TELEPATIE

Žebříčky redaktorů v kategorii koncert roku 2016.

Žádný koncertní žebříček jsme nesestavovali, protože by to postrádalo smysl. Každý redaktor tak pouze uvedl své loňské největší koncertní zážitky, plus každý dle libosti přidal své mínusy či plusy.

 

Johan

 • Koncerty

1. BRUTAL ASSAULT
2. SUBROSA, SINISTRO (Mnichov)
3. SÓLSTAFIR (Praha)
4. ENTER THE ETERNAL FIRE FEST (Volyně)
5. THRASH NIGHTMARE vol. (Písek)
6. ŽIŽKŮV VRAŽDÍCÍ PALCÁT XLIII + XLIV (Tábor)
7. METAL MADNESS (Sušice)
8. SATAN KLAUS FEST (Volyně)
9. FESTA DE LA POHODA (Vodňany)
10. MAGICK MUSICK (Sušice)
Když tak koukám na tenhle můj žebříček, tak se v podstatě kryje s tím minulým. Tradiční akce plus mínus v jižních Čechách, Brutal a jeden výjezd za hranice všedních dní do Německa a jedna specialita v Práglu. Do desítky se nevešly další koncerty, na nichž mě zaujala jedna nebo dvě kapely, namátkou vzpomenu na INSANII v Českých Budějovicích nebo ASMODEUS v Klatovech.

 • Plusy

- v první řadě samozřejmě kamarádi, s kterými jsem koncerty navštěvoval, samotného by mě to nebavilo
- hora nahrávek, ať už tuzemských, nebo zahraničních, rok 2016 byl silný rok
- gramodesky, ať už tuzemské, reediční (sláva hurá Papagájovi), nebo  SUBROSY, která prodávala 2LP za směšných 20 eur
- hudební knihy, kterých loni vyšlo více než v minulosti
- nadupaná poslední Hluboká orba

 • Mínusy

- kolaps u vstupu na Brutal, několikahodinové fronty + nový systém placení uvnitř areálu
- smrt Filipa Fuchse
- postoj radních ve Valašských Kloboucích - zrušení koncertu ROOT připomíná středověk a o radních si myslím, že jsou na hranici debility
- přemrštěná cena 2LP MASTER´S HAMMER
 

Coornelus

Koncertů jsem loni nestihl tolik, kolik bych býval chtěl, což ale neznamená, že se neděly věci. Ať už to byla vystoupení v rámci festivalů, nebo samostatné akce, několikrát proběhla husí kůže po zádech. Vypíchnu tedy jednotlivé sety, které mi loni udělaly největší radost.
KILLING JOKE (Praha)
SIGH (Brutal Assault)
SUBROSA, SINISTRO (Mnichov)
ABYSMAL GRIEF (Prague Death Mass III)
Chelsea Wolfe (Brutal Assault)
IRKALLIAN ORACLE (Prague Death Mass III)
SÓLSTAFIR (Praha)
SORTILEGIA (Praha)
MONOLORD (Praha)
MONO (Brutal Assault)

 • Plusy

- V první řadě jsem rád, že se pořád dokáže objevit hudba, která mi dokáže vyvolat mrazení v zádech. Není jí moc, proto se musím víc než často vracet do devadesátých let, kdy vycházely perly 2x do měsíce, přesto se pořád najde něco, co mě dokáže uzemnit.
- Pocit, že mám s kým sdílet radost z hudby. To, že mám pár spřízněných duší, s kterými si rozumím a to nejen v hudbě a většinou stojí po mém boku na akcích, je nejvíc.
- Česká scéna po bídném roce 2015 šla opět kvalitativně nahoru a vzniklo hodně zajímavých desek, které jsem si užil a drtivou většinu z nich nakoupil do sbírky.

 • Mínusy

- Nenavštívil jsem tolik akcí, kolik bych si přál.


