ETEF 2020

NORTHAUNT / VINTERRIKET - Split MC, Ravenheart

Další kazeta z produkce Ravenheart nabízí dva projekty, které jsou v ambientním světě brány za vrchol tohoto stylu. Už v minulosti, kdy se ke mně zatoulaly nějaké obdobné záležitosti, jsem psal, že k uvedenému stylu prakticky nemám vztah, nepoznám kvalitní nahrávku od nekvalitní a mám problém sáhodlouhé plochy kláves či minimalistických zvuků poslouchat. Ale tohle splitko je první vlaštovkou, která mi přijde celkem zajímavá.

Každý interpret má na splitku obdobný prostor – dvě kompozice trvající téměř sedm minut. Já začnu „starými známými“ Vinterriket, které jsem už měl tu čest kdysi recenzovat. I tentokrát je projev německého one-mana v podobném duchu, jako na Landschaften Ewiger Einsamkeit z roku 2004. Dlouhé tóny kláves plynou jen velmi pozvolna a navozují tu „správnou“ atmosféru. Ale zatímco minule to spíše byla atmosféra depresivní, tentokrát mi syntetické tóny přijdou pozitivně laděné, snad i povznášející a přiznám se, že mě obě skladby baví. Ani absence zpěvu a bicích nevadí, spíš naopak.

Norský Northaunt je také jednočlenný, ale proti kolegovi přece jen trochu těžší na vnímání. Zvuků různého původu tu najdeme vícero, i na šepot, mluvení a nějaké výkřiky dojde. Hlavním nástrojem jsou zřejmě opět klávesy, ale se zvonivějším zvukem a neustále je doprovází něco jako šumění větru nebo mořské vlnobití. První skladba „graduje“ zatěžkanou pasáží se zkreslenými zvuky, ve druhé se toho děje poněkud méně.

Obal MC je stylový, černobílý a každý interpret má jednu stranu pro sebe. Oba používají obrázky přírodních scenérií a celkově je to příjemná grafická práce.

I protentokrát se ale raději zdržím hlasování (bodování), nejsem natolik zběhlý, abych posoudil úroveň a kvalitu nahrávky v rámci ambientní scény. Mě osobně se více líbí Vinterriket, ale jen kvůli tomu, že je přístupnější a melodičtější.

Seznam skladeb:

Strana A:

  • NORTHAUNT – Shadows over the barven land
  • VINTERRIKET – Am brennenden nördlichen Firmament

Strana B

  • NORTHAUNT – Until Dan do us part
  • VINTERRIKET – Landschaften ewiger Einsamkeit IX

Čas: 26:46

http://www.ravenheart.mysteria.cz


Zveřejněno: 10. 04. 2008
Přečteno:
2783 x
Autor: Johan | Další články autora ...

Fotogalerie


Komentáře

Zatím je tu mrtvo. Určitě nejsi bez názoru, tak buď první a přidej svůj komentář