ZINEKontaktSpolupráceRedakceLinksDatabáze koncertů

Fobia zine

INFO BOX

Březovská metalová noc - infočíst info »

Infernal Fest VI - infočíst info »

DEAD LETTER CIRCUS, SIAMESE, DAZE OF JUNE - infočíst info »

SPEED METAL INVASION II: STÄLKER, TORPËDO, OLD HÄMMER - infočíst info »

RIVERS OF NIHIL, BLACK CROWN INITIATE, MØL, ORBIT CULTURE - infočíst info »

PROTECTOR, DENET - infočíst info »

THRASH NIGHTMARE FESTIVAL VOL. 7 - infočíst info »


Další nové články

9. 7. 2019 | Ankety
AUTUMN COLD – „Deset otázek“ celý článek »

15. 6. 2019 | Ankety
EXITUS – „Deset otázek“ celý článek »

7. 6. 2019 | Ankety
PEORTH – „Deset otázek“ celý článek »

1. 5. 2019 | Postřehy
František Ringo Čech – Schelinger byl naprostý unikát.celý článek »

24. 4. 2019 | Ankety
RAVAR – „Deset otázek“celý článek »

22. 3. 2019 | Ankety
HORA RUIT – „Deset otázek“ celý článek »

14. 3. 2019 | Ankety
C- 4 – „Deset otázek“celý článek »

14. 3. 2019 | English
C-4 – „10 questions“celý článek »


Koncerty

31. 8. 2019
Plzeň-Kalikovský mlýn.
Armageddon of Decibels Fest vol:2. Druhý ročník j...

5. 9. 2019
Rock Club KAIN
MIKHMAKH (alternative metal – France) Links...

7. 9. 2019
Mladá Boleslav – Farářova sluj
SOBOTA 7. 9. 2019 Orthodox club / Farářova sluj, M...

7. 9. 2019
Cheb
Ahoj, rádi bychom vás všechny pozvali na druhé pok...

7. 9. 2019
Chatová osada Luh, Sušice
Šumava AGAINST Sušice, Chatové osadě LUH 7.9.20...

13. 9. 2019
Divadlo pod lampou, Plzeň
Plzeňské Divadlo pod lampou bude v pátek 13. září...

14. 9. 2019
Mladá Boleslav – Farářova sluj
SOBOTA 14. 9. 2019 Orthodox club / Farářova sluj, ...

21. 9. 2019
Mladá Boleslav – Farářova sluj
SOBOTA 21. 9. 2019 Orthodox club / Farářova sluj, ...

Naše profily

RSS kanál RSS kanál
myspace
bandzone

Web Archiv


TELEPATIE ZINE
» Reporty » MASTERS OF ROCK 2015 – den první

15. 7. 2015MASTERS OF ROCK 2015 – den první

9. - 12.7.2015, Vizovice - Areál likérky Rudolf Jelínek - čtvrtek
Masters of Rock; málokterá jiná tuzemská přehlídka tvrdé hudby budí tolik rozporuplných emocí. Zatímco jedni se o festivalu zmiňují s jedovatou slinou na jazyku a poznámkou o "agrometalovém festivalu", druzí své rodinné i pracovní aktivity plánují s ohledem na druhou polovinu července. Zmiňovat recyklování kapel v rámci jednotlivých ročníků postrádá smysl; festival na sebe zkrátka vydělat musí a věčné nářky na "opakovačky" při pohledu na cenu vstupného - a počet účinkujících souborů - postrádají smysl. Inu, kdo chce psa bít...

13. ročník Masters of Rock se od let předchozích lišil příklonem k melodičtějším interpretům metalové scény. Extrémnější žánrové vody v soupisce spíše nesměle pableskovaly - na druhou stranu si tyto spolky uzmuly pro své představení hodinu vlka, která jim přeci jen sluší nejvíce. Melodičtější line-up přilákal do Vizovic o něco více návštěvníků, než v roce předchozím, v určitých momentech však byla kapacita areálu nad hranou únosnosti. Letošní ročník opanovalo přijatelné počasí; zatímco léta minulá byla ve znamení saharských veder či naopak monzunových lijáků, tentorkát se podnebí přiklonilo ke zlaté střední cestě. Z hlediska organizace samotné vše šlape, jak má, po více než dekádě pořádání mezinárodního hudebního festivalu tomu ostatně nemůže být ani jinak.