Opat

 • Koncerty

PRAGUE DEATH MASS vol. III – 15.-17. 9. 2016 – Praha, Futurum
BEHEMOTH, ABBATH, INQUISITION – 4. 2. 2016 – Praha, Meet Factory
HELL FAST ATTACK vol. X – 1.-2. 7. 2016 – Brno, ATC Obora
PRIMORDIAL, SVARTIDAUƉI – 24. 4. 2016 – Praha, Nová Chmelnice
ENSLAVED, NE OBLIVISCARIS – 18. 10. 2016 – Praha, Nová Chmelnice
BRUTAL ASSAULT vol. XXI – 10.-13. 8. 2016 – Pevnost Josefov, Jaroměř
SORTILEGIA, NYÖNPA – 21. 8. 2016 – Praha, Modrá Vopice
SUFFOCATION, CATTLE DECAPITATION – 3. 3. 2016 – Praha, Futurum
ENTER THE ETERNAL FIRE FEST vol. II – 22.-23. 7. 2016 – Volyně, Koupaliště
PHANTOMS OF PILSEN vol. X – Plzeň, Pod Kopcem
Nerad bych opomněl zážitky, jako AD NAUSEAM v Plzni (15. 1.), ANGANTYR v Praze (24. 2.), INVERLOCH v Plzni (16. 4.), USNEA v Plzni (16. 4.) i Praze (4. 5.), ESCARNIUM v Plzni (30. 9.), WORMLUST a MANNVEIRA v Praze (3. 10.), INQUISITION, MORTIFIER, SCHAMMASCH a ROTTING CHRIST v Praze (24. 10.), DARK FUNERAL a KRISIUN v Praze (28. 10.) nebo OBSCURA, REVOCATION, RIVERS OF NIHIL & BEYOND CREATION v Praze (4. 11.).

 • Klady & zápory

Stejně jako loni, i letos musím kladně ocenit návštěvnost většiny koncertů, které jsem navštívil nebo odehrál. Je příjemné vidět, že lidi tímto způsobem podporují domácí i zahraniční kapely, užívají si dění společně s aktéry. Opakovaně na koncertech potkávám známé tváře, které objíždějí tolik akcí za rok, že si to zaslouží respekt. A pokud to celkově vztáhnu i na vlastní koncerty, tak nejen respekt, ale i ohromný DÍK! Kladem je také určitě fakt, že je neustále z čeho vybírat právě v rámci koncertů a zejména nových desek. Až už se to prostě nedá stíhat všechno sledovat.
Z koncertů se v roce 2017 můžeme v ČR těšit třeba na KZOHH, ACHERONTAS, BENIGHTED & WORMED a samozřejmě množství festivalů s naditou kapelní soupiskou. Z desek se lze těšiti třeba na NIGHTBRINGER, INFERNO, SVART CROWN, DODECAHEDRON, VENENUM, TROLLECH, IMMOLATION, NIDINGR, MORD'A'STIGMATA, WIEGEDOOD, BENIGHTED, ENDEZZMA (EP), DREAD SOVEREIGN, CIRITH GORGOR (EP), IMPALED NAZARENE (EP), MEMORIAM, DRAUGSÓL, možná i AOSOTH, určitě pak NECROPHAGIST (smích). A například FIDES INVERSA lednovým EP už stihla potvrdit kvalitu.
Pokud bych i minusy vztáhl na rok 2016, na desky, které mě nebavily, nebo koncerty, které nesplnily má očekávání, tak vlastně kromě několika zmiňovaných počinů v zahraničním žebříčku si nic takového neuvědomuji. Takové záležitosti se v hlavě příliš dlouho neudrží a člověk si pamatuje to dobré. Ani nebudu třeba s desetiměsíčním odstupem jako hlavní hudební zápor roku 2016 zmiňovat, že mi někde neseděla předkapela. :-) Hodně mě ale mrzí konec festivalů Prague Death Mass, Hell Fast Attack a Phantoms of Pilsen. Tak trochu podvědomě doufám, že jde o dočasný hiatus, ale i tak bude bez nich letní a podzimní kalendář ochuzený.
Na závěr mě napadá taková obecná poznámka, že by neuškodilo občas trochu ubrat na  egocentrismu. Na hudební scéně, na zinech i ve společnosti jako celku.


