jako série faktů a příběhů, zatímco samo představuje novou kapitolu a příběh v historii kapely. Tématicky je pevně usazeno jak v prohnilosti lidstva a světě plném nespravedlnosti, ale stejně neochvějně stojí na poli naděje, že ne vše je ztraceno a že všude na světě existují lidé, kteří smýšlejí v této stejné optimistické části spektra. Hudebně obsahuje pro CBP již tradiční dávku souboje naděje a beznaděje, ale tentokrát i nezvykle mnoho rockové svěžesti. Album je tentokrát o mnoho přímočařejší a svižnější než v předcházejících čtyřech případech, neztrácí však nic z hloubky dob minulých. I při rozmanitosti nástrojového obsazení (včetně pily a žesťů) a žánrových kořenů alba, je nahrávka více o jednoduchém upřímném muzikanství a odkazování se na staré vzory z oblasti rocku, blues, folku i filmu. Například v první kapitole se dají velice silně identifikovat vlivy raných Pink Floyd doplněné o vzdušná kytarová sóla, druhá třetina nahrávky se nese v duchu živelných rockových riffů a třetí se sem tam se ponoří do až meditativního post-rocku a teskného bluesování. Jako komplet ale nahrávka potvrzuje, že CRIPPLED BLACK PHOENIX jsou jednou z nejpozoruhodnějších kapel současného alternativního rocku, která dokáže spojit historické vlivy do soudržného celku a znít přitom velice současně.

Publikum rozehřejí famózní jindřichohradečtí FIVE SECONDS TO LEAVE, kteří mají od podzimu venku split LP s esazlesa. 5STL představují vrcholnou formu post-metalu s vlastním ksichtem a jejich tvorba osciluje od temných melancholických ploch, přes hypnotické atmosférické pasáže až po gradující kusy, jímž vévodí tvrdé spodky a místy až tribální bicí.

Koncert se koná v úterý 16. července v prostorách zrekonstruovaného klubu Nová Chmelnice na Koněvově ulici. Start akce ve 20:00h, vstupenky jsou k dostání ve všech běžných předprodejích, více informací na webu www.obscure.cz.
Zveřejněno: 02. 07. 2013
Přečteno:
2806 x
Autor: Johan | Další články autora ...

Fotogalerie


Komentáře

Zatím je tu mrtvo. Určitě nejsi bez názoru, tak buď první a přidej svůj komentář