ZINEKontaktSpolupráceRedakceLinksDatabáze koncertů

Fobia zine

INFO BOX

IMMOLATION, RAGNAROK, MONUMENT OF MISANTHROPY - infočíst info »

BOKASSA, PUPPY – infočíst info »

LEPROUS, THE OCEAN, PORT NOIR - infočíst info »

MALOKARPATAN, VIRCOLAC, GOATCRAFT, SACRILEGIA - infočíst info »

VULCANO, BOHEMYST, LAHAR - infočíst info »

BURIAL IN SAND vol. I (OCCVLTA, MALOKARPATAN, GOATCRAFT, ...) - infočíst info »

Metal Christmas - infočíst info »

Christmas Mazec III. - infočíst info »


Další nové články

22. 9. 2019 | Postřehy
Odešel Michal Cichý, grindový mistr paliček, kravského zvonce i rychlého prodejecelý článek »

9. 7. 2019 | Ankety
AUTUMN COLD – „Deset otázek“ celý článek »

15. 6. 2019 | Ankety
EXITUS – „Deset otázek“ celý článek »

7. 6. 2019 | Ankety
PEORTH – „Deset otázek“ celý článek »

1. 5. 2019 | Postřehy
František Ringo Čech – Schelinger byl naprostý unikát.celý článek »

24. 4. 2019 | Ankety
RAVAR – „Deset otázek“celý článek »

22. 3. 2019 | Ankety
HORA RUIT – „Deset otázek“ celý článek »

14. 3. 2019 | English
C-4 – „10 questions“celý článek »


Koncerty

22. 11. 2019
alternativní klub Tyjatr Svitavy
...

22. 11. 2019
Mladá Boleslav – Farářova sluj
PÁTEK 22. 11. 2019 Orthodox club / Farářova sluj, ...

22. 11. 2019
České Budějovice - Music Bar Vebloud
Tak tu máme další pokračování našeho oblíbeného te...

23. 11. 2019
Vodňany - Rock Bar Pohoda
Tak tu máme další pokračování našeho oblíbeného te...

23. 11. 2019
Restaurace U Chovatelů
Každoroční b-day party je opět tady! Přijďte s nám...

23. 11. 2019
TACHOV / IRISH PUB
AKUSTICKÝ KONCERT V TACHOVĚ. Donnie Darko vyráž...

29. 11. 2019
Mladá Boleslav – Farářova sluj
PÁTEK 29. 11. 2019 Orthodox club / Farářova sluj, ...

7. 12. 2019
Mladá Boleslav – Farářova sluj
SOBOTA 7. 12. 2019 Orthodox club / Farářova sluj, ...

Naše profily

RSS kanál RSS kanál
myspace
bandzone

Web Archiv


SATAN KLAUS FEST 2019
» Reporty » MASTERS OF ROCK 2015 – den první

15. 7. 2015MASTERS OF ROCK 2015 – den první

9. - 12.7.2015, Vizovice - Areál likérky Rudolf Jelínek - čtvrtek
Masters of Rock; málokterá jiná tuzemská přehlídka tvrdé hudby budí tolik rozporuplných emocí. Zatímco jedni se o festivalu zmiňují s jedovatou slinou na jazyku a poznámkou o "agrometalovém festivalu", druzí své rodinné i pracovní aktivity plánují s ohledem na druhou polovinu července. Zmiňovat recyklování kapel v rámci jednotlivých ročníků postrádá smysl; festival na sebe zkrátka vydělat musí a věčné nářky na "opakovačky" při pohledu na cenu vstupného - a počet účinkujících souborů - postrádají smysl. Inu, kdo chce psa bít...

13. ročník Masters of Rock se od let předchozích lišil příklonem k melodičtějším interpretům metalové scény. Extrémnější žánrové vody v soupisce spíše nesměle pableskovaly - na druhou stranu si tyto spolky uzmuly pro své představení hodinu vlka, která jim přeci jen sluší nejvíce. Melodičtější line-up přilákal do Vizovic o něco více návštěvníků, než v roce předchozím, v určitých momentech však byla kapacita areálu nad hranou únosnosti. Letošní ročník opanovalo přijatelné počasí; zatímco léta minulá byla ve znamení saharských veder či naopak monzunových lijáků, tentorkát se podnebí přiklonilo ke zlaté střední cestě. Z hlediska organizace samotné vše šlape, jak má, po více než dekádě pořádání mezinárodního hudebního festivalu tomu ostatně nemůže být ani jinak.

