Asmodeus

Cyberolas a faktografický kolektiv – Užívali jsme život jako Jed aneb 13-ti letá hysterie kapely Rhodian; kniha 2010, vlastní náklad

Je tomu zhruba rok, co se s hudebním světem rozloučila jedna z nejoriginálnějších kapel působících na území našeho státu. Rhodian se časem posunuli od doom metalu k svébytnému míchání elektroniky, metalu, industriálu, rocku, popu... a v cyber duchu vydali nejedno album (čtyři). O tom, jak v našich poměrech vypadá pouť amatérské kapely od prvních krůčků po pravidelné vydávání desek a hraní na velkých festivalech, vypráví kniha, jejíž název je uvedený v titulku této „recenze“.

Uvozovky u slova recenze píši záměrně, protože o typickou recenzi asi nepůjde. Spíše o seznámení s knížkou, která, myslím, nemá v našich končinách obdoby. Cyberolas (kytarista, programátor, „hlava pomazaná“) napsal čtivou historii skupiny, v níž je důraz kladen zejména na hudební vývoj a neustálé vymýšlení něčeho nového. Některé záležitosti jsou opravdu zajímavé – třeba kolik skladeb se nikdy nedostalo na nahrávku, případně kolika verzí se některé skladby dočkaly. Olas prostě neustále hledal, bádal, přemýšlel a nebál se vyhodit hotové písničky, když mu přišly slabší.

Další důležitou součástí obsahu je koncertování, kterého si kapela užila vrchovatě. Jistě, začátky byly „všelijaké“, příležitostí až tolik nebylo, ale v nejaktivnější éře zvládli Rhodian plus mínus pětadvacet koncertů ročně. Samozřejmě nechybí popis personálních změn, ale těch jednak nebylo až tolik, jednak jsou popsány bez emocí, dokumentárně. Klad vidím v tom, že minimum prostoru dostaly excesy týkající se alkoholem poznamenaných alotrií a hlavně se prakticky vůbec neřeší vztahy – jistě, pro některé zvědavce by to možná bylo pikantní čtení, ale já dávám přednost informacím týkajícím se muziky.

Knížka je v tvrdé vazbě, s lakovanou (nebo jak se tomu hladkému, lesklému povrchu říká) obálkou a se spoustou raritních fotografií, které jsou umístěny zhruba uprostřed na křídovém papíru. Po historickém povídání následuje soupis členů kapely, diskografie (seznam všech skladeb, i těch, které se nenahrály – třeba v období 2000 – 2004 jich bylo 14), seznam koncertů a výběr recenzí na všechny počiny. Škoda, že se autor nevystříhal několika chybiček, zejména >zlotvar< „by jste“ mě v poslední době neskutečně irituje (smích), nekorektní je použití číslovky 13 s pomlčkou a slovem „letá“ s mezerou v názvu knihy. Ale to jsou jen takové drobnosti – pihy na kráse velice zajímavého dílka, které vyšlo v neuvěřitelném nákladu 50 kusů!!!

Na závěr si dovolím nesouhlasit s Olasovým tvrzením v outru, že „pokud došel laskavý čtenář až sem, je evidentní, že musí být buď přímo členem kapely nebo člověkem pohybujícím se v její bezprostřední blízkosti, doufajíc ve svém narcismu, že o něm bude alespoň zmínka, nebo čtenář, který je ve své umanutosti schopen přečíst i matematicko-fyzikální tabulky. Čtení historií kapel bylo totiž vždycky tím nejnudnějším, co mohly časopisy, ziny a jiné občasníky přinášet“. Ne a ne (smích). Nejsem ani jedno, ani druhé a snad ani třetí (byť moje „spotřeba“ knížek je poměrně velká), ale bavil jsem se. Když je historie podána takhle zajímavě, čte se sama.

  • Intro
  • 31 kapitol
  • Outro
  • Lidé v sestavě Rho(n)dian
  • Seznam skladeb
  • Seznam koncertů
  • Recenze
  • Vysvětlivky

242 stran

http://bandzone.cz/rhodian

Zveřejněno: 14. 09. 2010
Přečteno:
2792 x
Autor: Johan | Další články autora ...

Fotogalerie


Komentáře

Zatím je tu mrtvo. Určitě nejsi bez názoru, tak buď první a přidej svůj komentář