Peťan

 • Koncerty

1. SODOM - Obscene Extreme festival
2. IRON MAIDEN - Praha, Eden
3. ASPHYX - Stormcrusher festival
4. PILEDRIVER - Raging Death Date festival
5. DARKNESS - Stormcrusher festival
6. SADISTIC INTENT - Praha, Modrá Vopice
7. MASTER + WARHAMMER - Praha - Modrá Vopice
8. MANILLA ROAD - Stormcrusher festival
9. IRON ANGEL - Stormcrusher festival, RDD
10. NATUR, AMULET, ANTICHRIST - Praha, Modrá Vopice
Koncertní a festivalová sezóna v roce 2016 pro mě nebyla tak nabitá, jako ta předchozí. I tak jsem navštívil celkem 42 akcí, z nichž na 4 jsem se pořadatelsky podílel. Dvě návštěvy německých festivalů patří k nezapomenutelným zážitkům, stejně jako další skvělý ročník Obscenu. Velmi mě bavily malé sympatické festivaly v Sušici a ve Volyni. Kromě uvedených koncertů jsem si užil parádní sety kapel jako DESTRUCTION, DEATH STRIKE, APOKALYPTIC RAIDS, WHIPSTRIKER, FLOTSAM AND JETSAM, ENFORCER, MONOLORD, EVIL INVADERS, VENOMOUS CONCEPT, SAVIOURS, CASTLE nebo celé řady tuzemských kapel.

 • Plusy

+ kamarádi, bez kterých by hudba nikdy nebyla takovým prožitkem (úsměv)
+ festivaly, koncerty - pořád je u nás na co chodit
+ velké množství kvalitních alb jak ve světě, tak i doma
+ kluby Modrá Vopice, 007 Strahov - vždy skvělé akce
+ návštěvy festivalů v Německu

 • Mínusy

- slabá návštěvnost některých koncertů
- stále rostoucí ceny vinylů
- konec MC klubu Křemelka ve Strakonicích
- smrt Filipa Fuchse (SEE YOU IN HELL)
- udělení nové přezdívky BB vnuk :-))

 • Na co se těším v roce 2017?

- Plánované nové desky a koncerty oblíbených kapel
- Obscene Extreme a Stormcrusher festival
- Připrava dalšího ročníku Thrash Nightmare
- Na pivo se všemi, které rád vidím :-)))


4horsemen

 • Koncerty/festivaly

ŽIŽKŮV VRAŽDÍCÍ PALCÁT XLIV - 24. 9. 2016, Tábor
MILOŠ DODO DOLEŽAL, BUGR - 28. 10. 2016, Beroun
TÝNECKÝ MAZEC 2016 - 16. 7. 2016, Týnec nad Labem
ŽIŽKŮV VRAŽDÍCÍ PALCÁT XLIII - 18. 3. 2016, Tábor
V.P.O.ho – 16. 11. 2016, Lhota pod Radčem
ONION FEST Open Air vol. 12 - 1. 10. 2016, Hořovice
PARADOX, AVIDITY FOR..., V.P.O.ho - 7. 8. 2016, Zbiroh
AVIDITY FOR..., GREYMON, V.P.O.ho, ATTAX - 13. 2. 2016, Kozojedy
Tak konečně jsem se trochu koncertně rozhýbal. Nejvíc mě potěšil poslední ŽVP v Táboře, kde mě hodně překvapili slovenští ABSTRACT a perfektním koncertem zabodovali F.O.B., HYPNOS a TROLLECH. Výborné bylo vystoupení polské kapely HATE na festu v Týnci nad Labem, ale celkově jsem festival dal až na třetí příčku, protože dvojku obsadil MILOŠ DODO DOLEŽAL s koncertem v Berouně. Ten mi zůstane v paměti dlouho. V loňském roce jsem ještě byl na dvou akcích, které potěšily a tou první je opět Žižka (jarní část) s kapelami DEBUSTROL a STÍNY PLAMENŮ a tou druhou akcí je křest dema kapely V.P.O.ho kousek za humny od mého bydliště. Ostatní koncerty už tak v pohodě nebyly…

 • Plusy a mínusy

+
V loňském roce mě potěšilo setkání s Milošem Doležalem a koncert v Berouně.
-
Velkým a nečekaným zklamáním bylo úmrtí Radima Hladíka.
Nevím zrovna, jestli to patří do mínusů, ale pobavily mě kausy Citron nebo aktuální Kreyson - za vším hledej Křížka (úsměv). Jinak mě to nechává chladným se „škodolibým“ úsměvem.


