ETEF 2020

STREETMACHINE – Ber nebo nech bejt CD 2011, Cecek Records

Pardubická hardcorová smečka StreetMachine na nás v dubnu letošního roku udeřila již pátým plnohodnotným albem Ber nebo nech bejt. Na obalu je vyobrazena holčička v dešti někde na periferii města držící devítku k popravě. No budiž...

První, zároveň titulní skladba Ber nebo nech bejt do nás udeří s pořádnými thrashovými riffy. Co první, ale všech dvanáct skladeb, ale to je tak nějak všechno. Teď si asi klepete na čelo, co to tu blábolím... (úsměv) Takový je ale můj dojem z prvního protočení disku v přehrávači. Hardcorové album a samozřejmě s typickými riffy, ale zas nějaký dojem “to je teda bomba" to na mě neudělalo a navíc mě nenapadalo, co na to říct (napsat). No, něco mi tam schází, nevím.

To přece není možné, tak si to dávám ještě jednou. Skladby se nesou v thrashové rychlosti a dravosti jako je tomu třeba u Pantery, ale častěji je to hutné zaoceánské hardcore a tu a tam se objeví sólo. Zpěv Míry Lagoše se vyznačuje naštvanou tvrdostí a občas je střídán pomalejšími polohami. Poslouchám a mám tu svého favorita, píseň Udělám si z domu šibeniciv níž registruji i typické kytarové sólo. Poslouchám dál. Pořád tomu nemůžu nějak přijít na kloub... cosi mi nesedí. Hudba, texty, zpěv? Asi z každého kousek. Jsem u skladby Sebevrah a tady mám opět nějaký divný pocit, který vůbec vlastně nezmizel. Sebevrah je úplný opak, než k čemu skladba vede. Text nabádá k tomu, že sebevražda je hloupost, ale vyvolává to ve mně právě opačný dojem. Jak kdybych to měl vykonat:

Na co pácháte sebevraždy,
smrti tý se dočká každý,
nepospíchej pěkně čekej,
ona tě sejme stejně věkem.

To je blbost, mně to připadá, že když přijdeš k dítěti a místo toho, abys mu vysvětlil proč to nedělat..., tak mu jen pohrozíš, ale ono stejně půjde a udělá to... Jasný, nemá to být osvěta, ale tak to působí, nevěřím tomu. Než čekat až mě sejme věk...

Na CD jsou dva bonusy. Jako videoklip je to právě Sebevrah a pak druhá verze Ber nebo nech bejt, tentokrát s hostem. – u mikrofonu je Angelo, zpěvák italské party The Vendetta. Možná by album měl nazpívat právě Angelo. Míra Lagoš má nějaké divné frázování, refrény jsou divné, texty vlastně taky. "Na to mi nesahej – hej, na to mi ne ne ne ne..."; "Namažem jedem, nazvem to medem" – to je Roláda, tak ta mě pobavila... (úsměv)

StreetMachine nejsou žádnými nováčky, působí na scéně již šestnáctým rokem, ale nezdá se mi, že Ber nebo nech bejt by dosahovalo nějakých super kvalit. Dal bych bod nad průměrem a spíš za hudbu než za zpěv či texty.

V současnosti StreetMachine připravují nové album, které by mělo mít název Kult.

Sestava:
 • Míra Lagoš – zpěv
 • Wolf – kytara
 • Petr Kuliš Kujal – basa
 • Honza Fuka – bicí

Seznam skladeb:
 1. Ber nebo nech bejt
 2. Peca nám spadla
 3. Udělám si z domu šibenici
 4. Psi
 5. Na to mi nesahej
 6. Napospas
 7. Cokoli máme
 8. Démoni v nás
 9. Sebevrah
 10. Roláda
 11. Osudová

Bonus: Ber nebo nech bejt feat. Angelo (The Vendetta)
Video: Sebevrah

Čas: 49:42

http://streetmachine.cz/
http://bandzone.cz/streetmachine
http://www.myspace.com/streetmachinecz


Zveřejněno: 26. 12. 2011
Přečteno:
2845 x
Hodnocení autora:
6 / 10

Autor: 4horsemen | Další články autora ...

Fotogalerie


Komentáře

Zatím je tu mrtvo. Určitě nejsi bez názoru, tak buď první a přidej svůj komentář