Po dvou letech se tak opět dostávám na staré známé nádraží v konečné stanici Vizovice a za zvuků domácích FLERET mířím - vůbec poprvé - rozbít svůj příbytek na kopec Těchlov. Umístění stanu se tak stává zároveň důvodem pro dosti redukované opouštění areálu kvůli občerstvení. Vcelku by mě zajímala finanční hodnota v mnoha variacích omílané myšlenky "do toho svazu se kvůli rohlíku škrábat nebudu, dám si něco tady". Prvním interpretem, který pro mě Masters of Rock 2015 otevírá, se tak stává XANDRIA. Do očí mě praští až neskutečné množství osob, které na tuto symfonickou stálici přišlo; zatímco účast na pražském koncertě v loňském listopadu stěží atakovala hranici dvou set návštěvníků, na festivalu se Němci mohli kochat snad i dvacetinásobkem osob pod pódiem. Nutno říci, že po letech stagnace našla kapela mimo nové zpěvačky i svou tvář a konečně snad má našlápnuto do hvězdnější ligy. Setlist sestával z novodobých kousků, hned na počátku odrovnala XANDRIA živočišným provedením "Nightfall" z poslední řadovky, stejný náboj kapela předvedla i v "Cursed". Dianne působí mnohem civilněji a přístupněji, než její předchůdkyně; vystoupení, které kapela odehrála před dvěma lety, bylo v naprostém kontrastu k letošnímu koncertu.

Naopak MERCENARY onu chabou laťku, kterou nastavili čtyři léta zpět, nejen nepřekonali - k mé nelibosti ji snížili o další stupínek. Svůj díl na nevalném vystoupení měl zvukař, který neměl v případě Dánů příliš šťastnou ruku. Jednotlivé songy kapely se totiž na posledních deskách podobají nebezpečně jedna druhé, určitý potenciál ale představuje jejich živé provedení. K tomu ale želbohu nedošlo; naopak, zvuk linoucí se z pódia byl ukázkovou zvukovou koulí, v níž se veškeré detaily a kontury hudby neměly vůbec šanci projevit.

Vystoupení následujících THE GENTLE STORM pro mě tak bylo po nepříliš povedené death/power metalové záležitosti obrovským překvapením a jedním z vrcholů celého letošního ročníku. Původ "něžné bouře" leží v Nizozemí a je výsledkem spolupráce mezi Anneke van Giersbergen a progovým velikánem Arjenem Lucassenem. Ten po poslední desce projektu AYREON zamířil svou hudební kreativitou do civilnějších vod - výsledná debutová deska "The Diary" spatřila světlo světa letos v březnu. Co je však zajímavější - a pro fanouška přínosnější - nedílnou součástí THE GENTLE STORM je i živá prezentace hudebního materiálu. Tu má pod taktovkou Anneke (Arjen trpí dle svých slov při živém hraní vždy obrovskou trémou a odmítá koncertovat), k ruce jí pak
jsou mj. třeba vokalistka Marcela Bovio (STREAM OF PASSION) nebo kytarový objev holandské scény, sympatická Merel Bechtold. Popravdě jsem měl trošku obavy, jak budou skladby s nadměrnou porcí orchestrace naživo fungovat. Jenže už při úvodní "Endless Sea" se ukázalo, že hudební genialita písní tkví i v jejich aranžích, které jim naživo propůjčují mimořádnou dravost. Anneke je neskutečným tahounem živých vystoupení - stačí vzpomenout na její předloňskou účast na Masters of Rock v rámci sólového vystoupení. Kapela se svým hraním nechala unést do transu, který se přeléval i mezi publikum. Koncert oživily výborné covery - ať už ty z dob Annekina působení v THE GATHERING ("Eléanor", během které běhala Marcela Bovio nadšeně po pódiu a vystoupení natáčela) nebo "Fallout" od Devina Townsenda. Splněným snem mnohých se ale staly dvě záležitosti od AYREON - baladická "Valley of the Queens" a kultovní "Isis and Osiris".

