Nejbližší koncerty
  • 06. 03. 2024Stíráš si pot z čela při paralýze volbou během listování ...
  • 07. 03. 2024Rebellion tour se vrací do Ostravy! Hardcore festival v č...
  • 08. 03. 2024Hrají: XIII. STOLETÍ legendární gothic rock ( Jihlava ), ...
  • 09. 03. 2024Tortharry, Murmur, Bloodcreek
  • 09. 03. 2024Poslední koncert Sukkhu s vokalistkou Morgause
  • 12. 03. 2024Newyorská kytarová legenda - zpěvák a kytarista ADAM BOMB...
  • 12. 03. 2024DAVID ELLEFSON (ex-Megadeth) - Bass Warrior Tour 2024. P...
  • 13. 03. 2024Symphonic metalová kapela Therion se po několika letech v...
TRNY& ŽILETKY Třetí hlas

Rozhovor s pořadateli jihočeského, volyňského Open Hell festu nemohl chybět, na naše otázky odpovídá Petr Rámus Mecák.

1. Zdravím, představte prosím ve stručnosti našim čtenářům váš fest ? historie, dramaturgie, místo konání?

Letos se uskuteční už sedmý ročník Open Hell Festu. První ročník byl ještě směsicí metalu a punku, postupně jsme se propracovali k ryze metalovému festu. Dramaturgie se drží osvědčeného modelu ? domácí ug špička plus zajímavé a neokoukané zahraniční kapely. Naším specifikem je už asi čtyři roky vybrat dobré kapely z bývalého východního bloku. Místo konání je také již osvědčené, letní areál Na Nové ve Volyni, což je asi 10 km od Strakonic. S areálem jsme v minulosti měli potíže, už se k tomu ale nechci moc vracet. I letos to jednu dobu vypadalo mizerně, protože v těsném sousedství se měl demolovat dům poničený při povodních. Nakonec ale demolice bude až v srpnu a fest proběhne tak jako vždy na té Nové.

2. Kdy tě napadlo začít pořádat festival a co tě vlastně vede k tomu abys pokračoval?

Napadlo nás to s bratrem už před těmi sedmi lety. A co nás vede k pokračování? No asi nás to baví, rozhodně to neděláme třeba kvůli výměně koncertů naší kapely Avenger.

3. Lidi, kteří se na váš fest chystají poprvé, by určitě zajímalo zázemí ? takže popis areálu, sociální zařízení, možnosti noclehu, nabídka jídla, pití,? Chystají se nějaké změny proti minulému roku?

Areál je podle mě naprosto super pro náš účel. Velké pódium, pod ním betonový plac pro pařmeny a pak postupně se zvyšující hlediště letního kina s lavicemi. Část je zastřešena nebo lépe řečeno zaplachtována, takže v případě nepřízně počasí se hraje pořád dál. Sociální zařízení jsou jednak zděné záchody, ale ty by nedostačovaly, takže se objeví také Toitoi. Nocleh je možný pod stanem přímo v areálu (případně i bez stanu) nebo v některém z volyňských hotelů či penzionů. Nabídka jídla a pití snad uspokojí všechny, bude to taková ta klasika. Pivo Nektar. Takže žádné velké změny.

4. Na jaké kapely se návštěvníci mohou těšit letos? A na kterou se těšíš třeba ty?

Startovní pole je letos tradičně bohaté, takřka polovina kapel je ze zahraničí. Z českých musím uvést aspoň Root a Torr, ze zahraničních třeba lotyšský Skyforger, Švédi Watain, Detonation z Holandska a tak dále, je toho dost a dost, každý si snad najde to své. Já osobně se asi nejvíc těším na Skyforger, z cédéčka je to skvělý a jsem zvědavej, jak vyzní naživo mix black metalu s dudama.

