ZINEKontaktSpolupráceRedakceLinksDatabáze koncertů

Fobia zine

INFO BOX

THRASH NIGHTMARE FESTIVAL VOL. 7 - infočíst info »

ABORTED, ENTOMBED A.D., BAEST - infočíst info »

RISE OF THE NORTHSTAR, HACKTIVIST, AFTERLIFE - infočíst info »

MAGICKÁ NOC TRUBADÚRŮ - CHRÁM FÉNIXŮ - infočíst info »

Titáni thrash metalu SLAYER se loučí koncertním filmem plným krve - infočíst info »

METALURGIA festival – info číst info »

SACRED REICH - infočíst info »

PUNK AND HARDCORE SESSION no.9 - infočíst info »


Další nové články

22. 9. 2019 | Postřehy
Odešel Michal Cichý, grindový mistr paliček, kravského zvonce i rychlého prodejecelý článek »

9. 7. 2019 | Ankety
AUTUMN COLD – „Deset otázek“ celý článek »

15. 6. 2019 | Ankety
EXITUS – „Deset otázek“ celý článek »

7. 6. 2019 | Ankety
PEORTH – „Deset otázek“ celý článek »

1. 5. 2019 | Postřehy
František Ringo Čech – Schelinger byl naprostý unikát.celý článek »

24. 4. 2019 | Ankety
RAVAR – „Deset otázek“celý článek »

22. 3. 2019 | Ankety
HORA RUIT – „Deset otázek“ celý článek »

14. 3. 2019 | English
C-4 – „10 questions“celý článek »


Koncerty

19. 10. 2019
Brno
Kabinet Múz a kolektiv Red Mode Vás zvou na říjnov...

19. 10. 2019
Ostrava - Barrák
Folk Metal Pilgrims – 19. 10. 2019, Barrák, ...

25. 10. 2019
Mladá Boleslav – Farářova sluj
PÁTEK 25. 10. 2019 Orthodox club / Farářova sluj, ...

25. 10. 2019
Mladá Boleslav – Farářova sluj
PÁTEK 25. 10. 2019 Orthodox club / Farářova sluj, ...

25. 10. 2019
Mladá Boleslav – Farářova sluj
PÁTEK 25. 10. 2019 Orthodox club / Farářova sluj, ...

25. 10. 2019
Mladá Boleslav, Farářova Sluj
Bob Malström (Fin), Marianas Rest (Fin), Crimson R...

26. 10. 2019
S-klub Olomouc
Rotten Fest vol.21. UxLxCxMx -GER./One Day In Fuk...

27. 10. 2019
Mladá Boleslav – Farářova sluj
NEDĚLE 27. 10. 2019 Orthodox club / Farářova sluj,...

Naše profily

RSS kanál RSS kanál
myspace
bandzone

Web Archiv


TELEPATIE ZINE
» Reporty » METALGATE MASSACRE vol. 4 – finále, 20.4.2013, Praha - Matrix; pohled porotce

21. 4. 2013METALGATE MASSACRE vol. 4 – finále, 20.4.2013, Praha - Matrix; pohled porotce

NOBODY KNOWS, SPREADING DREAD, ATTACK THE HERO, SUNSET TRAIL
Hudební soutěže jsou ošemetnou záležitostí. Mají řadu odpůrců, kteří nad nimi lámou hůl a vyčítají jim, že je předem jasné (domluvené), kdo vyhraje, nebo tvrdí, že v hudbě se nedá soutěžit. Přiznám, že ani já jsem soutěžení v rámci různých projektů nevěnoval přílišnou pozornost, nikoliv kvůli výše uvedeným argumentům, ale protože mě prostě míjely. Nicméně loni jsem podlehl a přislíbil účast v porotě MetalGate Massacre, soutěže, která si za předchozí roky vybudovala tradici a která vítězným kapelám přinesla kromě zviditelnění i nějaké ty bonusy v podobě vydání CD u společnosti MetalGate, vystoupení na Czech Death Festu nebo poukázek do různých obchodů, v neposlední řadě pak sud piva. (úsměv)

Martyrium s výběrem kapel do základních kol popisoval ve svém článku kolega z poroty Láďa Oliva, takže to nebudu opakovat, jen krátce zmíním, že to byla řehole. Řada přihlášených neměla soudnost ani rozum, jinak to vyjádřit nedokážu... Nicméně jsem se několika desítkami skupin prokousal a odeslal své pořadí; totéž udělali další porotci – Dan Pavlík, Bruno, Bobo Němec a Láďa Oliva. Když se vše sečetlo, vykrystalizovala šestnáctka kapel, které postoupily do základních kol, poté následovala semifinálová klání a nakonec velké finále.

