ZINEKontaktSpolupráceRedakceLinksDatabáze koncertů

Fobia zine

INFO BOX

THE UNGUIDED (SWE) - infočíst info »

THRASH NIGHTMARE FESTIVAL vol. 6 - infočíst info »

25 LET EPIDEMIE RECORDS / 25 LET FORGOTTEN SILENCE na dvou výročních koncertních večerech - infočíst info »

Human Wartburg tour 2018 - infočíst info »

WHORESNATION (FRA) + BYT (CZ) + INSISTENT (CZ) - infočíst info »

BULLET FOR MY VALENTINE - infočíst info »

Pražští folkcoroví CRUADALACH v listopadu pokřtí své nové CD! - infočíst info »

BLACKENED TRINITY TOUR - infočíst info »


Další nové články

14. 10. 2018 | English
Promo Thrash Nightmare festival: WILDHUNT – „10 questions“celý článek »

11. 10. 2018 | Ankety
THORWALD – „10 otázek“celý článek »

30. 9. 2018 | English
THE SPIRITUAL BAT – Being goth means being myself, being free to be myself.celý článek »

29. 9. 2018 | Ankety
QUATTRO BUGGY – „Deset otázek“celý článek »

21. 9. 2018 | Postřehy
KRÄHENFELD – Těšíme se, až uvidíme, jaká je v Česku metalová scéna a doufáme, že lidi překvapíme právě svými texty v rodném německém jazyce.celý článek »

19. 9. 2018 | Ankety
Promo Thrash Nightmare festival 2018: RAVENOUS – „10 otázek“celý článek »

19. 9. 2018 | English
Promo Thrash Nightmare festival: RAVENOUS – „10 questions“celý článek »

17. 9. 2018 | Ankety
INSISTENT – „Deset otázek“celý článek »


Koncerty

20. 10. 2018
S-klub Olomouc
Rotten Fest vol.19 od 18:00hod. BRUTAL SPHINCT...

20. 10. 2018
Žďár nad Sázavou, Batyskaf
LYCANTHROPHY (oslava 20ti let existence hluku. ext...

20. 10. 2018
Mladá Boleslav – Farářova sluj
SOBOTA 20. 10. 2018 Orthodox club / Farářova sluj,...

21. 10. 2018
Praha, Klub Vagon
ROBERT JON & THE WRECK (USA), MELOUNI ROBERT JON ...

26. 10. 2018
Mladá Boleslav – Farářova sluj
PÁTEK 26. 10. 2018 Orthodox club / Farářova sluj, ...

26. 10. 2018
Mladá Boleslav – Farářova sluj
! POZOR ! Tato akce je zrušena! ! POZOR !...

27. 10. 2018
Mladá Boleslav – Farářova sluj
SOBOTA 27. 10. 2018 Orthodox club / Farářova sluj,...

2. 11. 2018
PRAHA - Modrá Vopice
Feast of Deceased, temně melodická, smrtící, metal...

Naše profily

RSS kanál RSS kanál
myspace
bandzone

Web Archiv


flash player not installed
» Reporty » Black Trolls over Europe III 2011 Tour Diary CRUADALACH

