ASMODEUS – PŘÍJEZD KRÁLE PO 25 LETECH, NYNÍ I JAKO ČERNÁ NEBO ORANŽOVÁ GRAMODESKA

ROTTING CHRIST, ACHERONTAS, HAIL SPIRIT NOIR, MALLEPHYR, SELF-HATRED

Řecké peklo a temnotu naplánovali na prostředek března agilní MetalGate do Nové Chmelnice. A připravili atraktivní line-up, který přilákal mnohem více lidí, než jsem čekal. Svou roli určitě sehrála i lidová výše vstupného (300,- v předprodeji, o padesátku více na místě) a pak pestrý line-up, kdy každá zahraniční parta hrála něco úplně jiného - a kdyby ACHERONTAS nebo HAIL SPIRIT NOIR přijeli do Prahy samostatně, hráli by pro max. stovku zvědavců; takhle se to pěkně prolnulo a nakonec měly všechny kapely velice vstřícnou kulisu. (Johan)

Hellenic Darkness byla akce, na kterou jsem šel hlavně kvůli tomu, že byla sobota, že jsem chtěl vidět HAIL SPIRIT NOIR a pokecat s kámošema. Co bude navíc, bude jen dobře. Takový byl plán. Prvními na ráně byli plzeňští SELF-HATRED, kteří mi koncertně utíkají, tím pádem jsem byl rád, že je MetalGate obsadili do role zahřívačů. A musím říct, že šestičlenné doomové komando se své role zhostilo výborně. Svůj devadesátkový doom metal zahráli s chutí a hlavně uvěřitelně. Mohl bych tady mluvit o patosu, (ne)vlastní tváři, zkostnatělosti..., ale myslím, že to není na místě. Jednalo se o poctivou poklonu žánru, který se u nás hrát uměl a evidentně hrát umí. SELF-HATRED za svou půlhodinku potěšili nejen pamětníky. (Coornelus)

Celá akce měla vypuknout o osmnácté hodině podvečerní a nutno uznat, že akce začala ještě o krapítek dříve, protože plzeňští doom/blackaři SELF-HATRED přidali ještě jednu skladbu a aby nepřetáhli, tak začali brzo. V tu dobu jsem právě řešil vstup, takže mi bohužel unikla část skladby „Guilty“ z aktuálního alba „Theia“. Jelikož se SELF-HATRED chystají do studia s novým materiálem, jejich set byl hlavně o nové tvorbě, kterou Kaťas nově přednáší v češtině. Nový materiál se zdá být poněkud temnější a skladby nezněly vůbec zle. Již na začátku byla Nová Chmelnice solidně zaplněna, takže i odezva od fanoušků byla znát.
Setlist: „Guilt“ / „Self-reflection“ / „Hlubiny I + II + IV“ / „Memories“ (Kubrt)

Jedna z našich aktuálních top doomovek, SELF-HATRED, odehrála zhruba půlhodinové vystoupení, během kterého jsme se vrátili zpátky v čase o nějakých dvacet let zpátky, do dob, kdy se Českem přehnala doommetalová vlna a DISSOLVING OF PRODIGY nebo HYPNOTIC SCENERY patřili k nejpopulárnějším souborům. V podstatě všechno se za dvě desetiletí změnilo, kromě bubeníka. (úsměv) Michal Datel Rak se na bicí stoličce objevoval už v druhé polovině devadesátých let (v DISSOLVING OF PRODIGY a později SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY) a objevuje se na ní pořád... A pořád svým uměním drží poctivé doomové tempo, a když SELF-HATRED zrychlí, podpoří je rovněž. SELF-HATRED dělají doom tradičně, ale zároveň posluchačsky vstřícně, Chmelnice jim navíc byla nakloněna co do zvuku, který byl od začátku pěkně čitelný, možná s lehkým závanem starých časů, což z mého pohledu bylo jedině dobře. A jedině dobře bylo, že hned od začátku se sešlo hodně lidí a plzeňští se dočkali velmi dobrých ohlasů. (Johan)