Zatímco v základních kolech rozhodovali výhradně fanoušci, od semifinále promlouvala do postupu i porota. Ta se na každém semifinálovém kole trochu měnila, ne každý vždy mohl, já třeba nebyl ani jednou. Nakonec do finále postoupil kvartet uvedený výše, tudíž dvě kapely zastupující modernu a mládí, dvě tradičnějšího ražení. A porota se konečně sešla v plné sestavě.

Před cestou na finále jsem si všechny čtyři finalisty znovu poslechl a víceméně měl jasno, pro koho budu hlasovat. Nakonec ale bylo všechno jinak... (úsměv) Taky jsem zaregistroval, že to finalisté myslí s účastí opravdu vážně, mimopražští plánovali autobusové zájezdy, aby si přivezli podporovatele a „hlasy“.

Do Matrixu jsem se dostal vůbec poprvé, klub na Koněvově ulici má úskalí v podobě parkování, ale štěstí se na nás usmálo a tak kolega Coornelus chytil jedno z posledních dvou míst blízko klubu. Do něj jsme napochodovali kolem 19. hodiny, já dostal speciální hlasovací lístek se svým jménem (úsměv), kamarádi pak lístek pro veřejnost a pak už jsem se pustil do průzkumu pěkného a prostorného klubu. Potkal jsem se s Danem Pavlíkem, po chvíli dorazil srdcař Láďa Oliva s batohem na zádech a taškami vinylů (vlakem z Moravy!), následně jsme se přivítali s Brunem a Bobem, načež nás Ondra Šmejkal dovedl na pódium a představil divákům v sále. Vše klapalo podle předem avizovaného harmonogramu, organizace byla  ostatně celý večer prvotřídní a k žádným skluzům proti programu nedocházelo...

Jako první se představila domácí parta ATTACK THE HERO. Ta to měla teoreticky snazší se „sháněním“ fanoušků či rodinných příslušníků (nemusela organizovat zájezd), ale na druhou stranu hrála jako první a tak se výhody/nevýhody srovnaly. Kapela se momentálně snaží sehnat basáka, takže koncert s ní odehráli hned dva kamarádi, každý část setu. ATH sice na BZ píší, že hrají hardcore/indie, ale to je podle mě vedle jak ta jedle. Jestli hardcore, tak varianta pro mládež (nemyslím to ve zlém...), prostě HC moderní, mixnutý s metalem i rockem, nechybí melodie, ani zasekávačky typické pro metalcore... K tomu má blízko i kombinace čistých a nařvaných vokálů. Kapela to rozjela za slušné podpory svých fanoušků, ale brzy se ukázalo největší úskalí – zpěv. Zpěvák to prostě čistě vůbec nedával, v polovině setu mu hlasivky odešly a výsledkem byla marnost a faleš. Chvílemi to působilo až trapně... Holt studio a živá prezentace je rozdíl, a zatímco ze studiové nahrávky zní všechno celkem OK, na živo to byla slabota. Hudebně taky žádný zázrak, takže tady jsem měl jasno hned, tahle parta můj hlas nedostane.

Pak přišel čas mého osobního favorita, dalších Pražáků, SPREADING DREAD. Z domácího poslechu mě jejich mix thrash a death metalu bavil, líbilo se mi hlavně to, že kromě nadupaných pasáží kapela nevynechává melodické pasáže a dlouhá kytarová sóla. V Matrixu měli pánové silnou podporu fanoušků, spousta z nich měla na sobě jejich trika a taky pak rozjela pořádný binec pod pódiem. Ale já nedostal to, co jsem si
myslel, že dostanu. Živě zněla kapela o poznání tvrději, možná špinavěji, ale na mě její produkce působila trochu monotónním dojmem. Pořád mě bavila více než předchozí mládežníci, ale čekal jsem trochu víc.

SUNSET TRAIL se k metalcore/nu-metalu hlásí dobrovolně, takže si můžu odpustit rýpání do stylu. (úsměv) Podobně zaměřená kapela jako ATTACK THE HERO dorazila z Olomouce a prezentovala se sebejistým vystoupením – sebejistotou sršel hlavně výrazný hlavní řvoun. Tomu pomáhal s čistými zpěvy jeden z kytaristů a celkově mně kapela přišla jistější než zmiňovaní styloví kolegové. K určité originalitě přispívalo i djembe zařazené do sestavy, leč tady se účel nedařilo plnit, protože ač se chlapík za vysokým bicím nástrojem snažil sebevíc, slyšet prakticky nebyl. Celkově samá zasekávačka, hodně řevu, trocha zpěvu, ale dojem taky nic moc.

