ZINEKontaktSpolupráceRedakceLinksDatabáze koncertů

Fobia zine

INFO BOX

ENTER THE ETERNAL FIRE FEST 2019 – infočíst info »

ROLO TOMASSI, CRYPTODIRA, LOATHE - infočíst info »

Festa De La Pohoda 2019 - infočíst info »

Husman Fest - infočíst info »

Brutal Assault má letos snad nejsilnější lineup vůbec - infočíst info »

METAL MADNESS 2019 - infočíst info »

Březovská metalová noc - infočíst info »

SPEED METAL INVASION II: STÄLKER, TORPËDO, OLD HÄMMER - infočíst info »


Další nové články

9. 7. 2019 | Ankety
AUTUMN COLD – „Deset otázek“ celý článek »

15. 6. 2019 | Ankety
EXITUS – „Deset otázek“ celý článek »

7. 6. 2019 | Ankety
PEORTH – „Deset otázek“ celý článek »

1. 5. 2019 | Postřehy
František Ringo Čech – Schelinger byl naprostý unikát.celý článek »

24. 4. 2019 | Ankety
RAVAR – „Deset otázek“celý článek »

22. 3. 2019 | Ankety
HORA RUIT – „Deset otázek“ celý článek »

14. 3. 2019 | Ankety
C- 4 – „Deset otázek“celý článek »

14. 3. 2019 | English
C-4 – „10 questions“celý článek »


Koncerty

20. 7. 2019
Věstínek
Druhý ročník hudebního festivalu nad Věstínkem na ...

22. 7. 2019
VAGON, Praha
NASHVILLE PUSSY (USA), support: DEAD DANIELS...

23. 7. 2019
Brno - Kabinet Múz
NEGATIVE APPROACHA (USA) + REPELENT SS + VOLE...

3. 8. 2019
Horní Loděnice
Volxmassaka , Krang , Apolita , Spots , Interpunkc...

24. 8. 2019
Mladá Boleslav – Farářova sluj
SOBOTA 24. 8. 2019 Orthodox club / Farářova sluj, ...

31. 8. 2019
Plzeň-Kalikovský mlýn.
Armageddon of Decibels Fest vol:2. Druhý ročník j...

7. 9. 2019
Mladá Boleslav – Farářova sluj
SOBOTA 7. 9. 2019 Orthodox club / Farářova sluj, M...

26. 10. 2019
S-klub Olomouc
Rotten Fest vol.21. UxLxCxMx -GER./One Day In Fuk...

Naše profily

RSS kanál RSS kanál
myspace
bandzone

Web Archiv


ETEF 2019
» Reporty » GAMBRZ REPRS & BUZERANT

30. 9. 2015GAMBRZ REPRS & BUZERANT

17.9. 2015, Praha - Rock Café
„Hurr hurr. Ty vole, já myslel, že tenhle webzin je zaměřenej na tvrdou hudbu. Fakt nechápu, co tady dělá report z akce, na který hrála nějaká banda rapperů. Hurr hurr. Dementi s kšiltovkou, co umí akorát do rytmu říkat „džea madafaka“. Hurr. Hip hop není tvrdej a není to ani umění. Já mám rád věci, co jsou tvrdý a jsou umění. Hurr. A ta rádoby kapela, která těží ze svýho názvu a Petra Čtvrtníčka na postu bubeníka? „My jsme buzeranti a přicházíme z české země?“ Vážně? Teda jako sorry, ale tohle fakt ne. Lidi kvůli tý kravině prej kdysi požadovali vrácení vstupnýho - a vůbec se nedivím. Hurr.“

Pokud by tady někdo chtěl zanechat podobný komentář, může se na to klidně vykašlat. Zaprvé už jsem ho napsal sám, takže je to škoda úderů do klávesnice. A za druhé – věřte mi nebo ne, ale tahle kulturní událost byla víc „punk“ a víc „metal“, než by se mohlo na první (a tvorbou obou účinkujících nedotčený) pohled zdát. Ono už samotné spojení mladé hiphopové „crew“ a hvězdně obsazené ukrutné parodie na revival bandy hrající ještě ukrutnější popové vykopávky se může zdát celkem praštěné. Jenže to dává smysl. Pánové se znají přes divadlo (ústecký Činoherák) a spojuje je hned několik věcí – smysl pro bizarní humor, záliba v nasírání lidí a rozdávání kopanců do neviditelného ksichtu toho, co někteří lidé mají tendenci nazývat „dobrým vkusem“.