Po dvou letech se tak opět dostávám na staré známé nádraží v konečné stanici Vizovice a za zvuků domácích FLERET mířím - vůbec poprvé - rozbít svůj příbytek na kopec Těchlov. Umístění stanu se tak stává zároveň důvodem pro dosti redukované opouštění areálu kvůli občerstvení. Vcelku by mě zajímala finanční hodnota v mnoha variacích omílané myšlenky "do toho svazu se kvůli rohlíku škrábat nebudu, dám si něco tady". Prvním interpretem, který pro mě Masters of Rock 2015 otevírá, se tak stává XANDRIA. Do očí mě praští až neskutečné množství osob, které na tuto symfonickou stálici přišlo; zatímco účast na pražském koncertě v loňském listopadu stěží atakovala hranici dvou set návštěvníků, na festivalu se Němci mohli kochat snad i dvacetinásobkem osob pod pódiem. Nutno říci, že po letech stagnace našla kapela mimo nové zpěvačky i svou tvář a konečně snad má našlápnuto do hvězdnější ligy. Setlist sestával z novodobých kousků, hned na počátku odrovnala XANDRIA živočišným provedením "Nightfall" z poslední řadovky, stejný náboj kapela předvedla i v "Cursed". Dianne působí mnohem civilněji a přístupněji, než její předchůdkyně; vystoupení, které kapela odehrála před dvěma lety, bylo v naprostém kontrastu k letošnímu koncertu.

Naopak MERCENARY onu chabou laťku, kterou nastavili čtyři léta zpět, nejen nepřekonali - k mé nelibosti ji snížili o další stupínek. Svůj díl na nevalném vystoupení měl zvukař, který neměl v případě Dánů příliš šťastnou ruku. Jednotlivé songy kapely se totiž na posledních deskách podobají nebezpečně jedna druhé, určitý potenciál ale představuje jejich živé provedení. K tomu ale želbohu nedošlo; naopak, zvuk linoucí se z pódia byl ukázkovou zvukovou koulí, v níž se veškeré detaily a kontury hudby neměly vůbec šanci projevit.

Vystoupení následujících THE GENTLE STORM pro mě tak bylo po nepříliš povedené death/power metalové záležitosti obrovským překvapením a jedním z vrcholů celého letošního ročníku. Původ "něžné bouře" leží v Nizozemí a je výsledkem spolupráce mezi Anneke van Giersbergen a progovým velikánem Arjenem Lucassenem. Ten po poslední desce projektu AYREON zamířil svou hudební kreativitou do civilnějších vod - výsledná debutová deska "The Diary" spatřila světlo světa letos v březnu. Co je však zajímavější - a pro fanouška přínosnější - nedílnou součástí THE GENTLE STORM je i živá prezentace hudebního materiálu. Tu má pod taktovkou Anneke (Arjen trpí dle svých slov při živém hraní vždy obrovskou trémou a odmítá koncertovat), k ruce jí pak
jsou mj. třeba vokalistka Marcela Bovio (STREAM OF PASSION) nebo kytarový objev holandské scény, sympatická Merel Bechtold. Popravdě jsem měl trošku obavy, jak budou skladby s nadměrnou porcí orchestrace naživo fungovat. Jenže už při úvodní "Endless Sea" se ukázalo, že hudební genialita písní tkví i v jejich aranžích, které jim naživo propůjčují mimořádnou dravost. Anneke je neskutečným tahounem živých vystoupení - stačí vzpomenout na její předloňskou účast na Masters of Rock v rámci sólového vystoupení. Kapela se svým hraním nechala unést do transu, který se přeléval i mezi publikum. Koncert oživily výborné covery - ať už ty z dob Annekina působení v THE GATHERING ("Eléanor", během které běhala Marcela Bovio nadšeně po pódiu a vystoupení natáčela) nebo "Fallout" od Devina Townsenda. Splněným snem mnohých se ale staly dvě záležitosti od AYREON - baladická "Valley of the Queens" a kultovní "Isis and Osiris".

