TRNY & ŽILETKY "Podměstí"

25 LET REVOLTY V CROSSOVERU

Je to čtvrt století od okamžiku, kdy hudební těleso INSANIA poprvé vyslalo do okolí své podvratné noty. INSANIA, která dodnes kolísá na pomezí hardcore a metalu, nasadila od samého počátku ve své tvorbě zběsilé tempo. „Šlo nám jen o to, hrát co nejrychleji a nejtvrději,“ říkají o těch letech původní členové. Po několika koncertech a po vydání dema „Possessed by Insania“ v roce 988 srazila kapelu v rozletu k zemi brněnská StB, která v satanisticky laděných textech spatřovala výzvu k odboji proti systému. INSANIA se stáhla do podzemí a dále působila pod maskovacím názvem SKIMMED, pod nímž roku 990 vydává LP „New Insanity“, jednu z prvních nezávislých desek v tehdejším Československu. SKIMMED koncertuje v několika evropských zemích a roku 992 ukončuje činnost.

V roce 992 zakládající člen Poly obnovuje INSANII v novém složení s bubeníkem BlackDrumem, zvolňují tempo a vydávají se hudebně do temnějších vod, ovlivnění v té době přírodní mystikou a J.R.R. Tolkienem. Vzniká demo „R.U.DEAD?“ (992) a v roce 994 vychází na anarchistické značce Malárie rec. album „Crossfade“, které slaví úspěch i v zahraničí.

Následují alba „God Is Insane… Join Him!“ (Taga, 996), „Virtu-ritual“ (Indies, 998), záznam z koncertního turné po USA „Recycling & Live in Seattle“ (CBR, 000) a „Tamto remixuje Insanii“ (Tamto, 001).

Album „Rock´n´Freud“ (X Production, 008) vítězí v anketě hudebních kritiků Anděl v kategorii hard&heavy, zatímco předchozí alba „Trans-Mystic Anarchy“ (X Production, 001) a „OUT“ (X Production, 004) se dočkala užší nominace. Zatím poslední album „Kult hyeny“ (X Production, 010) se dočkalo andělské nominace a posléze ocenění Album roku v anketě Břitva.

„Brněnská cynická cháska Insania léta dráždila hady bosou nohou omotanou hadrem napuštěným jedovatými fórky. Tentokrát si kapela ovšem pro jistotu nese rovnou nabroušené sekery. Hyeny, krysy a další domácí mazlíčci jsou tu pro vás!“ (Z recenze alba Kult hyeny, Karpof)

Kapela si za dobu své existence vysloužila uznání Jello Biafry (ze sanfranciských DEAD KENNEDYS) a vystupovala např. s VOIVOD, NO MEANS NO či KILLING JOKE. Do dnešního dne odehrála na 650 koncertů (do nichž není započítáno cca 150 koncertů SKIMMED), většinou v českých a slovenských rockových klubech a na festivalech, ale hrála také např. v Polsku, Německu, Maďarsku či USA.

INSANIA se nenechává svazovat pouze formátem crossover, hardcore či metal, ale vstřebává širší vlivy, díky čemuž nebyla nikdy jednoznačně zařaditelná. Texty si střílejí z autorit, konformity myšlení, stádnosti, pomocí sarkasmu, cílených provokací či černého humoru. Její revolta „na prknech, co znamenají podsvětí“ letos oslaví čtvrt století trvání.

„INSANIA vyšla z HC a metalu. To byl pro nás ale čistě jen přístav, z kterého jsme podnikali plavby do jiných moří. Občas jsme ztroskotali, vlastně velice často. Ale holou kůži jsme si vždycky zachránili,“ říká o plavebním kurzu lodi INSANIA kapitán Poly.

Přehled koncertů:
16.3. Hradec Králové, klub Kozinka
23.3. Ostrava, Barrák (+ Free Fall)
24.3. Valašské Meziříčí, M-klub
30.3. Brno, M-13 Muzak (+ La Patchanka)
31.3. Uherské Hradiště, Mír
27.4. Brno, Čarodějáles
11.5. Liberec, Azyl
12.5. Praha, Rock Café (+ První hoře)
19.5. Trnava, fest. v klubu Zelený kríček
6.10. Brno, Fléda: INSANIA provede živý řez ČTVRTSTOLETÍM (+ hosté z pravěku!!!

http://www.insania.freemusic.cz/
http://bandzone.cz/insania
http://www.facebook.com/insaniacz
http://myspace.com/insaniamusic
http://twitter.com/outsania

Videoklipy

Volný radikál:

http://www.youtube.com/watch?v=b0xnc71u5D4

Večer, kdy Freud zpíval basem:

http://www.youtube.com/watch?v=FkQXSonn_r8

Pověsíme celebrity:

http://www.youtube.com/watch?v=sekJCKZWPgY

Je mrtvá:

http://www.youtube.com/watch?v=PzupkV_wVT8

Kontakty

INSANIA: insania@volny.cz

Management: stepanka.kubickova@kontraproduction.cz


Zveřejněno: 10. 03. 2012
Přečteno:
2822 x
Autor: Johan | Další články autora ...

Fotogalerie


Komentáře

Zatím je tu mrtvo. Určitě nejsi bez názoru, tak buď první a přidej svůj komentář