Takže jako první před slušně naplněný sál pražského Rock Café vylezli GAMBRZ REPRS. S tvorbou téhle ztřeštěné bandy jsem se seznámil před třemi roky na multižánrové (resp. punkově-folkově-metalově-hlukově-alternativně-ultrahipízácké) akci zvané Zelífest. Už tehdy mě zaujali svým energickým vystupováním, vtipnými texty a bizarním vzezřením. Poté, co jsem si nastahoval celou dosavadní diskografii, jsem zjistil, že mě to celé vlastně dost baví – a že vlastně umím většinu textů nazpaměť – a že vlastně stojím v první válečné linii na koncertě a třískám hlavou do rytmu. Jo, je to hip hop – DJ (Maro též známý z PRAGO UNION) obsluhuje mašiny a několik kluků rapuje. Ale zároveň je to taky hrozně punk – v tom nejhovadštějším slova smyslu. Problematikou nedotčenému divákovi se v moment zahájení koncertu naskýtá prazvláštní pohled:

Na pódiu výhružně krouží vousatá transka, kravaťák, beachboy a nějací další lidi, co vypadají jako – no – buzny. Přesněji řečeno homosexuální sérioví vrazi. Dahmer hadr, ty vole. Označují se za sektu, rapují agresivně a pořád si skáčou do řeči. Dokončují za sebe verše, řvou a metají do vzduchu metalové paroháče. Což o to – zní to dobře. Jenže co to kurva je za texty? Před chvíli tam byl celkem autentickej popis pocitů člověka trávícího čas ve frontě v Bille. Dobrý. Potom tam měli nějakou ódu na válení se u telky. Zpívali do toho písničku „Casey Jones na lokálce svojí“ a já měl trochu chuť proskočit stropem. Ale fajn, beru to. Se slovama to uměj a beaty jsou docela řízný. Těch absolutních rýmů je
tam možná zbytečně moc, ale vlastně je to celkem v pohodě. Teda bylo. Jenže teď tam ten s dámskejma plavkama popisuje praktiky satanistickýho kultu, nebo co. Prej „Nikdy nesmíš navštívit naši tajnou jeskyni. Přijdeš – chcípneš – a najdou tě beznohýho ve skříni.“ Prej „pentagramy, drogy, gramy, dupeme na origami. Večer s Ladislavem Klímou seance jak víno.“

Lidi v předních řadách mají na tvářích divný výrazy. Jako kdyby byli posedlí tím Satanem, který se v textech čím dál častěji objevuje. Rapuje se tu o poltergeistech, o horských zájezdech, o nervových kolapsech a o pedofilních papežích, co v papamobilu srážejí chodce. O halucinogenních drogách, o transplantacích ledvin a o rozkopávání pouličních značek. Vyhrožuje se tu, vytváří se nové manifesty dadaismu a dochází k propagaci hlubokých filozofických myšlenek Daniela Landy. Slyším slova, kterým nerozumím. Asi nějaké novotvary – nebo snad výňatky z okultní literatury? Možná že to celé není ani tak koncert, ale podprahové nabádání k vyšňupání dvou gramů koupelové soli, spatření pandemonia a pokleknutí u spodní hrany bafometu. Kdo ví. Lidé v publiku kývají hlavou a smějí se – a já se směju s nimi.

Nebo tak nějak. GAMBRZ REPRS i přes několik přešlapů předvedli svou typicky výstřední, zábavnou a charismatickou show plnou divného humoru, hebefrenní schizofrenie, pouťového satanismu a šlapavé hiphopové muziky. Za mě vrchol večera, protože na kapelu BUZERANT jsem zkrátka asi nebyl dobře naladěn.

Takže v téhle „all-star“ kapele zpívá Leoš Noha a bubnuje Petr Čtvrtníček. Samotná kapela svůj styl nazývá „home metalem“. V praxi to znamená hraní rockových coverů známých českých hitů s tím, že text je předělán tak, aby byl – nečekaně – o buzerantech. A bylo to skutečně něco šíleného – od samotných textů přes doprovodnou (dost nemetalovou) instrumentaci po Nohův zpěv. Jenže krásné na tom bylo, že ta špatnost byla záměrná. Absolutní hovadskost na entou. Vlastně mě ani nemusí mrzet, že už nikdy nezažiju vystoupení ANAL CUNT se zfetovaným Sethem Putnamem, který zvrací, sem tam mlátí fanoušky pěstí a řve na ně, že jsou zkurvení teplouši, protože studovali umění, rádi bruslí, nemají rádi kapelu SUPERTRAMP a nepřipadá jim legrační sledovat videa z koncentráků. V Čechách totiž máme BUZERANTY, kde Leoš Noha falešně zpívá o tom, že je buzerant sám a názorně nám popisuje, co kdy kde dělal s klukama do libých melodií od bratří NEDVĚDŮ. Hrají se slaďáky i pořádné "vypalovačky". Někteří lidi odcházejí, ale většina se zatraceně dobře baví. A proč taky ne. Konec konců - myslím, že Putnamovi by se tahle legrace možná líbila. Byla to sice neskutečná sračka, ale zato upřímná, nekompromisní a se sebou smířená.

