
Druhá deska Nightwish následovala po debutu přesně po jedenácti měsících (dovedete si něco takového představit dnes?), ale po kompoziční stránce prodělala hudba Nightwish obrovský posun. "Oceanborn" je barvitější, má lepší zvuk a co si budeme povídat - i tvrdší, než jeho předchůdce. Ke kapele se přidal Tuomasův bývalý spoluhráč ze skupiny "Nattvindens Gråt", Sami Vänskä a kapela se tak mohla pustit do nahrávání. Materiál si od zúčastněných žádal poměrně náročné výkony, mnoho pasáží je totiž po technické stránce hry docela obtížných - v tomto směru bych vypíchnul zejména klavírní preludování na začátku "The Pharaoh Sails to Orion", o které se ještě zmíním. "Oceanborn" je mj. kompoziční vyspělosti i základním kamenem charakteristického zvuku Nightwish, i když zde se nachází jen v lehkých črtách, které byly doplněny albem "Century Child" a především geniální deskou "Once", která dotvořila současný zvuk této finské megahvězdy. Najdeme tu power metalově zabarvené skladby, obě úvodní (přičemž zejména "Gethsemane" na nás vystrkuje Tuomasovu touhu po orchestrálních aranžích) a hitovku "Sacrament of Wilderness", vydanou jako singl, povinnou baladu, "Swanheart", která se ovšem tentokrát vůbec nepovedla nebo kousky zabarvené lehkou avantgardou - v obou hostuje se svým chraplákem Tapio Wilska; "Devil and the Deep Dark Ocean" je krásně hororová, podbarvená syntezátorovými smyčci a zvonivou basou, pod kterou se téměř ztrácí kytarové party, "The Pharaoh Sails to Orion" na nás dýchne orientální smyslností, se kterou se podobně laděný kousek z debutu pojmenovaný po Tutanchamónovi vůbec nemůže poměřovat. Kromě toho je tato skladba celistvější než její ďábelský souputník z temných oceánů, který se chvílemi zdá být sešitý z více kousků, zkomponovaných nezávisle na sobě. Pestrost desky dále doplňuje geniální instrumentálka "Moondance" a éterické balady "Walking In the Air" a u některých vydání také "Sleeping Sun". První jmenovaná je přepracovanou skladbou od Howarda Blakea, který ji šložil pro film "The Snowman", který byl natočen podle stejnomenné knihy od Raymonda Briggse (to se nám to krásně zamotává, viďte?) a nebýt písně "Sleeping Sun", šlo by o nejlepší baladu Nightwish vůbec (ač převzatou). To by ale nesmělo na evropském nebi dojít k zatmění Slunce - magické podívané, která se stala mohutným proudem inspirace pro mnoho umělců...
"Oceanborn" je mnohými fanoušky i kritiky považováno za nejlepší album Nightwish, ale dle mě jde jen o základní kámen toho, z čeho byl později vybudován pomník symfonického metalu. Klidně bych byl i pro vydání celé desky v reedici - s přispěním orchestru; potom by tahle deska přízvisko "nejlepší" mohla nést s hrdostí. Na závěr pár videí:
"Passion and the Opera" přecházející ve "Stargazers" na bootleg záznamu z turné pro desku "Oceanborn".
"Passion and the Opera" ještě jednou, tentokrát v lehce přepracované verzi (a podle mě i vydařenější), jak jí Tarja zpívala během svého turné.
"The Pharaoh Sails to Orion" s hostujícím Tapiem Wilskou; všimněte si, jak si Tuomas zjednodušil klavírní part na začátku skladby a citace hlavního tématu "Moondance" během krátkého klávesového sóla.
"Sacrament of Wilderness", tentokrát v podání Anette Olzon. Během mezihry Tuomas cituje refrén hitu "Moskau" od skupiny Dschinghis Khan.
Sestava:
- Klávesy, klavír - Tuomas Holopainen
- Zpěv - Tarja Turunen
- Kytara - Emppu Vuorinen
- Baskytara - Sami Vänskä
- Bicí, perkuse - Jukka Nevalainen
Seznam skladeb:
- Stargazers
- Gethsemane
- Devil and the Deep Dark Ocean
- Sacrament of Wilderness
- Passion and the Opera
- Swanheart
- Moondance
- The Riddler
- The Pharaoh Sails to Orion
- Walking in the Air (Theme from "The Snowman")
- Sleeping Sun*
- Nightquest*
*skladby vydané v různých bonusových edicích, popř. dema.
Čas: 49:06
www.nightwish.com - oficiální stránky
http://www.spinefarm.fi/ - původní vydavatel
www.nuclearblast.de - nynější vydavatel