Lehkou příchuť progu měli i KAMELOT, které vnímám ale spíše jako následovatele powermetalových praotců žánru. Od své premiéry v České republiky několik let nazpět jsou pravidelnými návštěvníky tuzemských pódií; na Ronnie James Dio stage se kapela roku 2012 vůbec poprvé prezentovala s novým pěvcem Tommym Karevikem. Náhrada (a dle mnohých i kopie) Roye Khana letos nahrála se skupinou své druhé album, "Haven", ne nepodobné předešlému "Silverthorn". KAMELOT působí sehraně, přesto ale z kapely nebylo cítit téměř žádné nadšení. Chvílemi to naopak vypadalo, že hodlají svou - chvílemi až přemrštěně - teatrální show rychle odehrát a jít zase o dům dál. Skupina jádro své produkce staví již pěknou řádku let na těch samých hitech, zbytek setlistu pak zaplní několik songů z desky, která má být prezentována. Letos jsme se tak mimo zajetých stálic ("Rule the World, "Center of the Universe", "March of Mephisto") dočkaly např. hitovky "Veil of Elysium" nebo agresivní "Revolution". Výpomocné vokály si na svá bedra vzala tentokrát Linnéa Vikström (mj. zpěvačka THERION), schopná i obstojného growlingu. V kontextu předešlé (a následující) kapely bylo ale vystoupení KAMELOT těžce průměrné.

U.D.O. (tedy resp. Udo) vystoupil ze stínu svých domovských ACCEPT před pěknou řádkou let; pokud bylo možné toho dne někoho označit za "metalovou veličinu", byl to bezpochyby právě rodák z německého Wuppertalu. Jeho pražské vystoupení mě před rokem přesvědčilo, že čas je relativní záležitostí; U.D.O. tehdy předvedli dvouhodinovou odsýpající show, prostou zbytečných proslovů. A ve stejných kolejích jelo i letošní festivalové vystoupení. Žádné řeči, jen ryzí, poctivý heavy metal. Z aktuální desky "Decadent", která se mimochodem blíží vyzněním debutu Udovy party, zazněla krom titulky rozjetá "Speeder" nebo zádumčivá "Untouchable". Co-headliner dne si s sebou přibalil i klávesáka (Harrison Young), jeho party však skrze zvukovou hradbu ostatních nástrojů prakticky nepronikly. Hvězdná chvíle klávesových nástrojů přišla teprve s nesmrtelnou "Metal Heart", uvozená klavírním sólem s obsahem Beethovenovy "Für Elise". Tóny několik staletí staré klasiky mě tak vyprovodily i z areálu - po několikahodinové cestě jsem neměl na WITHIN TEMPTATION dostatek sil a - popravdě - ani náladu...

WITHIN TEMPTATION vystoupili na Masters of Rock několik dní před narozeninami Sharon den Adel, která již na tiskové konferenci prozradila, že kapela koncert zahájí písní "Paradise" - duetem s Tarjou Turunen, tudíž nastala otázka, jestli vedle půvabné Sharon vystoupí i Tarja; bohužel její hlas zněl pouze z playbacku, avšak Sharon, která každým rokem zpívá ještě líp, si bez svých partnerů do duetů, kterými poslední album WITHIN TEMPTATION jen oplývá, hravě poradila. Během večera zazněl i oblíbený cover "Summertime Sadness". (Seanínel)

Fotky: Seanínel

Galerie Seanínel na FB
sdílet
Přečteno: 2668x Autor: Tomáš | Další články autora
Datum: 15. 7. 2015

FotoGalerie (Počet obrázků: 55) XANDRIA MERCENARY THE GENTLE STORM KAMELOT U.D.O. WITHIN TEMPTATION

