
Existují jevy, které se z podstaty fyzikálních zákonů chovají odmítavě až konfliktně. Nemusíme chodit daleko, stačí vzájemně natočit magnety souhlasnými póly a narazíme na vrtkavou sílu antagonismu, kterou jsme objevili již v dětství. V případě nově (2018) vzniklých BRAUNCHOLDA nemůže být o neslučitelnosti několika těles řeč. V definici této formule známe hlavní aktéry, jedinou a rozhodující neznámou je to, co vznikne sloučením PLOY (jazz rock / fussion), FDK (alternative doom) a (na doporučení Viktora Paláka) experimentálního blackmetalového vokalisty Michala Kopeckého (VOLUPTAS). Aby se nejednalo o fádní hudební počin, které se linou z éteru ze všech stran, byl přizván také saxofonista. Původně zamýšlený Mikoláš Chadima (EXTEMPORE, MCH BAND) kvůli zdravotní indispozici vypadl ze hry, nakonec si tedy dres s nápisem BRAUNCHOLDA oblékl Tomův (Braunův) kamarád Honza Grunt.
O vydání se postaral vinylový nadšenec Franta Březina (aka Berry) pod křídly svého brandu Magick Disk Musick. Album vyšlo jako LP a magnetofonová kazeta v netradiční červené a zelené barvě (vůbec první ve vydavatelské éře MDM).
Co může o stylu napovědět, je téma, filozofie nebo fyzická aktivita definovaná obalem alba. V projektu muzikantů Brauna a Choldy jsem obalem jakéhosi zubatého embrya nic zásadního nezjistil, a tak pravdu v plné nahotě odhalí až samotné akustické vlnění šířící se pružným prostředím.
Texty s výjimkou „Masakryště“ a „HeLa Hell“ pochází z dílny básníka Ondry Hanuse a jeho sbírky Stínohrad. Autorství hudby na sebe vzali rovným dílem (6:6) Braun a Cholda.
Neurotickým neklidem, předvídatelnou rytmikou s mnohými změnami tempa, formou i ideově mají BRAUNCHOLDA vše potřebné, co k ryzímu undergroundu patří, přesto se svým alternativním výrazem poměrně marginálně liší od etablovaných grinderů. BRAUNCHOLDA produkují emotivní bigbít naplněný poetickými paralelami mířenými na stereotypy života, všudypřítomného skonu a nesentimentální životní pravdy. Tvorba nervní i velebná, legrační i strašidelná. Hudba si v rozumné míře bere po hrstech ze všech možných žánrů i oblastí, každá skladba graduje nosným kytarovým riffem, který je pokaždé svým způsobem originální a zanechá otisk v krátkodobé paměti. Album se nezdržuje zvuky z archívů obskurních filmových snímků a smyčkami apokalyptických zpráv a titulků. Analogie psychedelické žesťové sekvence z úvodní znělky seriálu režiséra Sequence o režimním kejvalovi ve službách vnitra s úvodem „Stínohradu“ nebo kulisa z máničkového mejdanu na Hrádečku dokazují nekonformitu alba. Kytarový čistý zvuk bez klasických sól, simultánně laškující s kvákavým echem, kompozice nezvykle plné spasmatických „ságových“ šklebů.
Ostrou municí kapely jsou funkční písňové texty napsané s básnickým talentem, které fungují beze zbytku obsahu i tvaru skladeb. „Stínohrad“ vlastním výrazem, pojetím a alternativním přístupem vybočuje z mantinelů čistě metalových mutací. Nechat hrát vedle sebe kytary a saxofon je relativně neotřelé, zakomponování krabičkových kvákadel wah wah jakbysmet. Čím je tato deska výjimečná, tak právě pocitem, že tu nechybí a nepřebývá zhola nic.
Duální vokální výraz v poloze potměšilého skřeta nestřídá jiné fyzické hrdlo, pouze přeladí do deathového growlu. Můžete tak v čase cestovat mezi vlhkými močály a urnovými háji, aniž byste hnuli brvou.
Z náhodného setkání zdatných muzikantů na pralesní fotbalové lize v malém středočeském městě profituje posluchač, kterému není cizí prolínání zdánlivě neakceptovatelných žánrů. S podobnou chutí experimentovat kdysi laborovali jedni z nejlepších českých gore grinders AHUMADO GRANUJO, kteří do krvavých cákanců vkládali techno „duc-duc“ intervaly.
Album působí syndromem autonehody, kdy apaticky profrčíte kolem, nechcete nic vidět, slyšet, přesto vám to nedá a pomalu se vracíte zpět. V případě BRAUNCHOLDY stačí hlasitě poslouchat. Na závěr roku minulého svěží okysličení české hudební scény.
Seznam skladeb:
- Konce lan
- Grindcorové masakryště je lepší než brouzdaliště
- Stínohrad
- Vzpomínka na nemoc
- Soběsmrt
- Částečný sonet úplné smrti
- Písnička bez zpěvu
- Thanatorium
- Tryzna za zvuk
- U křížku
- Nad mrtvými
- HeLa Hell
Čas: 29:43
Sestava:
- Michal – zpěv
- Cholda – baskytara
- Braun – kytara
- Míďa (UNSOLVED CASE, ex-URIN) – bicí
Host:
- Honza Grunt – saxofon