PUSTINA

CD 2017, MetalGate Records / post prog rock/metal / Česko

POSTCARDS FROM ARKHAM, projekt Marka Frodyse Pytlíka, známého i z DISSOLVING OF PRODIGY, ILL CROW či AWRIZIS, není zrovna snadno uchopitelný. Už od debutu „Oceanize“ se Frodys snaží vystupovat z davu – jeho tvorba, která je  částečně inspirována tvorbou H. P. Lovecrafta, je těžko zařaditelná a taky těžko popsatelná. Asi se lze shodnout na žánrovém rozpětí uvedeném v záhlaví, přičemž na novince „Manta“ je rock v převaze nad metalem. Ale až od třetí skladby. Úvodní „The Kvlt ov Dream“ po zasněném úvodu tepe střídavě v metalovém duchu, skoro až blackovém, navíc okořeněném smyčcovými nástroji, a duchu rockovém, oddychovém, v němž hrají prim šepoty doprovázené syntetickými zvuky, které se objevují prakticky neustále a dokreslují náladu celé nahrávky.

Druhá „Owls Not What They Seem“ taky těká, v lehce psychedelickém úvodu se ozývá i houkání sovy (sýčka?), po krátkém ukolébávání se ale z ničeho nic rozpoutává vichřice – blackové bicí a zuřivý skřehot ostře kontrastují s další klidovou pasáží, po níž opět následuje přitvrzení; samy o sobě obě polohy obstojí, ale jako součást jedné skladby mi to přijde poněkud krkolomné. Ve finále bych toho hartusení uvítal méně, i v kontextu celého alba působí ony marše poněkud zvláštně, mnohem lépe zapadá podobně tvrdá pasáž v závěru písně, ale vedená ve středních tempech. Přírodní zvuky v závěru a kytarové vybrnkávání pak signalizují blížící se přechod ke klidnější muzice, místy lehce evokující prog rock ze sedmdesátých let, zabalený do současného zvukového hávu a okořeněný spoustou moderních postupů. Frodys tady zpívá zachmuřeným hlasem, šeptá i mluví, k lehce potemnělé muzice tyhle vokální polohy sedí a pozvolné zatemňování a přitvrzování je funkční, a v závěru působí takřka depresivně. Ale právě tahle poloha mi sedí, nejspíš i proto, že lehce hází očkem po dark metalu.

Nahrávka se vyvíjí, směrem k větší melodičnosti, menší tvrdosti a menšímu podílu zpěvu. Zajímavě pojmenovaná „Symmetric Kakophony“ působí po předchozích lehce depresivních skladbách pozitivněji, místy až rozverně, a vlastně si ani neuvědomuji, že se v ní nezpívá. Což je pro komponistu dobré vysvědčení, když dokázal zaujmout i beze slov… V „Leviathanovi“ se vokály vrací, ale tentokrát hrají prim ty ženské, hostující Marta Freharová zpočátku trochu „straší“ zastřeným šepotem, ale pak přejde k čistým polohám, a ať už recituje, šeptá, nebo hudbu doplňuje bezeslovnými vokály, sedí to k rockové rozmanité produkci ideálně.

A další level nastává s „Dunwich Shaman“. Smyčce, synťáky, rocková kytara, posmutnělá nálada z předchozích songů je ta tam, tady jde o ryze pozitivní emoce, které z další instrumentálky doslova tryskají. A ještě pohodověji plyne „Wanderlvst“, kterou „dělají“ akustické kytary a bonga. Když ji srovnám s prvním kusem, jsme v úplně jiném světě, ale díky pozvolnému zjemňování album přechází přirozeně od (black) metalu přes pulzující rock, přes akustický rock po (skoro) folk/ambient v předposlední „Valley ov the Past Lives“. U té už mi trochu „překáží“ osmiminutová stopáž, ale to asi bude věcí individuálního pocitu – někdo se ponoří do meditace, mně tento dar nebyl dán a stačily by mi minutky tři, během kterých by se taky všechno stihlo. A možná by tím mohlo album skončit, tím nejryzejším, nejčistějším (očišťujícím?) opusem. Ale Frodys se rozhodl posluchače „probudit“ a servíruje ještě jednu věc, která by náladou zapadla někam ke třetí skladbě. Tam by nadělala mnohem větší parádu, protože sama o sobě patří k nejsilnějším, ale po třech oddychovkách je nástup ostrých riffů poněkud násilný.

Frodys se postaral i o vkusné balení, digipack s vlepeným bokletem, který na dvaceti třech stránkách přináší texty, jimž jako podklady slouží fotografie přírodních i urbanistických scenérií a v případě první skladby fotky skřetů z klipu, který byl k „The Kvlt ov Dream“ natočen. V bookletu sice tvůrce jaksi opomněl uvést skladbu „Wanderlvst“, ale jinak odvedl kvalitní práci, černobílá grafika má švih a kvalitní křídový papír sešitku jen podtrhuje dojem čehosi poctivého, což neplatí jen na vizuálno (včetně klipu), ale i na hudebno.

Seznam skladeb:

  1. The Kvlt ov Dream
  2. Owls Not What They Seem
  3. Thoughts Like Silver Bullets
  4. Symmetric Kakophony
  5. Leviathan
  6. Dunwich Shaman
  7. Wanderlvst
  8. Valley ov the Past Lives
  9. Her Cosmic Song

Čas: 40:14

Sestava:

  • Marek Frodys Pytlík – music, lyrics, guitars, vocals

Facebook
www.metalgate.cz

 


Zveřejněno: 25. 11. 2017
Přečteno:
2807 x
Hodnocení autora:
7 / 10

Autor: Johan | Další články autora ...

Fotogalerie


Komentáře

Zatím je tu mrtvo. Určitě nejsi bez názoru, tak buď první a přidej svůj komentář