13. 11. 2011Black Trolls over Europe III 2011 Tour Diary CRUADALACH

12. 11. 2011 – Mülheim an Der Rühr, Essen – Německo
Když nám bylo nabídnuto ze strany šéfredaktora Fobia zinu Johana, abychom sepsali své zážitky z turné Black Trolls over Europe III, přijali jsme to samozřejmě s potěšením. Chvíli jsem přemýšlel, jestli zážitky mladé kapely, rozkoukávající se po zahraničí, mohou být skutečně pro někoho zajímavé, ale koneckonců ignorovat je může každý. Někomu naopak mohou poskytnout pár tipů na turné a vhled do toho, jak to chodí u našich západních sousedů, alespoň tedy v tomto případě. A my tím zaplníme další místo v českém metalovém mediálním prostoru (úsměv) a ještě si díky této možnosti alespoň zapamatujeme, co se vlastně dělo. Chvíli jsem přemýšlel, jak se věci zhostím – jestli půjdu čistě fakticky a budu se snažit dát případným jiným kapelám prostý vhled do našich vlastních zkušeností, s nimiž pak můžou pracovat (protože koneckonců každá zkušenost je dobrá a my taky nasloucháme, kde se co šustne, a jsme zvědaví jak fretky), nebo zkusím jet uvolněnější formou. Nakonec jsem se rozhodl psát, co mě napadne, alespoň bude vše autentické. Tento diář totiž skutečně píšu během tour a odesílám jej Johanovi podle toho, kde se zrovna objeví wi-fi. Ale teď už k věci, ať víte, o co vlastně jde. Někdy na jaře nám přišel od naší německé firmy Black Bards návrh smlouvy na účast na již tradičním turné zahrnujícím zpravidla především jejich rodné Německo, v tomto případě ještě pražskou zastávku a dva koncerty v Holandsku. Turné bylo, respektive je, zamýšleno z nemalé části jako podpora našeho právě vydaného alba „Lead – Not Follow“ a jsme do něj uvrtáni jako jediná kapela pod Black Bards. Společnost nám dalších deset dní budou dělat německé kapely Odroerir a XIV Dark Centuries, které spojuje společný label Einheit, dále Suidakra, jež se těší jisté známosti a popularitě i na území našeho státu, a spolu s nimi holandští folk-thrash/punkeři Chain of Dogs a irští válečníci Waylander. Ti jsou rovněž poměrně známí i našemu posluchači, zvláště pokud se orientuje ve folk-related žánrech, a někteří z nich tuto kapelu staví na roveň jejich irských kolegů Cruachan.

Původně jsem chtěl psát již včera, jakmile jsme přijeli do studentské ubytovny v Essenu na samých západních hranicích Německa. Francie je odsud co by kamenem dohodil. Příjezd v deset večer po dvanácti hodinách v autě a pár hodinách spánku mi však vzal veškerý elán a živé žvatlání půlky Cruadalach, štastné, že si konečně může natáhnout nohy, bylo taky jistou překážkou. Druhé auto přijelo až v půl druhé ráno, protože kluci (a Hanka, naše houslistka), museli v Praze počkat na milou Helenku Macháčkovou, jinak flétnistku u nás velmi úspěšného world-music ansámblu Tomáš Kočko & Orchestr, jež měla během dne ještě jisté vysokoškolské povinnosti. Helenka je totiž naší posilou pro toto tour vzhledem k tomu, že naše Petra (dudy, šalmaje, flétny) se pochopitelně musí starat o své půlroční škvrně. Elán, s jakým sehnala náhradu, je však více než obdivuhodný, a stejný respekt si zaslouží i Helenka, které jinak metalová scéna neříká vůbec nic, ale soudě podle dnešního prvního proběhnuvšího koncertu by spolupráce mohla klapat a devět nastávajících dní by mohlo být velmi příjemných. Ostatně, Cruadalach jsou na kvalitní záskoky zvyklí (díky bohům za naše přátele!) – je to asi 14 dní, co za kytaristu Tomáše na třech polských koncertech zaskočil bez jediné zkoušky kytarista Bálint Kemény z maďarské Niburty, který přejel během noci trasu Budapešť – Praha, aby si dal půlhodiny oraz, a následně jej čekal smrtící 13hodinový trip do Varšavy. Za dechy během tohoto výletu pro změnu zaskakovala zpěvačka Ana Backonja z chorvatských Stribog, která si tak udělala výlet až ze Záhřebu, aby následující tři dny zpívala dechové party (!). Když si uvědomím, že každá překážka se dá pokořit, jen když má člověk dost vůle, je to opravdu povznášející pocit. Ovšem o tomhle jsem vlastně psát nechtěl, ale pominout Helenčinu účast by byl smrtelný hřích.