Luma

 • Koncerty

Vzhledem k tomu, že jsem v minulém roce moc koncertů neabsolvoval, tak pro mě byly všechny naprosto úžasné. Hned v první čtvrtině roku to byl mini fest NECRO METAL PILGRIMS. Zde se o nejsilnější zážitek večera postarala polská ARKONA. Jako druhou báječnou akci, na které sice zlobilo počasí, ale ani to nezabránilo všeobecnému veselí, byl ANTITREND OPEN AIR FESTIVAL 2016. A do třetice všeho dobrého to byla oslava dvacetiletého výročí SIX DEGREES OF SEPARRATION. Skvělý výběr areálu, kapel a pochutin měl za následek dokonalou slavnostní atmosféru. Jako poslední je nutné zmínit i narozeniny naší metalové kamarádky Martiny, která je každým rokem slaví vystoupením několika kapel. Tím se z BLACKIDEA´S BIRTHDAY PARY stává večer s množstvím přátel s dobrým hudebním vkusem.

 • Plusy

Stejně tak jako v letech minulých mě v hudebním světě některé věci potěšily a jiné naopak zklamaly. K těm pozitivním patří především vydání dlouho očekávaných alb, ať už zmíněných MADDER MORTEM, ATROCIOUS ABNORMALITY nebo DARK FUNERAL, stejně jako objevení kapel nových. Navíc bych přidal i větší zájem mladých posluchačů o metalovou hudbu než v předchozích letech.

 • Mínusy

Naopak stále větší zklamání pociťuji z přístupu manažerů některých velkých kapel. Například Udo už dva roky, brázdí svět a se songy skupiny ACCEPT a o každém tomto vystoupení tvrdí, že je to už to úplně poslední. Taky přístup lidí, kteří o sobě rádi rozhlašují, že jsou opravdovými metalhertz a namísto návštěvy lokálního koncertu raději sedí u jukeboxu, do kterého neváhají naházet větší obnos peněz, než je zapotřebí pro vstup do klubu. Taky nabídka českých komerčních rádií, i těch rockových, která nám stále, stejně jako televize, předkládají hudbu starou dvacet i více let, namísto té nové.


Fredy

 • Koncerty a festivaly

OBSCENE EXTREME FESTIVAL 2016, 13.-17.7. Trutnov - Bojiště
THRASH NIGHTMARE vol. 4, 29.10. Písek – Divadlo Pod čarou
TRENDKILLER festival vol. 0, 7.5. Praha – MusicClub Modra Vopice
VENOMOUS CONCEPT, 23.1. Praha – MusicClub Modrá Vopice
BLACK SABBATH, 30.6. Praha – O2 Arena
DOOM, 7.4. Praha – Klub 007 Strahov
MIDNIGHT PRIEST, 19.7. Praha – Klub Fatal
VENOM INC., 13.10. Praha – Strom Club, ale pouze pokud budu ignorovat jejich zpoždění
FLOTSAM AND JETSAM, 11.10. Praha – Storm Club, v rámci Europe Under Attack Tour
POWER TRIP, LAHAR, 6.6. Praha – Klub 007 Strahov

 • Mínusy

Co mě za loňský rok nepotěšilo nebo dokonce zvedlo ze židle, bylo především bigotní chování skupiny obyvatel obce Valašské Klobouky a jejích představitelů, kteří zcela ochotně vyšli vstříc nenávistné náboženské lobby a spáchali neomluvitelný protiústavní zločin při rušení metalového koncertu. Budiž nám to všem varování, jak si náboženské skupiny představují naplňování ústavou daných práv svobody slova a náboženského vyznání a to zvláště v situaci, kdy na celospolečenské úrovni dochází k opětovné masivní adoraci všech těchto sektářských náboženských ideologií, jež odjakživa byly nepřátelsky naladěné vůči rockové, punkové a metalové hudbě.
O existenci hudebních skupin podporujících a propagujících ultrapravicové názory se píše v podobných rubrikách snad každý rok, ale snad doposud nedošlo k takové etablovanosti těchto těles v mainstreamu. Jedinou výhodu by toto mohlo mít v tom, že by se tyto individua mohla nyní s vidinou větší pozornosti přesunout do středního proudu a nadále neznečišťovat scénu v undergroundu.
Taktéž mě nemohlo potěšit spontánní obnovení festivalu politické písně, i když tentokrát ne v Sokolově, ale na sociálních sítích. Každopádně příspěvků prvních účastníků se letos nahromadilo hned několik a to i z řad těch, co aspirují hrát rockovou hudbu a projevují takovou míru uvědomělé angažovanosti a hudebních kvalit, až musí všichni předlistopadoví zasloužilí umělci a hrdinové práce blednout závistí. Otázkou ovšem zůstává, kdo se toho konečně chopí a uspořádá to řádně a organizovaně s galavečerem a promítáním v nějaké komerční televizi.

