KLADIVO NA PÝCHU

30. 11. 2019, Hořovice - Společenský dům

Prolog
Trocha čísel na úvod reportu neuškodí a ti, které mé „statistické vzpomínání" nezajímá, mohou první odstavec přeskočit. Dvojici DEBUSTROL a AMOK jsem na jednom pódiu už v Hořovicích viděl, a to v klubu Labe 13. 3. 2010. Tenkrát DEBUSTROL působil ve složení Kolinss - Trifid - Zed - Herr Miler. Osazenstvo AMOKU tvořili Jarda - Erik - Tonda - Richard - Víťa. DEBUSTROL jsem od té doby viděl sedmkrát, naposled to bylo 15. 7. 2017 v Týnci nad Labem na festivalu Týnecký mazec, kde se čerstvě na postu kytary místo Trifida ukázal Önslaughter. Naopak AMOK zeštíhlil sestavu. Takřka do roka a do dne od zmiňovaného koncertu opustil kapelu basák Richard a jeho postu se ujal zpěvák Jarda; od té doby jsem je viděl jedenáctkrát a poslední setkání s nimi proběhlo před rokem na Onion festu. DEBUSTROL letos slaví 33 let a AMOK 20 let. 

AMOK svůj set poskládali většinou z tvorby, která následovala po debutovém a zároveň jediném albu „Negative World" z roku 2007, na které samozřejmě taky došlo, když do poloviny setu vložili jednu z prvních skladeb „Inside Out". Set zahájila šlapavá vypalovačka „Within My Self" a letitý song „Warbirds of Prey", který otevírá zmiňované album. Zpočátku se mi zdálo, že bicí vyčnívají svým plechovým zvukem hodně do popředí, ale postupem času jsem to přestal vnímat a dobře jsem se bavil u řeznických skladeb, jakými jsou „Butchered Alive" a „Aggression Driven out by Aggressivity". Podobně na mě zabíraly brutální nářezy „Police Brutality" a „Freedom". Na muzikantech deathmetalové mlátičky bylo zřetelně znát, že je koncert bavil víc než dost. A ačkoliv jedna skladba zní aspoň podle názvu pesimisticky, tak pesimismus nebyl na místě. A budu doufat, že „Wheels of Pessimism" se dotočí k druhému dlouho očekávanému albu. Závěrečný cover, barevně melodický náklep od floridských SIX FEET UNDER „Revenge of the Zombies", byl perfektní tečkou hořovických AMOK.

DEBUSTROL se pohybuje na scéně již třicet tři let a tak je pojmenování tour „33 let Antikrista" pro tuto thrashmetalovou legendu příznačné.  Jak je z úvodu patrné, letošní zastávka v Hořovicích tentokrát neproběhla v klubu Labe, jak tomu je zvykem, ale v Liďáku (Společenský dům). No, DEBUSTROL asi masy fans nenavštěvuji (viz předešlé koncerty ARAKAIN nebo DYMYTRY v Liďáku), ale děj se vůle Satanova. (úsměv) Taky tomu nenasvědčovala počáteční účast fans, ale až uvnitř jsem si uvědomil, že v Liďáku je přisáli, které nakonec poskytlo super klubovou atmosféru.

DEBUSTROL jsem viděl v posledních době víckrát, takže to pro mě byl víceméně standardní set, ale i tak jsem si koncert náramně užil i zavzpomínal na léta dávno minulá. Úvod obstaral thrashový řeznický mlýnek „Ttrendshit", který nikoho určitě nenechal na pochybách, že slovník, který byl použitý v této skladbě, je vzorek těch nejčistších lyrických textů Kiolinssových. (úsměv) 

V rychlém sledu následovaly starší vypalovačky „Vyhlazení", „Umučená" a „Papež vrah?". V reportu z Týneckého mazce jsem poznamenal, že nové skladby nemám naposlouchané, ale v současnosti to již neplatí. Skladby z ještě aktuálního alba „Válka", jakými jsou „Nasrat vám všem", „Kultovní revoluce", „Vraždící kov" anebo pomalejší „romantická" „Hlavně ne o lásce", prokládal DEBUSTROL staršími nářezy. Jedním byl i kultovní hit „Svět co zatočí s tebou", který byl věnován legendě, vzoru kapely a to americkým vrahům SLAYER, kteří v ten den odehráli v Los Angeles poslední koncert své existence.