5. Podle čeho kapely na festival vybíráte?

Kapely mají samy zájem si na OHF zahrát, takže opravdu jen vybíráme a můžu říci, že většinu musíme odmítnout, protože zájem silně převyšuje naše možnosti. Některé kapely k našemu festu už tak nějak patří, třeba Root, samozřejmě Avenger, několikrát po sobě hrál také Debustrol a Hypnos, ale s těmi jsme se letos dohodli na pauze. Výběr kapel děláme ve dvojici s bratrem, já spíše domácí, on zahraniční, ale musíme se shodnout tak nějak oba. Už jsem zmiňoval kapely ze zemí jako Lotyšsko, letos poprvé budou i dvě kapely z Maďarska, jedna ze Slovinska, z Norska, Švédska, Německa. Stylově nejsme nějak ohraničeni, ale shodneme se většinou na staré dobré škole. Deatily o jednotlivých kapelách najdete na webových stránkách festu, kde jsou i další potřebné informace.

6. Můžete (chcete?) trochu odkrýt finanční záležitosti okolo fesťáku? Výše vstupné asi tajemstvím nebude, ale kde je možno vstupenky koupit? Jaký je rozpočet letošního ročníku, kolik z toho dělají kapely, kolik to ?ostatní? a co to ?ostatní? obnáší? Možná si pak návštěvníci uvědomí, že to není zrovna sranda pořádat podobnou akci!

Výše vstupného pochopitelně tajemstvím není, momentálně už předprodej skončil, ale věřím, že kdo měl zájem jej využít, tak to učinil včas. Rozpočet je poměrně vysoký, zhruba větší polovinu dělají kapely, ale ne že by to byly nějaké vysoké honoráře, většinou jde o cestovné. A ono proplatit cestu ze zemí výše uvedených není zrovna nejlevnější. Druhou polovinu tvoří klasika ? areál, WC, tiskárna (plakáty, letáky, vstupenky, programy), zvuk, světla,  zdravotnický dohled,  reklama atd. Sranda to skutečně není, nejhorší je, že část nákladů musíme vynaložit před konáním festu, takže to třeba řeším úvěrem z banky.

7. V čem spatřujete odlišnost svého festivalu od těch ostatních? Na  co byste chtěli fanoušky nalákat, aby dali přednost zrovna vaší akci?

Myslím, že náš fest už si za ty roky udělal takzvaně svůj ksicht. Od ostatních se liší hlavně tím, že se nejedná o maratón death metalu, snažíme se o pestrost a dost prostoru dostává třeba black, thrash a doom. Nalákat bych je možná mohl na dle mého názoru rozumné vstupné ? 380 Kč na místě, 320 Kč bylo v předprodeji, což za 25 kapel z celé Evropy není zas tak moc. Nabízíme také kvalitní ozvučení a osvětlovací techniku. Kapely jsem už trochu zmiňoval a nevím o jiném festu, kde by mohli již tolik omílané kapely z postsovětských respublik vidět a slyšet.

8. Tip na návštěvnost...

Byl bych rád, kdyby přijelo lidí tolik, jako loni. Záleží také na počasí, dva roky po sobě jsme měli skvělé a snad nás nepodrazí příroda ani letos. No i když letos už nevěřím ničemu, uvidíme.

9. Nějaký vzkaz na závěr, doporučení pro návštěvníky apod?

Přijeďte se podívat a užít si pohodový víkend. Vezměte si s sebou hodně prašulí, protože vás čeká spousta dister se zajímavou nabídkou metalových nezbytností. Chovejte se slušně, nepijte alkoholické nápoje a choďte brzy spát!

Kapely: ADULTERY (CZ), ANTARES (SK), ASGARD (CZ), AVENGER (CZ), BLOODY SIGN (FRA), CASKETGARDEN (HUN), KRVAVÁ PRÁCE (CZ), DEATH SENTENCE (CZ), DELIRIUM TREMENS (D), DEPRESY (SK), DETONATION (NL), EBOLA JOY (CZ), ELITE (NOR), FLESHLESS (CZ), MAGUS NOCTUM (SLO), MARTYRIUM CHRISTI (CZ), MATER MONSTIFERA (CZ), MORIORR (CZ), REPENT (D), ROOT (CZ), SCENERY (CZ), SKYFORGER (LAT), TESSTIMONY (H), TORR (CZ), TORTHARRY (CZ), WATAIN (SWE), LUGUBRE (NL)

internet: www.openhell.web.tiscali.cz


Zveřejněno: 16. 07. 2004
Přečteno:
3486 x
Autor: Johan | Další články autora ...

Fotogalerie


Komentáře

Zatím je tu mrtvo. Určitě nejsi bez názoru, tak buď první a přidej svůj komentář