Nejbližší koncerty
 • 09. 12. 2023Jedna z posledních akcí ve Farářově sluji! Podruhé v rela...
 • 12. 12. 2023Jeden z otců – zakladatelů metalového stylu NWOBHM (Nová ...
 • 15. 12. 2023KRAANIUM (NOR) Ze země black metalu, Norska, k nám míří ...
 • 16. 12. 2023Sobotní adventní večer a k němu patří samozřejmě black ...
 • 16. 12. 2023Předvánoční brutal death metalový večer za účasti Stillbi...
 • 22. 12. 2023Pražští drsňáci DEAD DANIELS a jablonecké berušky LADYBIR...
 • 30. 12. 2023Pravděpodobně předposlední akce ve sluji - pro tento rok ...
 • 02. 01. 2024Hardcore punkové kapely z Padovy odpalí nový rok v Barrák...
F.O.B. - Outside The Palace Walls

LP 2021, kooperace více vydavatelství / punk, HC, d-beat, crust / Česko, Švédsko

ANTIGEN jsem si oblíbil s poslední deskou „Dust & Ashes“, kterou považuju v rámci žánru za skvělou nahrávku, která mě baví i po dvou letech a sem tam ji rád protočím. Album si mě získalo několika body, které se objevují i na tomto LP splitu.

Proto jsem rád, že je tu další studiové dílo. To vychází klasicky jako vinylová deska a je společným výtvorem se švédskými SOCIALSTYRELSEN, jejichž existence mi byla doposud zatajena. Není se co divit, švédští drtiči se pohybují ve vodách, ve kterých se orientuju maximálně tak u tuzemských kapel. Zajímavostí tohohle LP je, že ačkoliv vyšlo v poměrně velkorysém nákladu 500 kusů (400 černých, 100 půl bílých / půl čirých), je už vyprodané. Kdo tohle může říct? Do jaké míry za to může tahleta nebo támhleta kapela, můžeme jen polemizovat. Každopádně to je v mých očích velký úspěch.

ANTIGEN na svojí straně překládají čtyři nasrané songy, které jedou na vlně předchozí desky a její vysoce nastavenou laťku nepodlézají. U kapely si cením talentu napsat v tom omezeném crust punk prostoru, ve kterém se pohybuje, silné skladby, kde každá z nich má nějaký zapamatovatelný motiv. V úvodní „Overcome The Fear“ je to pomalu až blackmetalově znějící kytara doplněná nasraným vokálem. O silnou nakládačku se jedná i v následující „Praise The Lord“, která tepe neurvalým tempem. Třetí song „Authority“ se představí duetem – mužský chraplák vs. ženský řev, což funguje jako fajn zpestření. Myslel jsme si, že svůj pohár agresivity a rychlosti si ANTIGEN naplnili už v prvních třech věcech, ale nahromaděná míra frustrace z kovidového obtěžování se nakoncentrovala do posledního tracku „Shitshow 2020“, což je ultimátní vypalovačka doplněná blast beaty. Ve fotbalové terminologii by se dalo na konto ANTIGEN říct, že jednoduše využili svého laufu z předešlé desky. Na co sáhnou, to se jim daří. Kapele neschází dobré nápady a schopnost přetavit je na dobré songy, které vyzní jak na desce, tak i naživo.

U SOCIALSTYRELSEN je za mikrofonem také žena – Hanna. Ta oproti Steffi nevládne natolik variabilním hlasem, ale povaha hudby těchto severských punx to ani nevyžaduje, přesto je evidentní, že má Hanna v hrdle dost nakažlivé energie. Tahle švédská mlátička na stejně dlouhé ploše jako tuzemští zástupci zvládne nasypat sedm vypalovaček. Z drtivé většiny se jedná o punkový šicí stroj, který jede na dřeň. Zpomalení, jako u druhé „Mörker utan slut“, je nejen vítané, a navíc chytlavé, ale má v sobě ono severské kouzlo, které známe třeba z nahrávek AGRIMONIE. I přesto, že SOCIALSTYRELSEN díky své rytmice klepou jako kdejaká punková kapela, je evidentní, že to nejsou žádní začátečníci, protože když to na ně přijde, předloží i hodně zajímavé momenty, tak jako třeba v „Pissliv, jag hatar dig“, kde se na ploše necelých dvou minut představí nejen v raw punkové podobě. Ale SOCIALSTYRELSEN jsou nejen díky zajímavým kytarám (ty mají občas i takový „nableklý“ nádech) zajímavou partou po celou dobu jejich strany a stávají se tak pro mě příjemným překvapením.

Čas: cca 24 min.

ANTIGEN

Seznam skladeb:

 1. Overcome The Fear
 2. Praise The Lord
 3. Authority
 4. Shitshow 2020

Sestava:

 • Steffi Antigen - vokál, basa
 • Rumix - kytara, vokál
 • Svatopluk Huml - bicí
 • Anders Axelsson - kytara

SOCIALSTYRELSEN

Seznam skladeb:

 1. 1312
 2. Mörker utan slut
 3. Undergångskänslor
 4. Pissliv, jag hatar dig
 5. Knivad
 6. Kapitalismens grav
 7. Hata mig

Sestava:

 • Hanna - vokál
 • Putte - kytara
 • Devan - kytara
 • Arne - basa
 • Sebbe - bicí

https://antigen.bandcamp.com
https://socialstyrelsen.bandcamp.com

 


Zveřejněno: 06. 07. 2022
Přečteno:
687 x
Hodnocení autora:
7 / 10

Autor: Coornelus | Další články autora ...

Fotogalerie


Komentáře

Zatím je tu mrtvo. Určitě nejsi bez názoru, tak buď první a přidej svůj komentář