Lehkou příchuť progu měli i KAMELOT, které vnímám ale spíše jako následovatele powermetalových praotců žánru. Od své premiéry v České republiky několik let nazpět jsou pravidelnými návštěvníky tuzemských pódií; na Ronnie James Dio stage se kapela roku 2012 vůbec poprvé prezentovala s novým pěvcem Tommym Karevikem. Náhrada (a dle mnohých i kopie) Roye Khana letos nahrála se skupinou své druhé album, "Haven", ne nepodobné předešlému "Silverthorn". KAMELOT působí sehraně, přesto ale z kapely nebylo cítit téměř žádné nadšení. Chvílemi to naopak vypadalo, že hodlají svou - chvílemi až přemrštěně - teatrální show rychle odehrát a jít zase o dům dál. Skupina jádro své produkce staví již pěknou řádku let na těch samých hitech, zbytek setlistu pak zaplní několik songů z desky, která má být prezentována. Letos jsme se tak mimo zajetých stálic ("Rule the World, "Center of the Universe", "March of Mephisto") dočkaly např. hitovky "Veil of Elysium" nebo agresivní "Revolution". Výpomocné vokály si na svá bedra vzala tentokrát Linnéa Vikström (mj. zpěvačka THERION), schopná i obstojného growlingu. V kontextu předešlé (a následující) kapely bylo ale vystoupení KAMELOT těžce průměrné.

U.D.O. (tedy resp. Udo) vystoupil ze stínu svých domovských ACCEPT před pěknou řádkou let; pokud bylo možné toho dne někoho označit za "metalovou veličinu", byl to bezpochyby právě rodák z německého Wuppertalu. Jeho pražské vystoupení mě před rokem přesvědčilo, že čas je relativní záležitostí; U.D.O. tehdy předvedli dvouhodinovou odsýpající show, prostou zbytečných proslovů. A ve stejných kolejích jelo i letošní festivalové vystoupení. Žádné řeči, jen ryzí, poctivý heavy metal. Z aktuální desky "Decadent", která se mimochodem blíží vyzněním debutu Udovy party, zazněla krom titulky rozjetá "Speeder" nebo zádumčivá "Untouchable". Co-headliner dne si s sebou přibalil i klávesáka (Harrison Young), jeho party však skrze zvukovou hradbu ostatních nástrojů prakticky nepronikly. Hvězdná chvíle klávesových nástrojů přišla teprve s nesmrtelnou "Metal Heart", uvozená klavírním sólem s obsahem Beethovenovy "Für Elise". Tóny několik staletí staré klasiky mě tak vyprovodily i z areálu - po několikahodinové cestě jsem neměl na WITHIN TEMPTATION dostatek sil a - popravdě - ani náladu...

WITHIN TEMPTATION vystoupili na Masters of Rock několik dní před narozeninami Sharon den Adel, která již na tiskové konferenci prozradila, že kapela koncert zahájí písní "Paradise" - duetem s Tarjou Turunen, tudíž nastala otázka, jestli vedle půvabné Sharon vystoupí i Tarja; bohužel její hlas zněl pouze z playbacku, avšak Sharon, která každým rokem zpívá ještě líp, si bez svých partnerů do duetů, kterými poslední album WITHIN TEMPTATION jen oplývá, hravě poradila. Během večera zazněl i oblíbený cover "Summertime Sadness". (Seanínel)

Fotky: Seanínel

Galerie Seanínel na FB
sdílet
Přečteno: 2745x Autor: Tomáš | Další články autora
Datum: 15. 7. 2015

FotoGalerie (Počet obrázků: 55) XANDRIA MERCENARY THE GENTLE STORM KAMELOT U.D.O. WITHIN TEMPTATION

