Nejbližší koncerty
 • 06. 03. 2024Stíráš si pot z čela při paralýze volbou během listování ...
 • 07. 03. 2024Rebellion tour se vrací do Ostravy! Hardcore festival v č...
 • 08. 03. 2024Hrají: XIII. STOLETÍ legendární gothic rock ( Jihlava ), ...
 • 09. 03. 2024Tortharry, Murmur, Bloodcreek
 • 09. 03. 2024Poslední koncert Sukkhu s vokalistkou Morgause
 • 12. 03. 2024Newyorská kytarová legenda - zpěvák a kytarista ADAM BOMB...
 • 12. 03. 2024DAVID ELLEFSON (ex-Megadeth) - Bass Warrior Tour 2024. P...
 • 13. 03. 2024Symphonic metalová kapela Therion se po několika letech v...
F.O.B. - Outside The Palace Walls

CD 2015, Cecek records / punk-rock / Česko

Druhá punkovka, kterou jsem obdržel, je punk-rock z Lánova – DRIÁK. Na ploše téměř 40 minut je celkem 12 skladeb punk-rockového ražení. V klasickém složení s harmonikou. Na rozdíl od kolegů BLANKOUT je DRIÁK (paradoxně k názvu) uhlazenější a krapet propracovanější a také přímočařejší. Skladby mají výraznější melodie a harmonika není pouze jako podbarvení, ale jako plnohodnotný nástroj.

Texty jsou punkrocková klasika a opět se u nich náramně bavím. Zase jsou to popisy situací a problémů ve společnosti nebo se přímo týkají kapely samotné. Hned první skladba „Nekonečný seriál“ pojednávající právě o kapele, má krásný refrén: „My jsme banda mladých a trochu drzých zmetků…“ (úsměv) …druhá „Do jednoho pytle“ pojednává o našich milých spoluobčanech tmavší pleti a zneužívání našeho výdobytku – sociálního státu. Musím napsat, že texty jsou opravdu silnou stránkou DRIÁKU. Hned další „Pátek třináctýho“ je opět vtipně popisovanou situací ohledně pověr, smůly atd. Skladba má i povedený vtipný klip. Hudebně se dostáváme výše i v další skladbě – „Všeobecný strach“. Velmi dobrá zapamatovatelná melodie a silný refrén. Nemůžu jinak, ale musím popsat úryvek textu:

Ve 21. století vracíme se zpět.
Zase je tu období, kdy víra mění svět.
Středověký myšlení, svatý války, mučení
Teror a nenávist ke kultuře morální.

Text se, jak lze poznat, věnuje problematice islámu a bordelu, který je kolem toho všeho. „Veselé Vánoce“ – to je kritika amerikanizace Evropy a typicky českého odezdi-kezdismu. Musím uznat, že názorově mi texty DRIÁKU sedí. V další řadě je potřeba zmínit, že booklet obsahuje klasickou knížečku a v ní texty, za které se, jak jsem již popsal, nemusí DRIÁK vůbec stydět. Je to prostě tvrdá realita tohoto světa. Booklet je graficky doplněný vtipnými grafikami ke každé skladbě. Jsme v půlce a šestá pomalejší „Noční můra“ pojednává o procesu s Miladou Horákovou. Pro DRIÁK ode mne opět body plus. Jsem zastáncem názoru, že je dobré připomínat tahle svinstva, kterých se dopouštěli komunisté v minulém režimu. Song opět tvoří silná melodie a zpěvný refrén. 

„Orbis pictus“ pojednává o lásce k tetování a „Děti a hrdinové“, jejichž až skoro metalový začátek je bomba, jsou zase hudebně výše, perfektní melodie skladby, zpěv a nálada. Naživo tohle musí být masakr. „Holky český“ – humorný text o tom co a která holka má, nebo nemá a se kterou bych chtěl být. V tomto songu v refrénu zase geniální melodie na harmoniku. Deska jakoby gradovala. Stejně tak podobně i u následujícího „Geniálního vynálezce“. A gradujeme dál – poslední dvě skladby „Zakázaný ovoce“ a „Poslední vlak“ – zase vede harmonika svou melodií v refrénu, sloka je sice trochu do, pro mne neoblíbeného, reggae, ale jen trošičku. Silný refrén to jednoznačně přebije. 

Většina skladeb je v rychlejším upalovacím, punkovým tempu, jak jsem napsal, mají vždy silnou melodii, kterou tvoří jak harmonika, tak třeba jen kytary a perfektní zpěv s texty, které vás donutí zpívat s nahrávkou. DRIÁK udělal hodně dobrou punkrockovou desku. Zajímá mne, s čím přijdou příště, protože laťka je tady hodně vysoko. 

Seznam skladeb:

 1. Nekonečný seriál
 2. Do jednoho pytle
 3. Pátek třináctýho
 4. Všeobecnej strach
 5. Veselé Vánoce
 6. Noční můra
 7. Orbis pictus
 8. Děti a hrdinové
 9. Holky český
 10. Geniální vynálezce
 11. Zakázaný ovoce
 12. Poslední vlak

Čas: 37:43

Sestava:

 • Průža – Harmonika
 • Lukašenko – Basa
 • Tůča – Kytara
 • Milda – Kytara
 • Ježíšek - Bicí

http://bandzone.cz/driak

Klip: https://youtu.be/0yEUbiiS6bA


Zveřejněno: 04. 05. 2016
Přečteno:
5688 x
Hodnocení autora:
7 / 10

Autor: Márty | Další články autora ...

Fotogalerie


Komentáře

Zatím je tu mrtvo. Určitě nejsi bez názoru, tak buď první a přidej svůj komentář