Diskuze (Počet příspěvků: 3)
Fotky/report
I když na tyhle melodický festy nemám sílu jezdit, tak report i fotky výborný, s chutí jsem si to všecko přečetl a hlavně prohlídnul. Thrasher JFK | 17. 7. 2015 06:17:00
KOMPLETNÍ FOTOGALERIE Z MASTERS OF ROCK ZDE: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.844838425598380.1073741945.207453986003497&type=3
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.844838425598380.1073741945.207453986003497&type=3 Seanínel | 16. 7. 2015 23:19:44
Fotogalerie doplněna!
Johan | 16. 7. 2015 21:17:42

celá diskuze » | vložit příspěvek »Novinky

25. 8. 2019 | Autor: Johan
FLASH THE READIES vydávají album DUNAčtěte zde »

25. 8. 2019 | Autor: Mikael
THE COMPLICATION našli s novou deskou smysl životačtěte zde »

25. 8. 2019 | Autor: Bury
Nové album a video švédských melodiků IN MOURNINGčtěte zde »

25. 8. 2019 | Autor: Bury
Nový song od japonských COFFINSčtěte zde »

24. 8. 2019 | Autor: Johan
Detaily nového alba AS I LAY DYING a třetí video Shaped by Firečtěte zde »

24. 8. 2019 | Autor: Bury
PERIPHERY mají nové videočtěte zde »

24. 8. 2019 | Autor: Bury
Nový videoklip MONOLORDčtěte zde »

23. 8. 2019 | Autor: Johan
Odvezte si z Metal Madness 2019 právě vycházející vinylovou verzi zatím posledního alba navrátivší se MORTIFILIEčtěte zde »

23. 8. 2019 | Autor: Johan
INFERNO příští rok zahraje v Malajsiičtěte zde »

23. 8. 2019 | Autor: Bury
CANNABIS CORPSE mají nové animované videočtěte zde »

další novinky ...

Reklama

flash player not installed

Nejčtenější za 30 dní

30. 7. 2019 | Reporty
FESTA DE LA POHODA 2019celý článek »

12. 8. 2019 | Reporty
BRUTAL ASSAULT 2019 – Brutální slečnycelý článek »

15. 8. 2019 | Reporty
BRUTAL ASSAULT 2019 – den první (středa)celý článek »

26. 7. 2019 | Reporty
ENTER THE ETERNAL FIRE FEST 2019 – den druhý (sobota)celý článek »

16. 8. 2019 | Reporty
BRUTAL ASSAULT 2019 – den druhý (čtvrtek)celý článek »

7. 8. 2019 | Reporty
BRUTAL ASSAULT 2019 – warm up (úterý)celý článek »


Poslední diskuse

BRUTAL ASSAULT 2019 – Brutální Abeceda
Datum: 25. 8. 2019 13:05:12
Autor: Johan
Titulek: Příprava na BA v galeirii

diskuse k článku »

BRUTAL ASSAULT 2019 – Brutální Abeceda
Datum: 25. 8. 2019 13:03:38
Autor: Johan
Titulek: Idioti

diskuse k článku »

METALLICA, GHOST, BOKASSA
Datum: 24. 8. 2019 12:27:32
Autor: Bury
Titulek: Oficiální live video

diskuse k článku »

BRUTAL ASSAULT 2019 – den čtvrtý (sobota)
Datum: 18. 8. 2019 10:32:30
Autor: Admin
Titulek: ND

diskuse k článku »

BRUTAL ASSAULT 2019 – den čtvrtý (sobota)
Datum: 18. 8. 2019 10:22:24
Autor: ancient
Titulek: ND

diskuse k článku »

BRUTAL ASSAULT 2019 – den druhý (čtvrtek)
Datum: 16. 8. 2019 19:44:09
Autor: Johan
Titulek: DEICIDE

diskuse k článku »


Partnerské weby

Fobia Distribution e-shop Metalopolis.net Metal Forever & Metal Man True empress

Reklama