Nejbližší koncerty
MAGICK MUSICK 2024

1. 5. 2024, Praha - 007

Romantický prvomájový večer nám na pražské Sedmičce připravila hned trojice slovinských metalových kapel. Na turné vyrazili black(’n’roll)oví SRD za doprovodu ATER ERA, kteří se v Praze představili mimo jiné už před deseti lety po boku francouzské mašiny HELL MILITIA, a BRITOF, již se za středečního vymykali oldschoolovou vizáží a heavy/stonerovým projevem. Za krásných 250 kaček se na Strahově sešlo několik desítek oddaných, kterým byl doručen metal ryzího zrna.

V BRITOF to na kytaru valí Matej, který se následně představil i v SRD, a musím říct, že to valí velmi solidně, stejně jako celá banda. Rozmanitý materiál, který se pohybuje od heavy, stoneru, thrashe až po blackové pasáže a který pohání dopředu Alex za bicími, jenž se zároveň ujal hlavního vokálu, a to velmi příhodného, jemně chraplavého, občas evokujícího grungeovou éru a ALICE IN CHAINS. Mikrofony ale občas využili všichni tři zainteresovaní, kromě Mateje tedy též basák Jan. BRITOF měli k dispozici zhruba 35 minut, začali dokonce s předstihem krátce před půl osmou, a musím říct, že jejich chvílemi SABBATHOVSKÝ, chvílemi ostřejší projev mě po celou dobu bavil a i překvapil. Hodně solidně zahrané, navíc s vynikajícím zvukem, který se prolínal celým večerem.

Už jsem uvedl, že ATER ERA se v Praze představili v roce 2014, tehdy s HELL MILITIA a KILL. V Modré Vopici už ale zahráli i v únoru 2013, kdy dorazili s krajany SOMRAK, a dále vystoupili s TEMPLE DESECRATION nebo INFERNO. Obě setkání s trojicí dopadla dobře, od té doby Slovinci vydali další album „Clades“, ale to už před sedmi lety. Už před tou dávnou dobou jsem psal o tom, že by ATER ERA prospěla druhá kytara, která by podkreslila poměrně časté vyhrávky či vybrnkávky, dosud k tomu ale trojice nepřistoupila. Nicméně stále by to prospělo, jinak ale musím říct, že to dva pánové a dáma s basou dali opět v cajku. Zvuk zůstal na vysoké úrovni, ATER ERA se stále prezentují dlouhými skladbami, občas dosahujícími 10 minut, které nepostrádají na zajímavosti. Jedna věc mi ale několikrát na Sedmičce na mysl vlezla, a to že různé zvraty či zpomalovačky k vybrnkávkám jsou až příliš časté a občas znějí hodně násilně. Když už se hudba ATER ERA rozjede, musí přijít pauza a přechod k akustické pasáži, následný návrat zpět… Kdyby kompozice trochu více držely pohromadě, neměl bych moc co vytknout, ale i přes to ATER ERA opět velmi solidně.

Posledních 40 minut před povinnou „zavíračkou“ v deset si vyčlenili SRD, jejichž novinku „Vragvmesiton“ jsem alespoň jednou stihl sjet před koncertem a byl jsem zvědav, s čím se pětice vytasí. Z desky to odsejpalo slušně, naživo ale měli SRD o mnoho větší grády. Přispěl k tomu i velice živelný projev, kdy basák se zpěvákem se rozhodli opustit pódium a využít nevelké návštěvnosti k pobytu před stagí a co největší interakci s publikem. Vokalista Goran koncert kapely hodně táhl, kromě blackového ryku s naprostým klidem zvládal mnohé pasáže s čistým zpěvem, velice jistý výkon. Kytary to drhly poměrně standardně, chvílemi nasypaný black, jindy zase šlapavý black’n’roll, přičemž v těchto sférách jsou podle mého SRD nejjistější. Kapela sice u nás není nijak moc známá, nicméně na kontě má kromě jiného i splitko se švédskými SHINING, s nimiž jela i turné, takže o žádná ořezávátka zrovna nejde. A předvedli to i v Praze, energická, nabitá show a jednoznačný vrchol večera.

Škoda, že se na Strahov nevydalo více lidí, než zhruba tři desítky. I tak ale kapely vložily do svých vystoupení vše a všechny zaslouží pochvalu. Formát tří kapel z jedné země, které dohromady své sety zvládly za dvě a půl hoďky, mi vyhovoval maximálně, konec v deset hodin před pracovním dnem rovněž. Moc fajn akce.


Zveřejněno: 07. 05. 2024
Přečteno:
641 x
Autor: Opat | Další články autora ...

Fotogalerie


Komentáře

Zatím je tu mrtvo. Určitě nejsi bez názoru, tak buď první a přidej svůj komentář