 • Plusy

Co mě naopak potěšilo, bylo opět veliké množství zajímavých akcí a koncertů, byť jsem zdaleka nebyl schopen zúčastnit se všech, kterých bych chtěl. Ani s návštěvností to letos nebylo špatné, byť přetlak akcí si občas vybral svoji daň. Rozhodně potěšující je rostoucí zvuková kvalita nahrávek na česko-slovenské scéně. Dostupnější digitální technologie tak přináší lepší kvalitu zvuku všem, i když je třeba z garáže. Rozhodně mě také nesmírně potěšilo, když jsem při náhodném bloumání po čínské čtvrti v Bankoku narazil na zastrčené metalové distro a přivezl si tak nejlepší suvenýry z celé Asie. Rovněž mě potěšil vznik řady děl, jež nejsou přímo hudebního charakteru, ale s hudbou úzce souvisí, jako třeba několika zajímavých publikací (např. Kniha kovu nebo Morbid visions) či filmu The Way of Metallist.


Oliva

 • Koncerty

1. Filip Rest In Peace Gig (Brno)
2. Killed By Brno - Filip Forever Gig (Brno)
3. Den pro Kliniku - OR, VLNĚNA (Olomouc)
4. TUMMO, UNNA, TOMÁŠ PALUCHA (Olomouc)
5. Vzdor Fest (Hostašovice)
6. KOVADLINA, EMPTY HALL OF FAME, ARALKUM (Olomouc)
7. MALIGNANT TUMOUR - 25 let (Ostrava)
8. Víc než hudba, víc než móda - Hardcore/punk proti konzumu a komerci (Brno)
9. Humbling Experience Release Party - TELEFON aj. (Olomouc)
10. Rotten Fest (2x Olomouc)

 • Plusy

- prostředí na MetalGate Czech Death Festu v Červeném Kostelci
- jakékoli projevy odporu vůči skupině ORTEL
- prohlášení Kollera či Dusilové na Andělech
- reediční desky PHR Records
- koncerty pro Filipa Fuchse, Kliniku a Colectiv
- kniha Kmeny 90
- Hluboká orba č. 31 (Phil Hell - Rest In Peace)   
- fotbal mezi Brutal Assault Obscuros a Obscene Extreme Grinders

 • Mínusy

- smrt Filipa Fuchse
- smrt Radima Hladíka
- technický kolaps a dlouhodobá nucená pauza Aardvarku
- zvukově otřesný speciální koncert GUTALAX na Obscene Extreme
- konflikty kolem skupin CITRON, KREYSON, PLASTIC PEOPLE... či ZAKÁZANÝ OVOCE
- Valašské Klobouky rušící koncert TÖRR a ROOT
- jakékoli projevy obdivu vůči skupině ORTEL
- debilní přístup MODERN DAY BABYLON, kteří si za zásilku účtují poštovné 169 Kč a pak ji pošlou za 17 Kč  


prepil

 • Koncert/festival

SUFFOCATION/CATTLE DECAPITATION/ABIOTIC/MONUMENT OF MISANTHROPY – Ostrava – Barrák, 5.3.2016
ASPHYX/MALIGNANT TUMOUR/AGATHOCLES/TENDR – Dolní oblast Vítkovic, 19.11.2016
POSSESSED/BELPHEGOR/ABSU/FROM HELL/COLD RAVEN – Ostrava – Barrák, 8.12.2016
INCANTATION/MORGOTH/OMOPHAGIA/DARKRISE – Ostrava – Barrák, 14.4.2016
IMMORTAL SHADOWS FEST – Frýdek – Místek, 28.5.2016

 • Co potěšilo

kompilace „As Death, We Shall Walk“ (BEYOND MORTAL DREAMS), „The Second Coming“ (DAY OF DOOM), „Into Dark Crypts“ (ROOT), reedice dem HYPNOTIC SCENERY, film „The Way of Metallist“ (MALIGNANT TUMOUR) a pojetí oslavy čtvrtstoletí této ostrafské mlátičky, Jan&LAVADOME, Pařát, Cremation zine, Barrák, všichni pohodoví a normální lidi, kterých je čím dál míň..