Ještě větší nadšení mezi diváky rozpoutali MALLEPHYR. Nevím, jestli někdy odehráli koncert před tak početným a zároveň vstřícně reagujícím publikem, které mix death a black metalu další západočeské partě doslova žralo. Chmelnice už byla tou dobou prakticky plná, přední řady neúnavně Opata a spol. podporovaly, a bylo proč. I MALLEPHYR navíc disponovali pěkným zvukem - už dlouho se mi nestalo, abych na koncertu nepotřeboval špunty do uší. Viděl jsem kluky během pár týdnů podruhé a pokaždé to bylo parádní. Je evidentní, že kapela o své muzice přemýšlí a dávkuje ideální poměr nářeznických a volnějších pasáží, nešetří melodiemi a překvapuje třeba tím, že se nebojí zahrát pomalejší sáhodlouhou skladbu. (Johan)

Výměna na pódiu proběhla poměrně hbitě a druhý zástupce západočeské scény MALLEPHYR nastoupili a hned do publika spustili řádně zlou smršť. MALLEPHYR jsem viděl naposledy ve stejném klubu před ORANSSI PAZUZU, kde měli příšerně nařvaný zvuk, takže tentokrát jsem byl mnohem spokojenější, protože byl zvuk vyvážený. Kapela je technicky velmi zdatná, jejich set mne řádně dostal svou temnou atmosférou. (Kubrt)

MALLEPHYR vidím po třech týdnech znova a opět se mi líbí. Minule to bylo o něco lepší, přece jen odehráli v podstatě kompletní set, zatímco tady jim to vyšlo jen na čtyři skladby. První polovina známá z debutové desky, druhá várka skladeb byla podstatně delší, víc techničtější a opět o něco zašmodrchanější. Občas jsme se chytil zajímavého nápadu, tu se mi zalíbil „francouzský zvuk kytary“, tu chytrý riff… ale celkově z nového materiálu nejsem vůbec moudrý, chtělo by si to doma osahat, což zatím nejde. Celkově podali MALLEPHYR suverénní výkon s nepřehlédnutým frontmanem Opatem v čele, který se na scéně mění v pořádného zlopána. (Coornelus)

Po západočeské dvojici mladých kapel, které rozhodně ostudu neudělaly, se na pódiu objevili první řečtí zástupci – HAIL SPIRIT NOIR. Ti mi v posledních dnech okupovali přehrávače a to převážně svojí parádí poslední deskou „Mayhem In Blue“. Má očekávání byla veliká a to nejen kvůli tomu, jak se jim bude hudebně dařit, ale také kvůli tomu v jaké sestavě se objeví. Na nahrávkách HAIL SPIRIT NOIR vystupují jako trojice. Na Chmelnici vylezli na pódium v šesti a nezůstal kámen na kameni. Zatímco třeba ve studiové podobě má na starosti synťáky Haris, tady hrál na basu a klávesy obstarával hostující Sakis Bandis. Podobných machinací bylo na scéně víc, ale ta nejzásadnější byla, že dominantní postavou zpěváka byl taktéž hostující Cons Marg. Tento charismatický dlouhovlasý chlapík na sebe strhával téměř veškerou pozornost a byl tím pravým frontmanem. Jeho herecký projev k chvílemi teatrální hudbě kapely výborně pasoval. Hlasově pak byl v blackovém skřehotu od originálu k nerozeznání, čistější hlasy oproti studiu sice lehce kulhaly, ale nic, kvůli čemu by si člověk řezal žíly. Pochopitelně playlist, který čítal šest věcí, okupovala nejnovější záležitost „Mayhem In Blue“. Stejně jako album set otevřela šlapavá „I Mean You Harm“, což byla dobrá a logická volba. Jako druhá nemohla chybět ani výrazná „The Cannibal Tribe Came from the Sea“. Bohužel prostřední dvojblok skladeb „Mayhem In Blue“ a z druhého alba „Oi Magoi“ věc „Satan is Time“ sundal nohu z pedálu, a ačkoliv mě na deskách baví, naživo jejich zařazení nepovažuji za vhodné. Naštěstí předposlední říznější věc „Riders to Utopia“ a závěrečná šlapavá „Haire Pneuma Skoteino“ z debutu „Pneuma“ vylepšily dojem. Celkově se jednalo o slušné vystoupení, které poznamenal hrací čas předkapely a ne ideální playlist, přesto jsem moc rád, že jsem tyto řecké experimentátory mohl vidět živě. (Coornelus)

