Nejbližší koncerty
  • 26. 09. 2020Selfexile, Narcoleptic, Ytivarg, Shampoon Killer, Incarna...
  • 26. 09. 2020Farářova sluj / Orthodox club Vystoupí: ETERNAL EVIL - bl...
  • 26. 09. 2020Hrají: ZNOUZECTNOST ( Plzeň ), NAŠROT ( Havl. Brod ), ATO...
  • 26. 09. 2020Po vydařeném letním blackmetalovém večírku jsme se rozhod...
  • 27. 09. 2020Koncert skupin POWER 5, MY PUSE a THE PANT. Akce je v ned...
  • 03. 10. 2020Hrají: XIII. STOLETÍ ( Jihlava ), STOKER ( Brno ), KELWIN...
  • 09. 10. 2020Hrají: VISION DAYS ( Brněnec ), ZPUTNIK ( Praha ), DRIÁK ...
  • 17. 10. 2020Farářova sluj / Orthodox club Vystoupí: VIOLENTOR - infe...
KLADIVO NA PÝCHU

Mesto Martin má dlhoročnú hudobnú tradíciu v modernej pop-music. Spomeňme len kapely ktoré sa tu sformovali, cvičili, obrusovali svoje hrany a zvýrazňovali svoje inštrumentálne umenie – napr. TEAM, Horská Chata, Homo Sapiens a iné.
 
V časoch pred 1990 a neskôr po 1990 roku tu vznikalo mnoho kapiel na punkovom, metalovom, či rockovom základe a mesto Martin malo povesť akéhosi centra undergroundovej sceny na Slovensku. Spomeňme len Editor, Lunatic Gods, Prípad Ewi Burdovej a iné.
 
Žiaľ, táto eufória z počiatočného obdobia sa postupne vytratila a dnes už ostali len nostalgické spomienky v hlavách dnešných 40 a 50-tnikov. Organizátori sa teda rozhodli túto dieru na hudobnom poli zaplniť myšlienkou na zriadenie a prevádzkovanie každoročného rockového festivalu.
 
Festival s originálnym názvom – Jafura Fest – má pripomenúť ovocie (čučoriedka), ktoré sa na Martinských holiach, čo obklopujú Turčiansku kotlinu, zbiera a konzumuje oddávna. Je tu ale snaha znova ho dať do povedomia širším vrstvám návštevníkov festivalu. Názov zároveň neinklinuje k vyhranenému žánru v rámci hudby – preferované budú žánre rocku a metalu. Krásny slovenský výraz čučoriedka zároveň prezentuje v prenesenom význame aj devu – aspoň tak to poznajú Slováci, ktorý prišli do styku s dielom p. Jula Satinského.
 
No a záverom – názov Jafura Fest sa rozhodli trochu dostať do medzinárodného kontextu. Preto bude fest niesť v názve formu – YAFURA FEST.
 
Na spustenie tejto tradície je uprednostnená myšlienka jednodňového festivalu s pomocným podtitulom – od 12tej do 12tej – teda od 12:00 do 24:00.

Festival zverejnil už 9 účastníkov tohotročného Yafura festu:
RAIN    https://www.rainband.info/
Ahard    http://www.ahard.cz/
The Pant  http://www.thepant.cz/
Power 5   http://www.power5.cz/
Bullet Holes   http://www.bulletholes.sk/
How no cuc  http://www.hownocuc.estranky.sk/
Caliber x     http://www.bandzone.cz/caliberx
Ironbound    https://www.facebook.com/ironboundpl

Na doplnenie tejto zostavy uvádza 10. člena a zakončí tak túto sériu. Poslednou - 10.tou - je legendárna brnenská heavy metalová skupina, založená už v 1985. Aj napriek turbulentným rokom, či dokonca pauze medzi rokmi 2002 a 2009, sa kapela dala dohromady, nabrala sily a opäť ponúka to najkvalitnejšie z tuzemskej scény. Jedným z jej významných členov je aj bubeník Martin Škaroupka (CRALDE OF FILTH, LUNATIC GODS, INNER FEAR). Kapela vydala za svoju doterajšiu existenciu 7 albumov - posledný je zatial z r. 2018 - Soumrak Titánú. Už musí byť skoro každému jasné, že kapelou o ktorej sa bavíme je brnenský TITANIC!!! Tento rok okrem toho oslavuje 35 rokov na scéne, ktoré mu pomôžeme osláviť spolu s Vami!!


Publikováno: 06. 08. 2020
Autor: Johan

Fotogalerie