 • Co nepotěšilo

- koncert U.D.O. v ostravském klubu Garage (25.3.2016), který jsem díky tradiční nenažranosti pořadatelů (jenž prodali o mnoho více lístků, než je kapacita klubu) slyšel spolu s dalšími desítkami stejně nasraných návštěvníků z vedlejší hospody, neb šance na protlačení se do sálu byla nulová.
- namyšlenost a arogance některých domácích „hvězd“ (ať už hudebních, nebo publicistických či pořadatelských) matně ozařujících maximálně podzemní podlaží, jimž nestojí za to ani odpovědět na dotaz stran rozhovoru, informací o koncertu apod.
- zvyšující se počet nácků na koncertech, na scéně (ale i ve společnosti obecně), a to nejen těch snadno identifikovatelných, davový nárůst lidí, jenž s nimi minimálně skrytě sympatizují a kteří nemají problém přijmout ideologii Hitlera a jemu podobných za nezávadnou a „normální“.


Pepča

 • Koncert/festival roku

AC/DC - Praha
BLACK SABBATH - Praha
GRIDE - výroční koncert
DAVID GILMOUR - Wroclaw
Mighty Sounds
PAUL MCCARTNEY - Praha
ROBERT PLANT - Plzeň
SLOBODNÁ EURÓPA - Strakonice
THALIDOMIDE - Praha
ZAZ - Praha

 • Plusy

- reedice starejch kapel na vinylech od PHR
 

 • Mínusy

- smrtka zase kosila jak o závod


Mandéz

 • Koncerty

1. TOXIC HOLOCAUST – Trutnov (Obscene Extreme)
2. IRON MAIDEN – Praha (The Book of Souls tour)
3. MALIGNANT TUMOUR – Jaroměř (Prasopal Fest)
4. KAAR – Praha (Unholy Attack vol. VIII)
5. LAHAR – Praha (Power Trip + Lahar v klubu 007)
6. EVIL INVADERS – Praha (Suicidal Angels + Skull Fist + Evil Invaders + Mortillery)
7. SUICIDAL ANGELS – Praha (Suicidal Angels + Skull Fist + Evil Invaders + Mortillery)
8. RECKLESS LOVE – Spálené Poříčí (Basinfirefest)
9. ACID FORCE – Ohrazenice (Paris Fest)
10. SPEED!! NOISE!! HELL!! - Trutnov (Obscene Extreme)

 • +/-

- potěšilo – Obscene Extreme Festival (první účast)
- zklamalo – Basinfirefest (po letech účast na festivalu, který mě zasvětil do těchto letních akcí)
- netrpělivě očekávaná nahrávka – KREATOR – “Gods of Violence”
- netrpělivě očekávaný koncert – HELLOWEEN + Kai Hansen, Obscene Extreme Festival
- přání do nového roku – více lidí na UG akcích, méně revivalů, ale více autorských kapel, klid, mír, thrash and mosh!!!


Richard

 • TOP koncerty

3. WORMLUST/MANNVEIRA - Praha
2. ORANSSI PAZUZU - Praha
1. BRUTAL ASSAULT

 • +/-

+ vcelku povedené nahrávky na české scéně, zejména na té extrémnější
+ práce Hard Bones Production
+ vystoupení WORMLUST v ČR

- i když po velice dlouhé době, tak i přesto průměrná novinka ANTAEUS
- prozatímní konec některých českých black metalových festivalů
- zvukem opět hodně poznamenaný koncert INQUISITION v Praze

 

 


Zveřejněno: 16. 02. 2017
Přečteno:
2793 x
Autor: Johan | Další články autora ...

Fotogalerie


Komentáře

21. 02. 2017 07:53 napsal/a Ozz
Reckless Love
Mandéz je frajer :-D :-D !!!!!
16. 02. 2017 21:36 napsal/a mičl
!!!!
GEHENNAH na Obscene extreme (Trutnov), DS-13 na Fluff festu (Rokycany), NERVOSA na Melodce (Brno) a AUSTIN LUCAS na 007 (Praha)- palec nahoru!!!!
16. 02. 2017 12:47 napsal/a Pavel
2016
Zajímavé... v podstatě bych se připojil k názoru Opata, ale tak nakonec jezdíme na stejné koncerty a jsme přátelé.