Pokud se ptáte, proč cesta z Prahy do Essenu trvala dvanáct hodin, odpovědět můžeme jednoduše - nemáme
dodávku, jezdíme dvěma auty, z nichž jedno má stěží techničák a u druhého je zázrak, že ještě vůbec jede, a rychlost 120 km/h z kopce je tak maximum, co první osádka vytáhla. Rychlost 80 km/h na rovince je pak nemilým standardem i bez kolon kolem německých velkých měst, jimiž je jinak infrastrukturou skvěle vybavené Německo pověstné. Naším cílem bylo dojet do Mülheimu v Porúří, kde právě teď, v době psaní, probíhá velký festival Black Trolls Winterfest zorganizovaný naší firmou, aby nám byl v půl jedné v noci přistaven tourbus (což pro nás bude, jak si jistě umíte představit, po tisících kilometrů naježděných ve favoritech příjemná změna). Zatím vše funguje báječně. Ve sportovní hale v Mülheimu je jakás takás wifina (v tuhle chvíli je v backstage připojenej snad každej a připojení tak kolísá na úrovni modemu z roku 98), tak se mi snad podaří tohle grafomanské povídání odeslat. Právě teď přes chodbu dva tisíce lidí kouká na Moonsorrow a nám pomalu dochází, že je to pravda a že jsme skutečně tady. Žádnej virtuální fest ani tour, venku stojí gigantický tourbus Immortal a neustále kolem nás poletuje náš tour manager Sebastian, který je nám ve všem k ruce. Samozřejmostí jsou luxusní oddělené backstage (tu naši sdílíme se Suidakrou), sprchy, catering… Trochu se děsíme toho, co budou kapely říkat na naši pražskou zastávku, kde momentálně řešíme problém, jak pro ně zajistit sprchy zakotvené ve smlouvě, když jinak výborný, byť trochu prťavý klub Exit-us žádnými nedisponuje. Dost možná si všech třicet metalistů rozhodíme po bytech. Víc vlastně v tuto chvíli není o čem psát, odehráli jsme kolem poledne pro přibližně dvě stě lidí, což je ještě daleko více, než jsme čekali. Upřímně jsme si mysleli, že v době našeho setu nebude v hale ani noha a my si vyzkoušíme, jak zní akustika opuštěného letiště, koneckonců by se nebylo co divit – line-up šestnácti kapel je vražedný a nevidím jediný důvod, proč by někdo chodil na začátek festu v 10:00, když hvězdy začaly hrát teprve od půl šesté. Týr, Moonsorrow (Crimfall hrál hned po nás, tedy v půl jedné! Naprosto nechápu nedoceněnost téhle fantastické kapely z Finska), brzy na pódium nastupují Primordial a po nich Ensiferum a Immortal. Line-up snů pro každého, kdo je aspoň trochu fanouškem nejen pagan metalu. Všechny tyhle lidi tady můžete potkat na chodbě za dveřmi, koneckonců tourbus  společného turné Týr, Crimfall a Moonsorrow pod názvem „Dead Tyrants Tour“ přijel už časně z rána, takže muzikanti ze zmíněných kapel tady obzajtovali už od ranních hodin, na rozdíl od Immortal, které jsem dosud (je skoro devět večer) nepotkal.

Kromě ohromné profesionální péče stojí za řeč jistě i naprosto neskutečný zvuk. Na zvukaře obecně máme kliku a máme velmi rádi kluky z Melodky, profíky z Faválu i Tomáše z Exit-Usu, ale tohle je ještě o dost jiný level. Poprvé jsme pochopili, že rychlost nazvučení není jen problém kapely, ale právě i o schopnosti (a samozřejmě počtu) zvukařů. S neskutečnou rychlostí nás na ohromné stagi zapojili a nazvučili během deseti minut (všech devět nástrojů a tři vokály, a to včetně stavění rampy na bicí) a bylo okamžitě možné hrát, přičemž nebylo slyšet pískot jediného nástroje nebo zpětná vazba. Samozřejmě je to i o jiné cenové hladině vybavení. Po půlhodině jsme byli velmi slušně, ale nekompromisně vypakováni z pódia, přestože si publikum žádalo přídavek. Koneckonců nedodržovení harmonogramu by mohlo znamenat nepředstavitelný skluz, který si akce nemůže dovolit. Ovšem neskutečné je, že i teď jede vše jako hodinky a kapely hrají na minutu přesně! Možná by při podobné organizaci chodili i v naší zemi lidé na koncerty víc? Koneckonců máme zkušenosti, že když se někdo skutečně stará o potřeby návštěvníka (jako třeba kluci z Bzí dělající Crossover Sickfest), lidé pak skutečně přijdou. Teď mě omluvte, článek nabobtnal po prvním koncertě do mamutích rozměrů, což se pokusím v dalších dnech zmírnit, a kromě toho začínají Primordial. A to si kurva odmítám nechat ujít.