HAIL SPIRIT NOIR byli z řeckých part ti, kteří mě zajímali nejvíce. Jejich loňské album mě baví, neortodoxní mix black metalu, dalších metalů a psychedelického rocku je zajímavě poskládaný, takže mi ta psychedelie v téhle formě nepřekáží jako třeba u některých stoner partiček. Živě to bylo mnohem intenzivnější než při domácím poslechu, své sehrál i zvukař (prý došlo k výměně, české kapely zvučil našinec, Řekové využívali svých lidí), který to sice posadil docela dost nahlas (špunty putovaly do uší), ale dokázal perfektně namíchat rovnováhu všech nástrojů včetně hojně využívaných kláves. Jestliže muzikanti předváděli skvělé výkony, pak nevím, jak ohodnotit zpěváka, který působil charismaticky až démonicky, a jen tak mimochodem zvládal jak ostřejší polohy, tak ty čisté. Někomu mohou HAIL SPIRIT NOIR připomínat ARCTURUS, mě napadli ještě podobně „postižení“ VULTURE INDUSTRIES, ale spíše pocitově než hudebně. Každopádně pro mě byli HAIL SPIRIT NOIR nejzajímavější partou večera. (Johan)

Prvním řeckým zástupcem na akci byli HAIL SPIRIT NOIR, těžko zařaditelný sextet s charismatickým zpěvákem, který si už od začátku podmanil již řádně našlapanou Novou Chmelnici. Trochu mne sice na začátku otrávili poměrně značně dlouhým zvučením, nicméně následná produkce tuhle hnidopišskou poznámku okamžitě sfoukla. Kapela přednesla skladby převážně z aktuální desky „Mayhem In Blue“. Celý set byl výtečně vystavený, takže to pod pódiem pěkně vřelo. Zvuk byl hodně dobrý a čitelný. Ke konci setu jsem mimoděk rozpohyboval i mé staré kosti, neskutečná záležitost. Asi nejvíce mne bavily „Riders to Utopia“ a „The Cannibal Tribe Came from the Sea“ z aktuální desky. Kapelu jsem si zařadil do sledování, protože jejich tvorba se mi silně zaryla pod kůži. (Kubrt)

ACHERONTAS jsem si doma poslechl, abych si jejich tvorbu připomněl, a byl jsem zvědavý, jak bude znít na živo. Jestliže jsem byl dosud se zvukem spokojený, v případě druhé jihoevropské kapely jsem byl na rozpacích. Nikoliv z kytar resp. baskytary, ale z bicích... Možná to byl ryze subjektivní pocit, ale mně se zvuk bicích nelíbil, a nelíbilo se mi ani to, že byly podivně tiše, takže v burácejících pasážích jsem je nedokázal identifikovat (bez špuntů, asi zase změna zvukaře). Kytarová práce mě ale hodně bavila, když se hrálo rychle, předpisově to bzučelo, ale poměrně často pánové v šátcích přes obličeje zvolnili a atmosférické pasáže zněly taky interesantně. Ve finále mi ale dojem z vystoupení kazily ty bubny, no... (Johan)

