Nejbližší koncerty
  • 18. 06. 2025Proč se nenaladit na letní festivalovou sezonu a nejít si...
  • 20. 06. 2025O Slunovratu se některá hudba obrací slunci zády. Marip...
  • 21. 06. 2025Kapely: INGROWING (CZ) EPICARDIECTOMY (CZ) GOLEM OF GO...
  • 21. 06. 20255. ročník metalového minifestivalu nabídne vystoupení top...
  • 22. 06. 2025V neděli 22. června proběhne v pražském Kulturním centru ...
  • 24. 06. 2025HATEBREED, nezlomná hardcorová síla založená v roce 1994 ...
  • 28. 06. 2025Rotten Fest - Sklub open air areál před Sklubem 28.6.20...
  • 08. 07. 2025Na Vinici se valí totální smršť energie! Americký punkáč...
DYING PASSION - Skylor

CD 2024, vlastní náklad / death metal / Slovensko

Stará deathmetalová škola (zde spíše evropský střih) má své příznivce po celém světě a ani země na východ od našich hranic není výjimkou. U BRAIN DEALERS poprvé zaburácelo dvě léta nazpět s EP „Hostina“ a v roce loňském se už přihnalo regulérní hromobití v podobě debutového alba „Parazit“. Kapela v mezičase „utrpěla“ změnu v sestavě, když její řady rozšířil zpěvák Dávid Strážovec. 

První, co mne zaujalo ještě před roztočením stříbrného kotoučku, je parádní obal a nové logo, které přece jen k produkci smrtonošů padne o dost lépe. Co se muziky a lyriky týká, těžko očekávat, že se staromilci pustí do kdovíjakých experimentů s úsilím o zisk ceny inovátor roku. Tomu odpovídá i zvuk, který na jednu stranu pěkně seversky chrastí, ale s nastavením bicích jsem hlavně zpočátku dost bojoval. Hlavně tupý zvuk šroťáku a v kytarách ztrácející se kopáky. Nevím, možná už  si léta hlasitých poslechů vybírají svou daň, ale nepomohla ani sluchátka a volume maximálně doprava. Jinak musím říct, že to pánům hraje a celkově mne to baví o dost víc než „Hostina“. 

Úvodní kus „Chladný koniec“ sice ještě patří do kategorie neurazí-nenadchne, ale už s následující „Len jedno pravidlo“ začíná být dobře a refrén si po několikátém poslechu notuju společně s kapelou. Označení svěží čerstvý vítr není věštbou borců (a borkyň, samozřejmě) z Komořan o blížících se povětrnostních podmínkách, ale přiblížení tempa, ve kterém se děj „Parazita“ odehrává. I když výjimky potvrzující pravidlo se najdou, ať už jsou to první minutky skladby titulní, nebo drtící lis závěrečného „Netvora“. Ocenit musím i vcelku snadnou rozeznatelnost jednotlivých kousků a srozumitelný zpěv.

Celkem mi drásá nervy, když je text za každou cenu napasován do jednoduchých rýmů a je mi potěchou, že už to u debutu není v takové míře jako u EP. Ale… Ani zde to není ještě zcela na sto pro a některé frázování s pokusem zachovat rým pak působí lehce úsměvně.

Nicméně, debutové album vnímám jako krok správným směrem a vrátím-li se ke svému zamyšlení na konci recenze na „Hostinu“, zda čeká BRAIN DEALERS prozářená budoucnost, nebo nicota zapomnění, vidím to v současnosti takto: o díře do světa ještě přesvědčený nejsem, ale od propasti zapomnění přece jen o nějaký metr odskočili. 

Přesné hodnocení: 6,5/10 

Seznam skladeb:

  1. Chladný koniec
  2. Len jedno pravidlo
  3. Parazit
  4. Stratené duše
  5. Kopem hrob
  6. Znepokojujúca správa o nezvratnom osude sveta
  7. Na hrane
  8. Netvor

Čas: 32:50

Sestava:

  • Peter Melich – bicie
  • Ján Midriak – basa
  • Dávid Strážovec – spev
  • Adrián Kulich – gitara
  • Peter Sondík – gitara 

http://www.braindealers.sk/
Bandcamp
Bandzone
Facebook


 


Zveřejněno: 30. 01. 2025
Přečteno:
524 x
Hodnocení autora:
6 / 10

Autor: Horaguru | Další články autora ...

Fotogalerie


Komentáře

Zatím je tu mrtvo. Určitě nejsi bez názoru, tak buď první a přidej svůj komentář
Poslední komentáře