Radalf

http://bandzone.cz/cruadalach
sdílet
Přečteno: 2559x Autor: redakce | Další články autora
Datum: 13. 11. 2011

FotoGalerie (Počet obrázků: 4) CRUADLACH po ránu Zkouška nových černých kiltů Prázdná hala PRIMORDIAL

Diskuze (Počet příspěvků: 0)
celá diskuze » | vložit příspěvek »Novinky

20. 10. 2018 | Autor: Mikael
MORRIGAN představují klip k songu "Zvrácené umění"čtěte zde »

19. 10. 2018 | Autor: Johan
Ochutnáva z nového alba UNLEASHEDčtěte zde »

19. 10. 2018 | Autor: Johan
Nový klip ANTIMATTERčtěte zde »

18. 10. 2018 | Autor: Johan
KILLING JOKE 21. 10. 2018 v Praze a den poté v Bratislavěčtěte zde »

18. 10. 2018 | Autor: Johan
DARK GAMBALLE mají nový videoklipčtěte zde »

18. 10. 2018 | Autor: Mikael
Videoklip kapely PLEXISčtěte zde »

17. 10. 2018 | Autor: Johan
HORRIBLE CREATURES vyráží 20. 10. 2018 na koncert do Polskačtěte zde »

17. 10. 2018 | Autor: Johan
Nové album NAHUMčtěte zde »

17. 10. 2018 | Autor: Mikael
BRAINSTORM - "When Pain Becomes Real" (2018)čtěte zde »

16. 10. 2018 | Autor: Johan
CALIGULAS’S HORSE + CIRCLES + I BUILT THE SKY 23. 10. 2018 v Prazečtěte zde »

další novinky ...

Reklama

flash player not installed

Nejčtenější za 30 dní

23. 9. 2018 | Rozhovory
THRASH NIGHTMARE FESTIVAL – Jsme sice underground, ale chceme, aby se u nás kapely a fanoušci cítili co nejlépe a na akce se rádi vraceli.celý článek »

16. 10. 2018 | Reporty
ASMODEUS (30 LET), CRUEL, INNERSPHEREcelý článek »

8. 10. 2018 | Recenze
ČAD – Čertova kovadlina / LAHAR – Černý svědomícelý článek »

1. 10. 2018 | Recenze
Říjnové tipy – alba & koncertycelý článek »

7. 10. 2018 | Rozhovory
NECRODEATH – Chtěli jsme udělat nějaké retro album ve stylu, jaký měly kapely v 80. letech, a zdá se, že se nám to podařilo. Recenzenti totiž nebyli nikdy tak jednohlasní od dob našeho prvního a slavného alba Into the Macabre.celý článek »

2. 10. 2018 | Reporty
EJECUTOR, DEATHLY SCYTHE, RADIATION, LAID TO WASTEcelý článek »


Poslední diskuse

ASMODEUS (30 LET), CRUEL, INNERSPHERE
Datum: 17. 10. 2018 19:28:55
Autor: immortal
Titulek: Posila :-))

diskuse k článku »

VREID – Lifehunger
Datum: 16. 10. 2018 21:51:05
Autor: immortal
Titulek: Áách

diskuse k článku »

BURYZONE ZINE No. 22
Datum: 15. 10. 2018 17:34:02
Autor: Bury
Titulek: Megnet

diskuse k článku »

VREID – Lifehunger
Datum: 15. 10. 2018 16:52:46
Autor: Opat
Titulek: ...

diskuse k článku »

ČAD – Čertova kovadlina / LAHAR – Černý svědomí
Datum: 13. 10. 2018 18:52:04
Autor: Kubina
Titulek: Peťan

diskuse k článku »

ČAD – Čertova kovadlina / LAHAR – Černý svědomí
Datum: 13. 10. 2018 13:19:38
Autor: Peťan
Titulek: Dlouho očekávané splitko

diskuse k článku »


Partnerské weby

Fobia Distribution e-shop Metalopolis.net Metal Forever & Metal Man True empress

Reklama