Info články
  Nejbližší koncerty
  • 23. 10. 2020Druhý ročník benefičního mini-festivalu. Osud opuštěných ...
  • 23. 10. 2020Druhý ročník benefičního mini-festivalu. Osud opuštěných ...
  • 24. 10. 2020ROTTEN FEST 24.10.2020.Sklub Olomouc,od 17,00h. FLESHLES...
  • 24. 10. 2020Třetí pokračování pravidelně nepravidelný grind party v C...
  • 30. 10. 2020Flowers for Whores - hardcore Praha Decultivate - hardco...
  • 14. 11. 202020 YEARS IN THE BLOOD - oslava 20. let na scéně sk. Mater...
  • 21. 11. 2020ELEKTRICK MANN poprvé ve Svitavách předvedou svoji alko r...
  • 21. 11. 2020Open - 18:00 Start - 19:00 Vlez - 300/350 19.00-19.3...
  DARK GAMBALLE

  CD 2020, L'Inphantile Collective / grindcore, death metal / Česko

  Veškerá pochvalná slova, která se šíří hudebním světem na konto „Humanipulation“, se zakládají na pravdě. PERFECITIZEN – dobře organizovaná parta pražských fofrníků – se totiž vytasila s materiálem, který je schopný obstát i od Aše na západ. V tomto bodě by se dalo klidně skončit, ale… když už se tomuhle formátu říká recenze, je potřeba předchozí odvážné tvrzení zdůvodnit.

  V případě PERFECITIZEN je nutné se vrátit do minulosti a připomenout, že víc než nadstandardně už bylo hodnocené debutové album „Through“ (2013), které přineslo výbušnou smršť, která vycházela z grindcoru. Grindu... ale technického zaměření. Žádné náhodné šlápnutí bokem. Kompozice stavěné složitě, ale stále tak, aby se to dalo poslouchat a výsledný efekt nepůsobil jen jako učebnice postupů a takovým tím: „koukejte, jak umíme hrát“. Následující deska nebo EP? „Corten“ (2015) nastolenou cestu jen podtrhla/o. Jenže potom došlo k personálním rošádám a skupinu opustil zpěvák a to je vždy tuze nepříjemná záležitost. Naštěstí základní duo Jarda a Tomáš objevilo talentovaného Honzu a po poslechu novinky jim můžu za tenhle tah jen blahopřát. Stejně tak bylo skvělým nápadem angažovat do sestavy šikovného basáka Adriana, který je znám z působení v PSYCHOTIC DESPAIR, kteří někdy cca před desíti lety kralovali českému death/grindu.

  A jak se ukázalo, změny v sestavě a poměrně dlouhou dobu od poslední nahrávky využila kapela k hudebně prospěšné práci a celé to působí, jako by se koncentrovala na těchto osm songů, do kterých dal každý z kapely veškerý um, talent a vše se povedlo vyladit tak, aby tahle energie fungovala jako celek.

  Není jednoduché nahrát desku, která obsahuje tolik zvratů a momentů, které mohou někdy působit až nesourodě. Těch poloh, které se často mění a jednou vás zafouknou na západ, aby za pár okamžiků přišel zvrat a vy se ocitnete na východě, je tu mnoho. Ale jak už jsem zmiňoval, u PERFECITIZEN si cením toho, že to vše dává dohromady smysl a všechny ty přechody a změny mají logiku. Tím pádem se nedostavuje pocit, že se tu předkládá kotel náhodně promíchaných nápadů. Je jasné, že takhle experimentální ráz desky nemůže sednout kde komu. Na druhou stranu, i když není člověk fanouškem podobných běsů a prstolamů, musí celé to počínání vyhodnotit jako nadstandardní práci.

  Výchozí pozicí je grindový tlak dejme tomu s příchutí death metalu. Zvukově zcela moderní parta, hlavně sound kytary, se sama nazývá blastcorem, což je takové to novátorské pojmenování dalšího žánru, které mi u drtivé většiny kapel vadí (máme těch škatulek už tak málo?), na druhou stranu si lze snadno pod tímto názvem představit, že to bude prostě fofr.

  I když se hudební produkce line jako horská dráha, hned na první dobrou vystupují momenty, které mi ze začátku přišly, oproti výše řečenému, lehce krkolomné, ale čas a několik poslechů tenhle pocit zažehnaly. První výrazný bod/experiment je hostování zpěvačky, což ve výsledku hodnotím jako super tah. Stejně osvěžujícím dojmem působí změny vokálů, kdy se nejen growluje a huláká na x způsobů, ale dokonce v jedné věci, zřejmě hostující zpěvák, grungeově zamečí.

  Nemá cenu chrlit další pochvalná slova. Tahle deska vytlouká bloky, narovnává záda, aby vzápětí rozdávala facky na obě tváře.

  Seznam skladeb:

  1. Humanipulation
  2. Blind Guardian
  3. Misunderstanding
  4. Propaganda
  5. Mental Obesity
  6. Motivation
  7. Injection
  8. Flashback = Hope

  Čas: 30 minut

  Sestava:

  • Jan Habr - vokál
  • Tom Mleziva - kytara
  • Adriano Neri - basa
  • Jarda Haž - bicí

  Facebook
  Bandcamp


  Zveřejněno: 22. 09. 2020
  Přečteno:
  413 x
  Hodnocení autora:
  8 / 10

  Autor: Coornelus | Další články autora ...

  Fotogalerie


  Komentáře

  22. 09. 2020 20:00 napsal/a Jindra
  Jo
  Za mě dobrý, správně organizovaný keos, zleva doprava nahoru dolu, ni krok zpět.
  22. 09. 2020 18:40 napsal/a Horaguru
  Super tip!
  Tak to je hodně vydařená nahrávka. Ta hostující zpěvačka tomu dává úplně nový rozměr. Výborný nápad. Prozatímní virtuální vlastnictví co nejdříve nahradí originální nosič. Díky