ACHERONTAS jsou kapelou, kterou respektuji, ale nedaří se mi s nimi navázat duchovní spojení. Jejich okultní black metal má všechny teoretické předpoklady, díky kterým by se mi měl líbit, ale vždy po poslechu jejich nahrávky dospěji k názoru, že z toho, co jsem právě vyslechl, nevím nic. (úsměv) Asi není překvapením, že to samé se mi stalo i tento večer. Vše kvalitně provedené, hudba sypala, jemnější vyhrávky v podobě sól byly vítané a zpestřující, ale po půl hodině jsem se už prostě nudil a všímal si spíš věcí okolo. Tak třeba image kapely... kdy všichni tři obsluhovači strun vypadali, jako by byli tři bratři. Všichni tři měli holé hlavy, šátky přes pusu, na těle kožené vestičky, z kterých vykukovaly potetované paže… zlo jak má být. (úsměv) (Coornelus)

Druhou řeckou kapelu jsem sledoval jen z povzdálí. ACHERONTAS, plešatí satanáši s šátky přes ústa a obětním oltářem se svíčkami a lidskou lebkou na stage přednesli hodně zlý death/black, který mě bavil jen v pomalejších válech. Vizuálně zajímavá kapela, která mne ovšem nic moc neřekla. (Kubrt)

Vrcholem celé akce byli samozřejmě staří harcovníci ROTTING CHRIST. Tihle Řekové mají již pěknou řádku desek, ale v Praze byl odehrán speciální set, kde v první půlce zaznělo celé debutové album „Thy Mighty Contract“, které vyšlo již v roce 1993. Nutno podotknout, že tahle deska je parádní a aktuální prezentace jí dodala ještě větší šťávu. Athanasios Tolis je skvělý frontman a umí výborně komunikovat s publikem. V druhé polovině setu pak došla řeč na v pořadí již dvanácté studiové album s názvem „Rituals“. Deska se nese v duchu dark metalu a je hodně atmosférická a zajímavá. Jedná se spíše o valivější a pomalejší záležitost a to je přesně můj šálek kávy. Ovšem naživo to byla prostě smršť. Tak, jak jsem byl nadšen ze studiové nahrávky, tak její živé představení bylo prostě kulervoucí! Teď, pár dní po akci mi v autě nejede nic jiného, než deska „Rituals“. ROTTING CHRIST mne přesvědčili, že tihle satanáši nejsou žádní vyčpělí tatíci a jejich živé vystoupení jen podtrhlo kvality obou odehraných desek a ukázalo, že už v minulém století kapela skládala skvělý materiál, který časem neotupěl. (Kubrt)

ROTTING CHRIST jsem nikdy neposlouchal a nic na tom měnit nebudu. Staré věci mě v pubertě minuly a tak fakt, že přehrají debut „Thy Mighty Contract“, mi byl úplně volný. Šanci jsem jim dal, ale ty staré věci zněly hodně srandovně, hlavně druhá skladba byl agro bigbít, a argument, že jsou poplatné době, moc neberu, vždyť v té době vznikal skvost za skvostem v podstatě denně. Jelikož mi novější podoba těchto řeckých hrdinů absolutně nic neříká, byla pro mě i druhá polovina klasičtějšího setu nudou. Vadila mi velká koncentrace metalového klišé, skloubená s jednoduchou hudbou pro masy a nechutným hej hej roztleskáváním. To vše mě ve finále vyhnalo ze sálu. Ale s tímto jsem na začátku počítal. (Coornelus)