Takže jo – tenhle večírek v Rock Café rozhodně stál za to. Pokud někdo z vás uvažuje o tom, že by si rozšířil své hudební obzory o žánry jako je hip hop a – těžko říct, co to BUZERANTi vlastně hrají – rozhodně doporučuju navštívit nějaký další společný koncert těchto dvou kapel. Něco mi říká, že rozhodně nebude poslední.

sdílet
Přečteno: 1860x Autor: Vykuch | Další články autora
Datum: 30. 9. 2015

FotoGalerie (Počet obrázků: 3) pozvanka gambrz buzernt

Diskuze (Počet příspěvků: 0)
celá diskuze » | vložit příspěvek »Novinky

20. 7. 2019 | Autor: Bury
GRUESOME a NERVO CHAOS 23. 7. v Ostravěčtěte zde »

20. 7. 2019 | Autor: Bury
Oficiální trailer k novému filmu Roba Zombiehočtěte zde »

19. 7. 2019 | Autor: Bury
PROTECTOR v říjnu v Ostravěčtěte zde »

19. 7. 2019 | Autor: Bury
NEGATIVE APPROACH 22. 7. v Ostravěčtěte zde »

18. 7. 2019 | Autor: Johan
ENTER THE ETERNAL FIRE FEST 2019 – organizační pokynyčtěte zde »

18. 7. 2019 | Autor: Johan
MONASTE přicházejí s rapmetalovou novinkou Rány od krysčtěte zde »

18. 7. 2019 | Autor: Bury
Akustická verze skladby My Kantele od AMORPHISčtěte zde »

17. 7. 2019 | Autor: Johan
ENTER THE ETERNAL FIRE FEST 2019 – programčtěte zde »

17. 7. 2019 | Autor: Johan
Na novém singlu BETWEEN THE PLANETS metamorfují!čtěte zde »

17. 7. 2019 | Autor: Johan
INFERNO a DEPTHS ABOVE v prosinci na Bosporučtěte zde »

další novinky ...

Reklama

flash player not installed

Nejčtenější za 30 dní

21. 6. 2019 | Reporty
METALGATE CZECH DEATH FEST 2019 – den první a druhýcelý článek »

29. 6. 2019 | Reporty
SLAYER, ANTHRAXcelý článek »

12. 7. 2019 | Reporty
OBSCENE EXTREME 2019 – den druhý (čtvrtek) celý článek »

24. 6. 2019 | Recenze
HEIDEN – Země beze měcelý článek »

7. 7. 2019 | Rozhovory
ENTER THE ETERNAL FIRE FEST 2019 – Jedná se o malej festival, ale i tak se snažíme nabídnout co nejkvalitnější hudební zážitek, jakož i další příjemné požitky s pobytem na fesťáku spojené.celý článek »

11. 7. 2019 | Reporty
OBSCENE EXTREME 2019 – den první (středa) celý článek »


Poslední diskuse

CRITICAL DEFIANCE – Misconception
Datum: 18. 7. 2019 08:27:27
Autor: Peťan
Titulek: Noo...

diskuse k článku »

CRITICAL DEFIANCE – Misconception
Datum: 17. 7. 2019 23:29:57
Autor: Kubina
Titulek: Re: W. Hatever

diskuse k článku »

CRITICAL DEFIANCE – Misconception
Datum: 17. 7. 2019 18:10:59
Autor: W. Hatever
Titulek: ...

diskuse k článku »

CRITICAL DEFIANCE – Misconception
Datum: 16. 7. 2019 23:47:25
Autor: Kubina
Titulek: Re: W. Hatever

diskuse k článku »

CRITICAL DEFIANCE – Misconception
Datum: 16. 7. 2019 21:43:29
Autor: W. Hatever
Titulek: ok thrash

diskuse k článku »

CRITICAL DEFIANCE – Misconception
Datum: 16. 7. 2019 14:23:42
Autor: horaguru
Titulek: Tip

diskuse k článku »


Partnerské weby

Fobia Distribution e-shop Metalopolis.net Metal Forever & Metal Man True empress

Reklama