Nejbližší koncerty
 • 23. 05. 2024Fenomenální baskytarista a vynikající zpěvák MARCO MENDOZ...
 • 24. 05. 2024MORTHYMER Mysteriózní persona, které dali život členové ...
 • 25. 05. 2024Warm-up festivalu Pod parou míří i do Ostravy! Vystoupí T...
 • 25. 05. 2024Koncert The Exploited se ze zdravotních důvodů bohužel po...
 • 27. 05. 2024NO FUCKER - d-beat & rawpunk z New York City, známý mj. d...
 • 29. 05. 2024Violent Way (USA) + Remdik (SK)
 • 31. 05. 2024Ráďa & Pepča proudly present: "Jen pro ten dnešní den sto...
 • 03. 06. 2024HIGH ON FIRE (USA) + REPELENT SS
HUSMAN FEST

LP 2022, PHR Records / punk / Česko

ŠANOV 1 letos slaví 35 let od založení a k této příležitosti už vyšly reedice dvou alb: „Acid Mouse“ a „Stejný krysy jako kdysi“. Do třetice je tu deska „Music War“. Všechny tři reedice navazují na předchozí znovu vydané počiny staršího data, „On the shit“, „Live 1990“ a „Eso 55“, které už se recenzí dočkaly, stejně jako „Acid Mouse“ a „Stejný krysy jako kdysi“.

CD „Music War“ vyšlo v roce 2006 na labelu Utopia Records, který provozoval kapelník Nikita, nahrávalo se ve stejnojmenném studiu, tudíž opět „doma“, s pomocí Dana Devečky, který se postaral o recording i mastering. O nahrání třinácti songů se postaralo trio Nikita Boy (Radovan Šantrůček), Dr. Matlák (Petr Šuba) a Kuřecí (Honza Picek), takže další výměna dvou třetin sestavy, která logicky určitý vliv na vyznění nahrávky měla, byť muziku i texty komplet napsal Nikita.

A opět si nebral servítky, agresivně tepe do společenských nešvarů, stádnosti, fiflen, buranů či politiků, sem tam se nimrá v nitrech, všechno je to nasrané, tu se objeví vulgarismus, prostě tak, jak to ŠANOV 1 měli vždycky. Řemeslně to není žádná extra paráda, slova jsou nasekána, jak autora napadla, místy je to i lehce chaos, věty v některých textech nemají zjevnou návaznost a jde spíše o různé proklamace, viz např. „Buran“. 

„Music War“ je určitě sevřenější deska než předchozí dvě: „Acid Mouse“ a „Stejný krysy jako kdysi“. Ubylo experimentování; jednak s trpělivostí fanoušků poslouchat úplné blbosti, druhak s elektronickými zvuky. Oboje kvituju. 

Po instrumentálním intru vedeném v zatěžkaném módu následuje dvanáct songů, které rozhodně nelze označit za podobné si jako vejce vejci. Některé jsou pomalejší, jiné rychlejší, všem dominuje Šantrůčkův jedovatý zpěv a občas se zapojí i kolegové, nejspíš když se něco huláká. Hned v první zpívané písni překvapí rytmická etno pasáž, ale to je výjimka, okolo ní se hraje punk ve středních tempech, třetí kus „Stádo“ už je svižnější, ale u obou věcí zaujme pestrá rytmika i zvláštně zohýbaná kytara, rozhodně se nejedná o přímočaré odrhovačky. Platí to i o nervní skladbě „Narušenej“, která dělá čest svému názvu, vokál je místy zastřený, místy na hranici parodie, ale spíš to je bědování, k tomu opět zajímavě pojatá kytarová hra. Až „Blbá“ je jednodušší, jak hudebně, tak počtem slov, jež tvoří text, který je částečně v angličtině, ale jde o hlavně o opakování sloganů „Fuck You“ a „You are stupid girl“. Po vítaném oddychu následuje poslední položka strany A, která je zase zamotaná.

Béčko startuje hitovka jako hrom, melodická hardcorová vypalovačka s chytlavými motivy a melodiemi, které se snadno zaryjí do paměti. Pak se zase zatemňuje, „Virtual angel“ je spíše kytarovka než HC/punkovka, zase je tu tíha světa a „noc je den – a den je temnota“. Podobně se muzika přelévá na celé druhé straně, po přímočaré „Biomechan“ se zase situace komplikuje a expresivní „Zvířátka“ atakují psychické zdraví posluchače. Méně „protivně“ těkají další „béčkové“ skladby, z nichž mě nejméně baví, hlavně kvůli textu, „Buran“, naopak jízlivá „Ať“ i titulní věc jsou  výborné.

„Music War“ je jedním z nejlepších alb ŠANOVA 1, výrazně kvalitnější než několikrát zmíněné předchozí dva záznamy, na úrovni „On the shit“ nebo, pro pamětníky, debutu.

Zvuk prošel remasteringem (Petr „Ziky“ Zikmund) a deska hraje velmi pěkně, ke zvuku opět nemám výhrady.

Gramodeska vyšla ve čtyřech barvách, kromě klasické černé i červená, zelená a bílá, pokaždé v počtu 125 kusů, a protože jde o ručně číslované exempláře, dá se asi mluvit o limitech. Barevné variace jsou, co se vizuálu týká, jediným kladem, přebal i vnitřňák moc krásy nepobraly, ale to je u ŠANOVA 1 obvyklý jev. Ale z informačního hlediska OK, na přiloženém listu jsou texty, sestava i kredity, na zadní straně seznam skladeb, jen fotka kapely opět chybí. A k vnitřní příloze jedna poznámka – proč je text k poslední písni vytištěný na prvním místě? 

Reedice – nebodováno.

Seznam skladeb:

 • Strana A:
 1. Intro music war
 2. Dokonalá kráva
 3. Stádo
 4. Narušenej
 5. Blbá
 6. Perly sviním
 • Strana B:
 1. Vypadnem
 2. Virtual angel
 3. Biomechan
 4. Zvířátka
 5. Buran
 6. Music war

Čas: cca 36 min.

Sestava:

 • Nikita Boy – bass & vocals
 • Dr. Matlák – drums & vocals
 • Kuřecí – guitar & vocals

Facebook
Bandzone
Bandcamp

PHR
 


Zveřejněno: 12. 12. 2022
Přečteno:
729 x
Autor: Johan | Další články autora ...

Fotogalerie


Komentáře

Zatím je tu mrtvo. Určitě nejsi bez názoru, tak buď první a přidej svůj komentář