KLADIVO NA PÝCHU

CD 2019, Doomentia Records / death metal / Česko/Polsko

V létě loňského roku vyšlo společné CD dvou zajímavých death metalových kapel. Osobně je mi hodně sympatické, když se obě spřízněné kapely shodnou na společné věci a tudíž split nahrávky mají jednotný název nebo front cover, který zde prezentuje pěkně stylová kresba.

Jako první nastupují ostřílení borci z BRUTALLY DECEASED, u kterých se nebojím tvrdit, že je to jedna z nejlepších domácích death smeček, jež švédskou větev už léta hrdě tyčí na výsluní. Hned od úvodních tónů vše krásně šlape, tepe v rytmu a pěkně chrastí. Ty tři skladby plné nápaditých riffů, kvílících sól a zabijáckého murmuru musí chytit za srdce snad i hluchého. Jedenáct minut mi určitě nestačí a doufám, že to je jen předkrm před dalším řadovým albem (poslední je z roku 2016). Starší novinkou je, že přišli nový bubeník (MALLEPHYR) a kytarista (FEEBLE MINDED), tak snad to kapele dodá čerstvou mízu a dočkáme se brzy.

Druhými do party jsou polští EMBRIONAL, o kterých jsem neměl do teď ani páru, jejich logo jsem možná někde zahlédl, ale spíš jsme se míjeli. Je to ostuda, přiznávám. Takže až teď, téměř dvě dekády od jejich vzniku. A musím uznat, že jsem mile překvapen. Jejich pojetí deathu v pomalejším tempu je temné, hutné a valivé, kdy se v různých zákoutích ukrývají trýznivé melodie a vyhrávky. Tak trochu jako starý MORBID ANGEL. Tohle trio skladeb beru jako malou ochutnávku před tím, než si poslechnu loňskou řadovku „Evil Dead“. Akorát zvuk by mohl být výraznější.

Od tohoto splitu jsem dostal vše, co si jen posluchač může přát. Porci jistoty před novým albem od první kapely a tip na kapelu, která mi záhadně unikala, přitom hraje parádní hudbu. Prostě dvě skvělé kapely na ideálně dlouhém nosiči.

Seznam skladeb:

 1. BRUTALLY DECEASED – Asceticism (A Seance of Death Eternal)
 2. BRUTALLY DECEASED – Worship Where the Devil Worships
 3. BRUTALLY DECEASED – As Darkness Takes Over
 4. EMBRIONAL – False Holiness
 5. EMBRIONAL – Suicide Trance
 6. EMBRIONAL – The Path of Humans Atrocities

Čas: 24:23

Sestavy:
BRUTALLY DECEASED

 • Michal Štěpánek – zpěv
 • Tomáš Halama – kytara
 • Marek Štembera – kytara
 • Petr Kleňha – basa
 • Zdeněk Štefánek – bicí

EMBRIONAL

 • Skullripper – kytara, zpěv
 • Armagog – basa
 • Darek Mlody – bicí
 • T. N. – kytara

EMBRIONAL ROZHOVOR

BRUTALLY DECEASED Facebook
BRUTALLY DECEASED Bandcamp
EMBRIONAL Facebook
EMBRIONAL Bandcamp
EMBRIONAL Web
Doomentia Records


Zveřejněno: 22. 05. 2020
Přečteno:
676 x
Hodnocení autora:
8 / 10

Autor: Bury | Další články autora ...

Fotogalerie


Komentáře

22. 05. 2020 08:59 napsal/a Peťan
Brutally / Embrional
Tohle je kvalita z obou stran. Brutally Deceased potvrzují svojí pozici jedné z nejlepších DM kapel u nás a Embrional jsem až do loňska neznal. Hodně povedená záležitost, která by si zasloužila vinyl!