Diskuze (Počet příspěvků: 3)
Fotky/report
I když na tyhle melodický festy nemám sílu jezdit, tak report i fotky výborný, s chutí jsem si to všecko přečetl a hlavně prohlídnul. Thrasher JFK | 17. 7. 2015 06:17:00
KOMPLETNÍ FOTOGALERIE Z MASTERS OF ROCK ZDE: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.844838425598380.1073741945.207453986003497&type=3
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.844838425598380.1073741945.207453986003497&type=3 Seanínel | 16. 7. 2015 23:19:44
Fotogalerie doplněna!
Johan | 16. 7. 2015 21:17:42

celá diskuze » | vložit příspěvek »Novinky

21. 11. 2019 | Autor: Bury
HOLLYWOOD VAMPIRES představují nové videočtěte zde »

21. 11. 2019 | Autor: Bury
RAGE mají nový klipčtěte zde »

20. 11. 2019 | Autor: Bury
Nové lyric video KATAKLYSM čtěte zde »

20. 11. 2019 | Autor: Johan
METALINDA - nový klipčtěte zde »

20. 11. 2019 | Autor: Johan
THE RISING SIGN z Dolného Kubína vydali nový album a videočtěte zde »

19. 11. 2019 | Autor: Bury
INFECTIOUS GROOVES jsou zpětčtěte zde »

19. 11. 2019 | Autor: Johan
HARAKIRI FOR THE SKY, DØDHEIMSGARD a BÖLZER 29. 11. 2019 v Bratislavěčtěte zde »

19. 11. 2019 | Autor: Johan
BASTARD pokračují s novou deskou ve čtyřech a zahrají před URIAH HEEPčtěte zde »

18. 11. 2019 | Autor: Bury
Po třiadvaceti letech končí kapela HIBAKUSHA čtěte zde »

18. 11. 2019 | Autor: Johan
Reedice doposud posledního alba ABSTRACT vyjde pod Pařátem 5. 12. čtěte zde »

další novinky ...

Reklama

flash player not installed

Nejčtenější za 30 dní

23. 10. 2019 | Reporty
THRASH NIGHTMARE vol. 7, 19. 10. 2019, Písek - Divadlo Pod Čaroucelý článek »

3. 11. 2019 | Rozhovory
FORGOTTEN SILENCE – Výprava do hlubin Zapomenutého ticha, kapitola první: „Thots“.celý článek »

18. 11. 2019 | Recenze
KAVIAR KAVALIER – Hotel Inkontinentalcelý článek »

29. 10. 2019 | Recenze
BLUT AUS NORD – Hallucinogencelý článek »

24. 10. 2019 | Recenze
RIMORTIS – Dvacet černých růžícelý článek »

1. 11. 2019 | Recenze
Listopadové tipy – alba & koncertycelý článek »


Poslední diskuse

MAYHEM, GAAHLS WYRD, GOST
Datum: 20. 11. 2019 12:21:43
Autor: _medvěd_
Titulek: MHM

diskuse k článku »

MAYHEM, GAAHLS WYRD, GOST
Datum: 19. 11. 2019 20:05:47
Autor: immortal
Titulek: Gost

diskuse k článku »

BURIAL IN SAND vol. I (OCCVLTA, MALOKARPATAN, GOATCRAFT, ...) - info
Datum: 19. 11. 2019 13:18:51
Autor: Peťan
Titulek: Harmonogram + posledních 50 vstupenek!

diskuse k článku »

MAYHEM, GAAHLS WYRD, GOST
Datum: 19. 11. 2019 08:29:31
Autor: Step
Titulek: Wla

diskuse k článku »

HEIDEN – Země beze mě
Datum: 12. 11. 2019 17:49:59
Autor: Radim
Titulek: obal cd

diskuse k článku »

FORGOTTEN SILENCE – Výprava do hlubin Zapomenutého ticha, kapitola druhá: „Senyaan“.
Datum: 10. 11. 2019 19:04:07
Autor: Pekárek
Titulek: Koncert

diskuse k článku »


Partnerské weby

Fobia Distribution e-shop Metalopolis.net Metal Forever & Metal Man True empress

Reklama