TRNY & ŽILETKY "Podměstí"

21.2. 2010, Praha – Palác Akropolis

Znáte nějakou jinou kapelu, která odehraje svůj první koncert teprve po patnácti letech svého fungování, sedmi vydaných albech a dosažení takové oblíbenosti, že její fanoušci jsou schopni přiletět na její koncert přes celou zeměkouli?

Nepředstavitelné se nyní stává skutečností. Formace ULVER se po dlouhých letech bez živého vystupování představila nejprve vloni v létě v rodném Norsku na místním literárním festivalu a následně také na českém letním festivalu Brutal Assault, kde svým vystoupením uhranula tisícovky přihlížejících. Nejdůležitější zpráva ovšem přišla na podzim minulého roku, kdy kapela oznámila informaci o chystaném evropském turné, které naplánovala na počátek roku 2010. Norské trio, seskupené kolem zpěváka Kristoffera „Garma“ Ryggase, se představí živě v neděli 21. února v pražském Paláci Akropolis.

Snad i díky tomu, že celou dobu ignorovali živé koncerty, jsou ULVER stále jakoby zahaleni rouškou tajemství. Přesto, anebo právě proto, přitahuje jejich jedinečná a do detailu propracovaná multimediální show pozornost fanoušků z celého světa.
ULVER nás po celou svou kariéru přesvědčují o svém nadčasovém uměleckém vizionářství. Ať již se podíváme zpět do historie, do první poloviny devadesátých let, na jejich tři první alba, známá pod hlavičkou „Black Metal Trilogie“, na kterých dosud nevídaným způsobem hudebně rozvíjejí, tehdy v hlubokém undergroundu ponořenou, blackmetalovou hudbu. V roce 1998 přichází s albem „Themes from William Blake's The Marriage of Heaven and Hell“, které znamená totální převrat v jejich hudebním směřování. Odklon od blackmetalového experimentování, nahrazuje záliba v industriálu, elektronice, nechybí avantgardní rock/metalové prvky a ULVER se zde nebojí ani četných ambientních pasáží.

Následující tři desky, včetně poslední „Shadows of The Sun“ jsou již plně ve znamení totální avantgardy. Směle lze říci, že ULVER zde doslova boří hranice stylů a slovu AVANTGARDA tak dávají nový rozměr. Mísí se zde jednak avantgardní rock, trip hop, symfonické a komorní tradice, noise a experimentální hudba, přičemž důraz často leží na elektronických technikách vytváření zvuků a jejich nahrávání. Ohlasy odborné kritiky a zasvěcených fanoušků jsou obrovské. ULVER lze bez skrupulí označit za jedny z čelních vůdců současné alternativní hudby.

Známý americký filmový režisér Harmony Korine, se kterým ULVER již několikrát spolupracovali, popsal kapelu touto větou: “There's a real lineage from a composer like Wagner to a band like Ulver…“

V pozici speciálního hosta se představí projekt VOID OF VOICES, za nímž se neskrývá hlas nikoho menšího, než současného zpěváka Mayhem Attily Csihara (ex-Tormentor).

Vstupenky na pražský koncert ULVER jsou k dostání ve všech běžných předprodejích Obscure promotion a v kavárně Paláce Akropolis. Více informací naleznete na webu www.obscure.cz nebo tel. číslech 774 220 183 a 775 095 666.

Související linky:
http://www.myspace.com/ulver1
www.obscure.cz
www.palacakropolis.cz

Zveřejněno: 05. 02. 2010
Přečteno:
2866 x
Autor: Nathanella | Další články autora ...

Fotogalerie


Komentáře

Zatím je tu mrtvo. Určitě nejsi bez názoru, tak buď první a přidej svůj komentář