Od NOBODY KNOWS jsem nečekal nic převratného, z webu zněly jejich skladby na pomezí glam rocku, rock´n´rollu a metalu jako klasická retro záležitost. Jenže... web a živá prezentace – nejedno jest. I tahle parta nastoupila sebevědomě, ale jejich řeči typu „dočkali jste se nejlepší kapely“ nakonec seděly. Inspiraci v MÖTLEY CRUE, W.A.S.P. nebo MOTÖRHEAD pánové nezapřou, ale když je tahle muzika zahrána s takovým přehledem, jako to předvádějí NOBODY KNOWS, nemám výhrady. Kapela od prvního tónu jednoznačně vládla, a ač může někomu její image a směřování připadat dávno překonané, živě to byla parádní zábavná jízda. Na pódiu se pánové nezastavili, hlavně druhý kytarista se často nacházel v poloze napůl ležmo, u mikrofonu doplňovali hlavního zpěváka (a kytaristu) i zbylí členové spolku, své udělaly i vlastní bicí s dvěma kopáky, na nichž se bubeník pouštěl do všelijakých exhibicí – prostě i vizuální dojem byl dobrý. Takže jsem začal přehodnocovat své původní plány a nakonec dal hlas libereckým šoumenům.

Po nich zahráli ještě HYPNOS, ale o těch více v druhé části reportu...

Po HYPNOS následovala slavnostní chvilka, vyhlášení výsledků. Ty si můžete přečíst níže, zajímavé je, že kdybych byl dal hlas SPREADING DREAD, mohlo to skončit remízou... Co by pak dělali pořadatelé netuším... (úsměv)

Jinak co se týká hlasování poroty, neprobíhaly žádné porady nebo konzultace, každý si odhlasoval podle svého přesvědčení. Během celé soutěže mě kontaktovala pouze jedna kapela, resp. její manažer, který loboval pro své ovečky, ve vší slušnosti, ještě ve fázi výběru ze všech kapel (a vzpomněl si stejně pozdě, v době, kdy už jsem měl své pořadí odeslané). Jinak jsem nezaznamenal žádné zákulisní čachry, všechno probíhalo korektně a spravedlivě.

Finále - výsledky:
1. NOBODY KNOWS 213 hlasů (diváci 165, porota 48)
2. SPREADING DREAD 165 hlasů (diváci 141, porota 24)
3. ATTACK THE HERO 127 hlasů (diváci 103, porota 24)
4. SUNSET TRAIL 98 hlasů (diváci 74, porota 24)


Počet platných hlasů diváků: 483

Jen krátké vysvětlení k počtu hlasů – každý porotce měl jeden hlas, jehož váha byla 5 % z celkového počtu odevzdaných hlasů od diváků. Tudíž každý porotce disponoval 24 hlasy, a jak je vidno, každá kapela dokázala nějakého porotce zaujmout. O pořadí nakonec rozhodli zejména diváci, ale ta remíza visela ve vzduchu... (úsměv)

Celkové dojmy z akce jsou z mého pohledu hlavně příznivé. Do klubu dorazilo kolem pěti stovek fanoušků, kteří všem kapelám vytvořili pěknou kulisu. Zvuk byl většinou velmi dobrý a když jsem měl v některých místech vzadu dojem, že to není úplně OK, popošel jsem blíž k pódiu, kde vše znělo lépe. Navíc jsem se v klubu potkal s redakčními kolegy (s jedním vůbec poprvé) a tak jsem z Prahy odjížděl víceméně spokojen...

Na druhou stranu je tu jedno ale – podobné soutěže by měly sloužit k vyhledávání talentů, mladých nadějných kapel, které by v budoucnosti měly šlapat na paty těm zaběhlým. Jenže obě mladé party mi moc nadějné nepřišly a vítězství kapely, která se prezentuje hudbou starou třicet nebo více let, příliš optimismu do žil nevhání. Tuzemská scéna prostě negeneruje nic moc extra, pořád vládnou letité spolky a důkazem bylo vystoupení HYPNOS, kteří předchozí party přehráli s naprostým přehledem.

