Nejbližší koncerty
  • 31. 03. 2023Dead Daniels pokřtí na lodi Kamina nové album Volume3!
  • 01. 04. 2023Pekelný apríl ve sluji.Vystoupí: STORMCROW - alpin black ...
  • 01. 04. 2023Drazí přátelé, zveme vás oslavit apríla do klatovského Fa...
  • 05. 04. 2023HELLSHOCK (USA) + DEATH CULTURE DEPRIVATION + G.U.T.S. + ...
  • 07. 04. 2023Na Velký pátek, kdy došlo k likvidaci Ješíše, vystoupí v ...
  • 09. 04. 2023Předvelikonoční nesvatá bohoslužba ve sluji! Vystoupí : M...
  • 14. 04. 2023První ročník Pražského psychedelického festivalu. Můžete ...
  • 14. 04. 2023Prožitek blízké smrti... Tma a na konci tunelu světlo...
DARK GAMBALLE LP Romance panenky a kladiva

HYPNOTIC SCENERY vznikli v roce 1991 v Havířově původně jako grindcore kapela. Její název byl odvozen od stavu/pocitu člověka pod vlivem hypnózy, drog nebo halucinací. Osudný zlom rovnající se příklonu k death/doomu byl způsoben prostým hudebním vývojem kapely. Zásadní změna se odehrála po příchodu klávesistky, která vnesla do tvorby kapely nádech temnoty v podobě kláves, latinské recitace a taky nápad psát texty v latině.

Po demech „Detur“ a „Crystal Curtain“ nastoupili HYPNOTIC SCENERY v dubnu 1995 do ostravského studia Barbarella, kde natočili svoje první album – tedy „Vacuum“. To obsahuje některé znovu nahrané skladby z obou demáčů, ale také z tehdejšího pohledu novější věci. Skladby z demosnímků se rozhodli dát na CD hlavně proto, že kvalita prvních nahrávek z jejich pohledu nebyla dobrá.

„Vacuum“ sbíralo hory kladných recenzí a zdálo se, že HYPNOTIC SCENERY jsou na vrcholu tvůrčích sil a patří k lídrům české tvrděmetalové scény, nejen takzvané severomoravské doommetalové scény devadesátých let. Mladí lidé plní nadšení, bez závazků, co víc si přát. Žel v případě HYPNOTIC SCENERY nabrala další hudební kariéra poněkud jiný směr, než si všichni představovali, přáli, což bylo v mnohém způsobeno také častými změnami v sestavě. Už na třetím albu „Deeper And Deeper“ (1997) není po death/doomu skoro ani památky, místo toho byl umíchán heavy thrash doom rock/metalový koktejl.
Krátce po roce 2000 HYPNOTIC SCENERY nahráli své třetí a zároveň poslední album „Back In The Bloody Ruins“, hudebně navazující na „Deeper And Deeper“, které ovšem vyšlo až v roce 2002, v době, kdy už kapela výrazně omezovala svoje aktivity, aby v roce 2004 ohlásila svůj konec.

"Vacuum" vydá Pařát Productions na černém vinylu během letošního května. 


Publikováno: 03. 02. 2023
Autor: Johan

Fotogalerie