Ač jsou ROTTING CHRIST největší řeckou kapelou, já jsem si od nich až tolik nesliboval. Avizováno bylo speciální retro vystoupení, ale při pohledu na časový rozpis (koncert měl trvat skoro dvě hodiny!) se dalo čekat, že dojde i na novější tvorbu. S odstupem času mě ale poslední deska až tak zajímavá nepřijde a ty staré zase prakticky neznám, takže jsem v podstatě šel do neznáma resp. do nepříliš chtěného známa. (úsměv) A nakonec jsem byl vcelku spokojen resp. rozčarován. Vcelku spokojen jsem byl s historickým výletem. To se Tolisovci pustili do přehrávání první desky a zněli jako old school heavy/thrash/black parta z roku 1988. Ale jak známo, osmdesátá léta dorazila do Řecka s pětiletým zpožděním. (smích) Spolucestovatelé (až na jednoho) spíše ohrnovali nos, protože v jednoduchých odrhovačkách slyšeli VITACIT nebo dokonce HARLEJ, já třeba KRYPTOR, DEBUSTROL v těch svižnějších úsecích, další kamarád i JUDAS PRIEST, prostě směska pro starší a pokročilé, která byla zahraná s přehledem a nadšením. Nadšeně reagovala celá Chmelnice, mně to přišlo spíše úsměvné, ale přesto zábavné. To o druhé půlce říci nemůžu. Nevím, kam se ROTTING CHRIST vydali, ale přijde mi to jako cesta do pekla. Triviální halekačky sice na davy zabíraly, ale naše výprava (až na jednoho, úsměv) se postupně sešla v předsálí, kde nad aktuální produkcí láteřila a láteřila a čekala, jestli to náhodou řidiče nepřestane bavit. (úsměv) Nepřestalo, stejně jako ostatní, kteří si k naší nevoli vykřičeli přídavek... (Johan)

Přesto skončila akce v rozumný čas, za což patří pořadatelům dík a pochvala - začalo se v optimální dobu a celý večer se dařilo dodržovat časový plán. A druhá pochvala patří za dobře poskládaný line-up, MetalGate dávají pravidelně šanci našim kapelám a tentokrát se trefili do černého, obě tuzemské party zněly ve srovnání s těmi cizozemskými konkurenceschopně a rovnocenně. A co bylo hlavní, na poměry proklínané Chmelnice byl zvuk kromě jednoho malého zakolísání parádní, čitelný, takže jsem ve finále cesty rozhodně nelitoval. (Johan)


Zveřejněno: 22. 03. 2017
Přečteno:
3465 x
Autor: Redakce | Další články autora ...

Fotogalerie


Komentáře

31. 03. 2017 16:12 napsal/a Kubrt
Pro Řidiče :-)
Trochu jsem se vyděsil po přečtení jediného pozitivního názoru na Rotting, ale mě ta deska Rituals fakt šíleně baví :-D A agroň fakt nejsem ;-)
24. 03. 2017 08:34 napsal/a Řidič
Přídavek a čekání
Pan řidič se naprosto královsky bavil až do konce. Asi proto, že je jednodušší (doufá, že jen hudebně :-). A děkuje Kubrtovi za jeho názor na vystoupení RCH, aspoň si nemusí připadat před částí redakce Fobie a ostatními spolucestujícími jako naprostý agroň . Ale stejně děkuje za vybranou společnost a neznečištěné auto :-)
23. 03. 2017 11:54 napsal/a Opat
...
Za Mallephyr děkuji za taková slova! Jinak co se týče HSN, byl jsem spíše vzadu a zvuk tam byl výborný, zatímco Acherontas mě spíše zklamali, čekal jsem to mnohem více maniakální... Ani zvukově to nebylo ideální, bicí v sypačkách absolutně neslyšitelné... RCh jsem poslechl pár skladeb z debutu, v pohodě, ale ta nová deska mě fakt nebaví... Celkově skvělá akce a byla to pro mě čest na ní zahrát.
22. 03. 2017 19:30 napsal/a Garfield
Vivat Hellenic Metal
Souhlas, jejich počáteční alba jsou ještě dost nevyzrálá a lidi tady zajímá spíš jejich pozdější tvorba. Jsem zvědavý, s čím přijdou po Rituals, ale nejlepší časy už mají asi za sebou. Ale jak je vidět (slyšet), Řekové black metal umějí.
22. 03. 2017 15:27 napsal/a Bhut
pro Garfielda
...za sebe ještě přihodím A Dead Poem a Aealo. Ale je to skutečně tak - z tohoto období nic nehráli, což mě rovněž zamrzelo.