ETEF 2020

CD 2018, Selfmadegod Records / grindcore / Polsko

Sakra, tuhle kapelu, vzniknuvší v roce 1991, poslouchám už pěknou řádku let a se zpěvákem Soniou se známe snad odjakživa. Od časů, kdy mi poštou přišla kazeta “Co się dzieje z naszymi pieniędzmi?“ (1998), vyšlo EP “Life For Money“ (2000) a Jirka Holub vydal split 7“EP s BRUTAL INSANITY (2000), protekla v přesýpacích hodinách celá poušť Gobi. Mezitím se tato polská mlátička odebrala do důchodu a labutí písní po ní zbyl jen CD kompilát “Dead But Not Forgotten“ (2007), vydaný několik let po jejím rozpadu.

Naštěstí “někomu“ po čtyřicítce a patnácti letech pauzy znovu začaly vibrovat hlasivky, a tak se PSYCHONEUROSIS dali zase dohromady. Jednou grindcore = navždy grindcore. A když grindcore, tak tím myslím ten opravdový, staroškolský grind. Žádné fúze s death metalem, hardcorem nebo dokonce nějaké to gore/porno. Comebackové oťuknutí vyšlo jak se patří a split CD se vzory AGATHOCLES bylo jeho důkazem.

Ne dlouho po něm přišlo v listopadu 2018 i plnohodnotné (debutové!) album, plné rychle úderných bicích, ostře nabroušené kytary a vokálu, který je střídavě hrubý a do kontrastu uječený (osobně bych uvítal víc murmuru). Po dvouminutové instrumentálce, coby intru, se nahrávka rozjede do klasické rubanice, mířící rovnou do ksichtu. Hned dvacítka skladeb na ploše 26 minut, což nám dává povětšinou songy o délce kolem jedné a půl minuty, krásně fičí jedna za druhou. A ty odlehčené kytarové pasáže jsou parádní (např. závěr “How Much Longer“). Prostě typický grind, který z punku vychází nejen hudebně.

Z něj vychází i textově. Hned první řádky v textové příloze zní: „Jsme otroci moderních technologií“. A dál už snad stačí jen (zkratkově) názvy skladeb pro představu, o kterých že to politicko-ekologických sračkách kolem nás textové poslání  kapely je… “GMO“, “Brexshit“, “Authority“ atd. Toto jsou stále aktuální témata i po skoro čtyřech dekádách, bohužel. A aby ten old school byl kompletní, tak i koláž na obalu alba evokuje rané desky NAPALM DEATH nebo TERRORIZER.

Takže když to shrnu, je tady ve výsledku skvělá grindcore nahrávka staré školy (kolikrát jsem už tohle slovní spojení použil?), která rozhodně potěší všechny fandy kapel jako PHOBIA, ROT nebo WARSORE a samozřejmě těch výše zmíněných. Přestože kluci hrají naživo jen nějakých plus minus deset akcí za rok, fandové by je neměli propásnout. Pravý grind je prostě grind!

Seznam skladeb:

 1. A New Chapter
 2. Modern Technology
 3. Strong Scene
 4. Where Are We Heading
 5. Authority
 6. How Much Are You Worth
 7. The Fall of Humanity
 8. I Want to Be Cool
 9. Brexshit
 10. GMO
 11. Alone
 12. I Am the Truth
 13. How Much Longer
 14. Give Hope
 15. Pseudo Patriots
 16. Weather Modification
 17. Walls of Shame
 18. Nekrofile i zajoby
 19. Last Few Hours
 20. Chrum Chrum Grind

Čas: 26:27

Sestava:

 • Sonia – zpěv
 • Laski – kytara, basa
 • Janek – bicí

 

Facebook

Bandcamp


Zveřejněno: 29. 08. 2019
Přečteno:
2910 x
Hodnocení autora:
8 / 10

Autor: Bury | Další články autora ...

Fotogalerie


Komentáře

12. 12. 2019 03:25 napsal/a Bury
R.I.P.!!!
Toto se nepíše lehce, ale 6. prosince prohrál ve věku 45 let svou bitvu se zákeřnou a hlavně neléčitelnou rakovinou slinivky zpěvák Sonia. Malý vzrůstem, ale s velkým srdcem. Odpočívej v pokoji, kamaráde!