Nejbližší koncerty
 • 09. 07. 2022VYSTOUPÍ: AC/DC CZECH TRIBUTE, PURPLE MANIA, DEAD DANIELS...
 • 09. 07. 2022Zputnik (punk-electronica) Rissla (symphonic hard rock) ...
 • 12. 07. 2022V Rock Café Southock se uskuteční výjimečný koncert roku ...
 • 16. 07. 2022Motosraz Bahno Louny 2022 - Motorhead CZ Revival, Blue Ro...
 • 16. 07. 2022Vystoupí kapely: Plexis, Jaksi Taksi, Appel Juice, Nízká ...
 • 22. 07. 2022ETEF – Enter The Eternal Fire festival, 22.-23. 7. 2022 ...
 • 22. 07. 2022Páteční deathmetalový večer ve společnosti kapel : BLOODP...
 • 23. 07. 2022OpenAir koncert pražské rockové kapely Dead Daniels v měs...
DARK GAMBALLE - Romance panenky a kladiva

WAR FOR WAR – Věž smrti CD 2010, Naga productions

Hornicko-historický Morbivodův projekt War For War mě před třemi roky doslova uhranul. Poslouchal jsem Kovy odjinud do úplného zblbnutí, útržky textů si prozpěvoval ve dne v noci, v mobilu se mnou „ostrá spektra dálných hvězd“ cestují dodnes a Dlouhá žíla mi stále „hraje“ jako vyzvánění. Tak návyková hudba na předchozím albu byla, není tedy divu, že jsem k Věži smrti přistupoval s určitými pochybnostmi (zda se podaří udržet nastavenou laťku), přiživenými před vydáním poslechem prapodivného techna Technologie těžby. Škoda, že tuhle skladbu Morbivod nenazval Techno-logie těžby nebo Techno(logie) těžby, bylo by to hezčí (úsměv).

Se psaním recenze jsem si dal na čas, album poslouchal mnohokrát a s osmi devítinami materiálu jsem opět nadmíru spokojený. V podstatě každá z osmi skladeb („devátou“ sedmičku nechme „bokem“, je jí věnován samostatný odstaveček na konci...) přináší něco extra. Něco, co zaujme na první i dvacátý poslech, něco, co uvízne nadobro v paměti. Hned úvodní Hněv budov nabízí několik poloh – kratinké industriální intro, blackmetalový nášup, nečekané zvolnění, pochodové rytmy, kvílející kytary i precizně artikulovaný vokál. V Černém vězení nejsilněji zabírá uhrančivý refrén, potěší i poměrně dlouhé instrumentální pasáže. První rána mezi oči přichází s V kleci. Chytlavé kytarové trylky na začátku střídá pečlivě vystavěná a (dvakrát) pozvolna gradující pasáž, po níž následuje do podvědomí se zarývající parádní kytarové sólíčko... ale to ještě není vše – poté Morbivod zpívá!!! Skutečně – Morbivod neřve, ale refrén zpívá čistým hlasem! Neslýchané!

Titulní Věž smrti uvozuje černočerná vichřice, ale opět se záhy mění tempo i rytmus, opět se objevují kvílející kytarové vyhrávky a následně doommetalová ponurá pasáž – prostě jedna změna za druhou. O industriální nádech se stará strojová rytmika, o zpestření specifické „žbluňkavé“ syntetické zvuky, o pestrost vokálních partů, mezi nimiž nechybí recitace a „divné žalozpěvy“, Morbivod a Blackosh, přičemž druhý pán nasazuje skřehoták – a to vše dohromady dává skladbě Most zvláštní nádech, kterým se odlišuje od předchozích kompozic. Ale není všem experimentům konec, jestli jsem v Mostu psal cosi o strojové rytmice, pak v Uranu uhlí železe je rytmika strojová na druhou; samplů přibývá, opět se vrací čistý zpěv (opět samotný Morbivod) a nechybí ani velmi výrazné výjezdy baskytary.Souboj hmot vrací na scénu konformnější blackmetalovou muziku s krásně vyjící kytarou (sólo nahrál B.M.Krieger z Naurrakar), kterou v pozadí podkreslují klávesové tóny a snad i tympány. K industriálnu míří Mayrau, zřejmě nejkomplikovanější skladba plná změn, zvláštních zvuků, kdejakých kytarových skopičin (sólo opět B.M.Krieger) i chorálů – snad jen úplný závěr je trochu násilný.

Z výše uvedeného vyplývá, že Věž smrti je pozoruhodným albem, na kterém jakoby nebylo slabších míst... Jenže je tady jedno „jenže“. Skladba číslo sedm, Technologie těžby. Jak to kdysi říkal v animovaném seriálu Šmoulové věčně naštvaný Mrzout? „Nemám rád xxx“; za x si doplňte dle libosti cokoliv. Já nemám rád techno. Morbivod jej sice pojal po svém, ale já si nemůžu pomoci, ani po řadě poslechů jsem tomu nepřišel na chuť – přesto, že úseky zpívané Throllmasem připomínají jeho práci na nedávném albu Umbrtky.

Naopak texty mi dělají radost. Na první pohled jde o industriální a zejména hornickou tématiku, na druhý se objevují náznaky utrpení nevině odsouzených při těžbě uranu či dalších nerostů v padesátých letech. Jsou to jen momenty, namátkou „týrán tady v lágru mlčím na lesy“, „zahnat názor do hlubin sekat kamení“, „to mě vězní velezrádci“, které pěkně zapadají do mozaiky, v níž hlavní motivy tvoří fascinace podzemím, těžními věžemi, stroji a pracujícími v černém vězení...

Pochvalu zaslouží krásně čitelný zvuk i hezky zpracovaný booklet, v němž nechybí nic podstatného, dokonce ani překlady textů pro zahraniční „horninology“ a pěkné stylové fotografie těžních věží i pána, který má Věž smrti na svědomí.

Jestliže Kovy odjinud byly silně inspirovány tvorbou Master´s Hammer, u Věže jsou mastershammerovské ozvěny patrné v mnohem menší míře. Sice tu a tam typické Štormovy postupy problesknou, ale záhy se ztrácejí a prim hrají ty Morbivodovy. Jedno z mého pohledu „zaváhání“ může někomu jinému udělat radost, stejně jako mně ji dělají ostatní skladby.

Seznam skladeb:
 1. Hněv budov
 2. Černé vězení
 3. V kleci
 4. Věž smrti
 5. Most
 6. Uran uhlí železo
 7. Technologie těžby
 8. Souboj hmot
 9. Mayrau

Čas: 48:54

www.warforwar.com
www.bandzone.cz/warforwar
www.naga-productions.com


Zveřejněno: 14. 11. 2010
Přečteno:
3295 x
Hodnocení autora:
8 / 10

Autor: Johan | Další články autora ...

Fotogalerie


Komentáře

Zatím je tu mrtvo. Určitě nejsi bez názoru, tak buď první a přidej svůj komentář