Info články
  Nejbližší koncerty
  • 30. 10. 2020Flowers for Whores - hardcore Praha Decultivate - hardco...
  • 14. 11. 202020 YEARS IN THE BLOOD - oslava 20. let na scéně sk. Mater...
  • 21. 11. 2020ELEKTRICK MANN poprvé ve Svitavách předvedou svoji alko r...
  • 21. 11. 2020Open - 18:00 Start - 19:00 Vlez - 300/350 19.00-19.3...
  • 27. 11. 2020Farářova sluj / Orthodox club Vystoupí: LAID TO WASTE - s...
  DARK GAMBALLE

  CD-R 2016, vlastní náklad / folk metal / Česko

  Metalová kapela EMERALD SHINE (dále jen ES), pocházející ze severní Moravy, konkrétněji pak z Nového Jičína a jeho okolí, patří mezi generaci mladých nastupujících skupin, které se v posledních několika letech snaží získat pozornost mnohdy konzervativních domácích metalových fanoušků. Formovat se tahle parta začala zhruba před dvěma a půl lety a po větších personálních rošádách, které proběhly v loňském roce, se její podoba ustálila na současném osmičlenném složení. Letos na konci ledna potom přišla se svou první oficiální nahrávkou, jíž je vlastními silami vydané EP „Beneath The Stars“.

  Už jsem zmínil, že ES se ve své tvorbě věnují metalové muzice, pokud teď čekáte na nějaké bližší upřesnění produkované stylu, tak vám určitě výrazně napoví, že v nástrojovém obsazení najdeme vedle nepostradatelné klasiky, jakou jsou pro tento žánr nepochybně kytara, baskytara a bicí, například třeba housle (ty dokonce dvoje), flétnu nebo i méně tradiční a využívanou harfu, na kterou navíc možná poněkud překvapivě hraje chlap. Správně tedy hádá ten, kdo ke slovu metal připojil přídomek folk. A právě tvorbou pohybující se v těchto vodách se budu v dalších řádcích zabývat.

  Nahrávka samotná čítá celkem čtyři, zhruba stejně dlouhé kousky (čtyři až pět minut), které jsou po hudební stránce kolektivním dílem celé skupiny, autorkou všech anglických textů je potom zpěvačka a flétnistka Leena. Jednotlivé věci jsou vcelku rozmanité, vlastně ve všech se střídají pomalejší části se svižnějšími a nechybí pochopitelně ani pro tento žánr již tradiční skočné pasáže. I díky této kombinaci mají písně zajímavý náboj, tak říkajíc se v nich neustále něco děje, což posluchače nutí zůstat pořád ve střehu a pozorně sledovat jejich dějovou linku. Kladem představeného materiálu je též pestrost vokálů, kdy se dle nálady jednotlivých částí songů střídají nebo doplňují čistý dívčí a mužský zpěv a zařazený je i mužský growling. Žádnou ze skladeb tentokráte vyzdvihovat nebudu, jelikož si myslím, že každá má určitě svou hodnotu, oslovila mě svým obsahem a rovněž přispívá k finální kvalitě EP.

  Co mi však na tomhle CD poměrně dost nesedí, tak to je zvuk bicích, u kterých postrádám potřebnou dynamiku, razanci a energii. Z mého pohledu zní tento nástroj naprosto nevýrazně a vůbec pro kapelu není tím správným hnacím motorem, jak by bylo potřeba. Je to pro mě trochu s podivem, jelikož se EP nahrávalo pod dohledem kluků z kapely PORTA INFERI (Mirek Andrassy, Lukáš Kroutil), v jejich domácím studiu, kde vznikla i poslední deska PI, která se mi (nejen) po zvukové stránce naprosto zamlouvala.

  Obal je sice zpracovaný poměrně jednoduše, ale na druhou stranu i účelně, protože pěkně koresponduje s názvem i obsahem nahrávky.

  Celkově bych pak řekl, že se v podání EMERALD SHINE a jejich EP „Beneath The Stars“ jedná o velice slušný první krok, který bude, doufám, v dohledné době následován plnohodnotným debutem.

  Seznam skladeb:

  1. Rainy Night
  2. Neverending Fantasy
  3. Frozen Empire
  4. Dance Beneath The Stars

  Čas: 17:24

  Sestava:
  • Leena – zpěv, flétna
  • Radomír – harfa, samply
  • Radek – baskytara
  • Marek – kytara
  • Kamil – bicí
  • Štěpán – zpěv, druhé housle
  • Bivoj – housle, doprovodný zpěv
  • Ondra - kytara

  ROZHOVOR

  Bandzone


  Zveřejněno: 27. 02. 2016
  Přečteno:
  2915 x
  Hodnocení autora:
  6 / 10

  Autor: Mikael | Další články autora ...

  Fotogalerie


  Komentáře

  Zatím je tu mrtvo. Určitě nejsi bez názoru, tak buď první a přidej svůj komentář