POPPY SEED GRINDER - křest

CD 2015, Cecek records / punk-rock / Česko

Druhá punkovka, kterou jsem obdržel, je punk-rock z Lánova – DRIÁK. Na ploše téměř 40 minut je celkem 12 skladeb punk-rockového ražení. V klasickém složení s harmonikou. Na rozdíl od kolegů BLANKOUT je DRIÁK (paradoxně k názvu) uhlazenější a krapet propracovanější a také přímočařejší. Skladby mají výraznější melodie a harmonika není pouze jako podbarvení, ale jako plnohodnotný nástroj.

Texty jsou punkrocková klasika a opět se u nich náramně bavím. Zase jsou to popisy situací a problémů ve společnosti nebo se přímo týkají kapely samotné. Hned první skladba „Nekonečný seriál“ pojednávající právě o kapele, má krásný refrén: „My jsme banda mladých a trochu drzých zmetků…“ (úsměv) …druhá „Do jednoho pytle“ pojednává o našich milých spoluobčanech tmavší pleti a zneužívání našeho výdobytku – sociálního státu. Musím napsat, že texty jsou opravdu silnou stránkou DRIÁKU. Hned další „Pátek třináctýho“ je opět vtipně popisovanou situací ohledně pověr, smůly atd. Skladba má i povedený vtipný klip. Hudebně se dostáváme výše i v další skladbě – „Všeobecný strach“. Velmi dobrá zapamatovatelná melodie a silný refrén. Nemůžu jinak, ale musím popsat úryvek textu:

Ve 21. století vracíme se zpět.
Zase je tu období, kdy víra mění svět.
Středověký myšlení, svatý války, mučení
Teror a nenávist ke kultuře morální.

Text se, jak lze poznat, věnuje problematice islámu a bordelu, který je kolem toho všeho. „Veselé Vánoce“ – to je kritika amerikanizace Evropy a typicky českého odezdi-kezdismu. Musím uznat, že názorově mi texty DRIÁKU sedí. V další řadě je potřeba zmínit, že booklet obsahuje klasickou knížečku a v ní texty, za které se, jak jsem již popsal, nemusí DRIÁK vůbec stydět. Je to prostě tvrdá realita tohoto světa. Booklet je graficky doplněný vtipnými grafikami ke každé skladbě. Jsme v půlce a šestá pomalejší „Noční můra“ pojednává o procesu s Miladou Horákovou. Pro DRIÁK ode mne opět body plus. Jsem zastáncem názoru, že je dobré připomínat tahle svinstva, kterých se dopouštěli komunisté v minulém režimu. Song opět tvoří silná melodie a zpěvný refrén. 

„Orbis pictus“ pojednává o lásce k tetování a „Děti a hrdinové“, jejichž až skoro metalový začátek je bomba, jsou zase hudebně výše, perfektní melodie skladby, zpěv a nálada. Naživo tohle musí být masakr. „Holky český“ – humorný text o tom co a která holka má, nebo nemá a se kterou bych chtěl být. V tomto songu v refrénu zase geniální melodie na harmoniku. Deska jakoby gradovala. Stejně tak podobně i u následujícího „Geniálního vynálezce“. A gradujeme dál – poslední dvě skladby „Zakázaný ovoce“ a „Poslední vlak“ – zase vede harmonika svou melodií v refrénu, sloka je sice trochu do, pro mne neoblíbeného, reggae, ale jen trošičku. Silný refrén to jednoznačně přebije. 

Většina skladeb je v rychlejším upalovacím, punkovým tempu, jak jsem napsal, mají vždy silnou melodii, kterou tvoří jak harmonika, tak třeba jen kytary a perfektní zpěv s texty, které vás donutí zpívat s nahrávkou. DRIÁK udělal hodně dobrou punkrockovou desku. Zajímá mne, s čím přijdou příště, protože laťka je tady hodně vysoko. 

Seznam skladeb:

 1. Nekonečný seriál
 2. Do jednoho pytle
 3. Pátek třináctýho
 4. Všeobecnej strach
 5. Veselé Vánoce
 6. Noční můra
 7. Orbis pictus
 8. Děti a hrdinové
 9. Holky český
 10. Geniální vynálezce
 11. Zakázaný ovoce
 12. Poslední vlak

Čas: 37:43

Sestava:

 • Průža – Harmonika
 • Lukašenko – Basa
 • Tůča – Kytara
 • Milda – Kytara
 • Ježíšek - Bicí

http://bandzone.cz/driak

Klip: https://youtu.be/0yEUbiiS6bA


Zveřejněno: 04. 05. 2016
Přečteno:
3801 x
Hodnocení autora:
7 / 10

Autor: Márty | Další články autora ...

Fotogalerie


Komentáře

02. 10. 2021 13:23 napsal/a Dejv
Á pán kádrovák
Hele borečku tak kde je podle tebe ten punk?Nejsi ty taky náhodou spolupracovník BIS jak ten trouba co zpívá v Průmyslové Smrti?Taky donášíš pánům za úplatu informace o lidech ze scény kteří se ti znelíbili?A co taťka nepracoval za minulého režimu v STB?Lidi jako ty co tu chtějí anonimně kádrovat jsou ten největší lidský odpad.
01. 10. 2021 11:52 napsal/a Jevgenij
Driák 88
Je smutný, že autorovi přijdou texty Driáku v pohodě, mně totiž přijdou prvoplánový, stupidní a otevřeně xenofobní/rasistický, chápu, že si dnes každej retardovanej polonácek připadá jako disident vůči mainstreamový cancel culture, jenže mainstreamová je právě tak akorát ta vzývaná "nekorektnost"... Někomu možná připadá, že politika do hudby nepatří, ale já si nemůžu pomoct, punk není hudba dělaná na krásu, ale pro názor a punk by měl vždycky stát na straně utlačovanejch a slabejch a ne se podbízet a šířit světonázory typu: "Kůži tu mám trochu tmavou, za ženu jsem zvolil pravou, teď je v módě teďka letí, mít tak 9;10 dětí, dávky jsou pak dosti silný a já nemusím býti pilný, ňáká čórka noční sem tam, malá chyba a už jsem tam." Když to celý na živáku vygraduje v refrén, ve kterym zazní v lehký parafrázi totéž co "Nejsem rasista, ale", tak se balim a odcházim a je mi jedno, jaká je muzika, protože tohle je prostě hnůj. To, že se zbytek punkový scény od podobnýho hnoje nedistancuje a vesele bok po boku s Driákem koncertuje songy o pivu a prcání, pro mě jen další důkaz, že tady něco smrdí a neni to jen vyblitej teplej rum. Punk je jinde, sorry jako.