Mezi staršími skladbami jsem musel nakonec zapátrat, protože ne všechno uvízne v hlavě. A tak jsem doma  poctivě hledal, až jsem našel, že skladba „Ve stínu zákona" je z alba „Svět, co zatočí s tebou". No jo, i to se stává a možná jsem jí naživo ještě neslyšel.

Nebudem se s nikým srát
Bez důvodu můžeme ránu ti dát
Pro radost opilce a kurvy bít
Jestli chceš, na řadu můžeš jít

Konec setu obstaraly starší štychy. Jednou se oltáře plnily démonickou krví, pak se zabíjela máma a táta a nakonec se vše muselo přerušit sekerou. A tak to šlo dále... (úsměv) Kolinss řval do mikrofonu „Jsem jenom vrah"... a to, co jsem napsal o AMOKU, že bylo zřetelné, že si kapela koncert užívala, tak zde to platilo v dvojnásobné míře. Kolinss mezi skladbami nešetřil úsměvy a podle mě to byl jeden z nejlepších koncertů, co jsem zažil. 

Epilog
DEBUSTROL odehrál průřez těmi nejlepšími alby. Jednu třetinu koncertu obstaraly štychy z „Vyznání smrti" respektive „Neuropatologa", druhou z posledního docela úspěšného alba „Válka" a ten zbytek kombinace vypalovaček z ostatních alb kromě třech („Rwanda", „Steak" a „Chytrá past"). 

AMOK

 1. Within My Self
 2. Warbirds of Prey
 3. Butchered Alive
 4. Aggression Driven out by Aggressivity
 5. Police Brutality
 6. Freedom
 7. Inside Out
 8. Wheels of Pessimism
 9. Revenge of the Zombies (SIX FEET UNDER)
 10. Aggression Driven out by Aggressivity (přídavek)

DEBUSTROL

 1. Trendshit (Přerushit 2005)
 2. Vyhlazení (Vyhlazení 1995)
 3. Umučená (Apokalismus 1999)
 4. Papež vrah? (Vyhlazení 1995)
 5. Nasrat vám všem (Válka 2016)
 6. Ve stínu zákona (Svět co zatočí s tebou 1992)
 7. Kultovní revoluce (Válka 2016)
 8. To maso (Apokalismus 1999)
 9. Válka (Válka 2016)
 10. Svět co zatočí s tebou (Svět co zatočí s tebou 1992)
 11. Vraždící kov (Válka 2016)
 12. Hlavně ne o lásce (Válka 2016)
 13. Yugoslavia (Apokalismus 1999)
 14. Vidlov Chotětov (Vyznání smrti 1988)
 15. Velký hřbitov (Vyznání smrti 1988)
 16. Protest (Vyznání smrti 1988 / Neuropatolog 1991)
 17. Příchod zla (Vyznání smrti 1988 / Neuropatolog 1991)
 18. Krvavá práce (Neuropatolog 1991)
 19. Motorovák (Pád do hrobu mrtvol 1998)
 20. Přerushit (Přerushit 2005)
 21. Masoterian (Přerushit 2005)
 22. Zakuklenci (Válka 2016) (přídavek)
 23. Antikrist (Vyznání smrti 1988 / Neuropatolog 1991) (přídavek)
 24. Údolí Hádu (Vyznání smrti 1988 / Neuropatolog 1991) (přídavek)
 25. Vyznání smrti ((Vyznání smrti 1988 / Neuropatolog 1991) (přídavek)

Zveřejněno: 03. 12. 2019
Přečteno:
3317 x
Autor: 4horsemen | Další články autora ...

Fotogalerie


Komentáře

Zatím je tu mrtvo. Určitě nejsi bez názoru, tak buď první a přidej svůj komentář