Fotky: Coornelus

Druhý pohled - 4horsemen a Coornelus

sdílet
Přečteno: 5434x Autor: Johan | Další články autora
Datum: 21. 4. 2013

FotoGalerie (Počet obrázků: 20) Ondřej Šmejkal Bohouš Němec, Johan Láďa Oliva, Dan Pavlík Bohouš Němec, Johan Láďa Oliva, Dan Pavlík, Bruno SUNSET TRAIL SUNSET TRAIL ATTACK THE HERO ATTACK THE HERO Ondřej Šmejkal SPREADING DREAD SPREADING DREAD SPREADING DREAD NOBODY KNOWS NOBODY KNOWS NOBODY KNOWS NOBODY KNOWS NOBODY KNOWS NOBODY KNOWS NOBODY KNOWS NOBODY KNOWS

Diskuze (Počet příspěvků: 4)
HYPNOS - Cleansing Extrema
HYPNOS - Cleansing Extrema http://www.youtube.com/watch?v=4Y0gKYrwXtg www.audiokazeta.cz | 1. 5. 2013 10:13:18
SPREADING DREAD
SPREADING DREAD / MetalGate Massacre vol. 4 http://www.youtube.com/watch?v=gajvgiQ6VOc www.audiokazeta.cz | 1. 5. 2013 10:12:34
SUNSET TRAIL
SUNSET TRAIL - MetalGate Massacre vol. 4 / Praha 20.4.2013 http://www.youtube.com/watch?v=rz5IYBsh6Kg www.audiokazeta.CZ | 23. 4. 2013 12:43:02
Nobody Knows
http://www.youtube.com/watch?v=zP8nLGomI6M 1. místo Nobody Knows. audiokazetaCZ | 22. 4. 2013 00:21:34

celá diskuze » | vložit příspěvek »Novinky

18. 10. 2019 | Autor: Johan
Basinfirefest se vrací!čtěte zde »

18. 10. 2019 | Autor: Johan
Takto znie album Fragments od THE RISING SIGNčtěte zde »

17. 10. 2019 | Autor: Bury
DIE KRUPPS mají nový song z chystaného alba čtěte zde »

17. 10. 2019 | Autor: Bury
CLAWFINGER před časem zveřejnili nové videočtěte zde »

16. 10. 2019 | Autor: Mikael
Folk Metal Pilgrims již tuto sobotu v Ostravěčtěte zde »

16. 10. 2019 | Autor: Johan
PIPES NAD PINTS mají nový videoklip o svoboděčtěte zde »

16. 10. 2019 | Autor: Bury
CANNABIS CORPSE mají nový videoklip čtěte zde »

15. 10. 2019 | Autor: Johan
YTIVARG představují nový song coby lyric videočtěte zde »

15. 10. 2019 | Autor: Bury
MACHINE HEAD mají nový song a k němu videočtěte zde »

15. 10. 2019 | Autor: Bury
JINJER představují nové videočtěte zde »

další novinky ...

Reklama

flash player not installed

Nejčtenější za 30 dní

22. 9. 2019 | Postřehy
Odešel Michal Cichý, grindový mistr paliček, kravského zvonce i rychlého prodejecelý článek »

29. 9. 2019 | Rozhovory
Jiří Panther Rosa (TORTHARRY, FINAL FLAG) – Jsem odmala zvyklý hrát více stylů.celý článek »

26. 9. 2019 | Reporty
LVMEN, NIKANDER, ESAZLESA celý článek »

23. 9. 2019 | Reporty
KAFEST vol. 2celý článek »

1. 10. 2019 | Recenze
Říjnové tipy – alba & koncertycelý článek »

3. 10. 2019 | Reporty
GRIDE, DEZINFEKCE, БУТ celý článek »


Poslední diskuse

THRASH NIGHTMARE FESTIVAL VOL. 7 - info
Datum: 16. 10. 2019 10:46:10
Autor: Peťan
Titulek: Vstupenky na místě!

diskuse k článku »

SNĚŤ – Promo 2019
Datum: 16. 10. 2019 09:54:40
Autor: Jeff
Titulek: Snet

diskuse k článku »

SNĚŤ – Promo 2019
Datum: 15. 10. 2019 14:03:52
Autor: Asura
Titulek: Pravopis

diskuse k článku »

SNĚŤ – Promo 2019
Datum: 15. 10. 2019 14:02:30
Autor: Asura
Titulek: To Peťan

diskuse k článku »

SNĚŤ – Promo 2019
Datum: 15. 10. 2019 12:46:08
Autor: Peťan
Titulek: Vývozní artikl

diskuse k článku »

SNĚŤ – Promo 2019
Datum: 15. 10. 2019 11:04:34
Autor: Asura
Titulek: Demo

diskuse k článku »


Partnerské weby

Fobia Distribution e-shop Metalopolis.net Metal Forever & Metal Man True empress

Reklama