Nejbližší koncerty
 • 15. 08. 2020Ústečtí WYRM pokřtí letošní album Purge podpoří je KRAAKE...
 • 22. 08. 2020Rotten Fest Open Air 2020 22.8.2020 venkovní areál Sklu...
 • 25. 08. 2020První pražský koncert deathmetalových Poppy Seed Grinder ...
 • 05. 09. 2020Montana Metal Fest: Depresy, Dehydrated, Orkrist, Morn...
 • 05. 09. 2020Třetí ročník open air festu konajícího se v areálu Kaliko...
 • 05. 09. 2020Sušice - Chatová osada LUH mini D.I.Y. open air festival...
 • 12. 09. 2020Farářova sluj / Orthodox club Vystoupí:AGGRESSIVE TYRANTS...
 • 18. 09. 2020V rámci svého minitour nás poctí svojí návštěvou mocní SI...
KLADIVO NA PÝCHU

RUDRA – Brahmavidya: Immortal I 2LP 2011, Agni Productions

V exotických asijských vodách zalovil český label Agni Productions a na tuzemský trh uvádí na vinylovém dvojalbu singapurskou skupinu Rudra. Ta už má leccos za sebou, aktuální materiál je třetím dílem rozsáhlé ságy Brahmavidya (v roce 2005 vyšel první díl Primordial I, předloni druhý Transcendental I), které předcházelo několik dalších nosičů. Kapela se dokonce chlubí vlastním stylovým zařazením, které nazývá vedic metal. A co si pod tímto termínem představit?

Jednoduchá definice by snad mohla znít jako mix black, thrash a death metalu s etnickými prvky. Vzhledem k poloze jsou Rudra přece jen jinde, než většina kapel hrajících podobný žánr (napadají mě samozřejmě hlavně Melechesh). Ony etnické prvky totiž nepocházejí z Orientu či Blízkého východu, ale z východu mnohem vzdálenějšího a tam se holt hraje na jinou notu. Troufnu si tvrdit, že kompoziční postupy Singapurců jsou pro Evropana nezvyklé a samozřejmě také hůře vstřebatelné. Ale při troše trpělivosti se do hudby Rudry po několika posleších „dostanete“, začnete registrovat včleněné specifické lidové melodie, které mají na svědomí jen a jen klasické rockové nástroje – Rudra si vystačí bez všech těch lidových fidlátek či píšťalek a přesto dokáže zvláštní atmosféru do svých skladeb nenásilně vmanévrovat – i když občas zní kytara jako nějaký domorodý strunný nástroj.

Poslouchá se „to“ příjemně, pořád se něco děje, nechybí ani nářeznické pasáže, ani chytlavější momenty a tím pádem by se mohlo zdát, že je vše v pořádku. Nicméně i nějaké drobné výhrady si dovolím... Tou první budiž stopáž. Bez pěti minut hodina je plocha velkorysá a v případě kdejaké party dlouhá. A myslím, že i Rudra mohla deset minut ubrat. Druhou záležitostí, která mně příliš nesedí, jsou občasné pokusy o sofistikovaný zpěv. Při vší úctě k vokalistovi – nemá příliš libozvučný civilní hlas a asi by udělal lépe, kdyby se držel extrémnějších poloh a ty čistější svěřil někomu jinému.

Ale to jsou spíše drobnosti, které dojem nekazí... A když se zaposloucháte třeba do svérázných vyhrávek v šesté Sinister Devotion, nebudete to řešit, ale užijete si „to“! Nebude vás při tom nic rušit, protože zvuk je v pohodě a dávno pryč jsou doby, kdy ke kapelám z metalu nezaslíbených zemí automaticky patřila zvuková nedostatečnost.

Seznam skladeb:
 1. Now, Therefore…
 2. Illusory Enlightenment
 3. Ravenous Theories of Deception
 4. Vultures of Slavery
 5. Incredulous Void
 6. Sinister Devotion
 7. Harrowing Carrions of Syllogism
 8. Embryonic Theologies
 9. Supposed Sages of Sensuality
 10. Hymns of the Immortal Self
 11. Advaita Samrajya

Čas: 54:25

www.rudraonline.org

www.agni-productions.comZveřejněno: 11. 06. 2011
Přečteno:
2801 x
Hodnocení autora:
7 / 10

Autor: Johan | Další články autora ...

Fotogalerie


Komentáře

Zatím je tu mrtvo. Určitě nejsi bez názoru, tak buď první a přidej svůj komentář