DARK GAMBALLE - Romance panenky a kladiva

CD 2020, Pařát Magazine & Productions / hardcore / Slovensko

Společně s metalovým magazínem Pařát vycházejí i cédéčka. Někdy se jedná o plnohodnotná řadová alba, jindy to jsou reedice starých nahrávek kapel, které v historii zanechaly určitou stopu, ale už se na ně jaksi pozapomnělo. A přesně o tom je i nosič z Pařátu č. 93 (duben/květen 2020), který představuje slovenskou kapelu M.S.R. (MRVIACE SA ROŽKY) a jejich dvě dema z druhé poloviny devadesátých let minulého století.

Kapela M.S.R. vznikla v roce 1993 v Banské Bystrici, vydala dvě dema, odehrála něco koncertů a v roce 2000 zase zmizela. Já jsem se o ní dozvěděl někdy v roce 1999, kdy mi poštou přišla na recenzi originální kazeta „The Beast Is Dead“ s barevným obalem a textovou přílohou. Tehdy jsem o ní napsal: „Najdeme tady v deseti skladbách energický a skákavý hardcore. Je pestrý, nenudí a dost se mi líbí. Skvělý je taky různorodý zpěv. No prostě paráda“ (Buryzone zine č. 7, duben 2000). Při dnešním poslechu nezbývá než souhlasit, tato nahrávka z tehdy věhlasného studia Exponent za těch více než dvacet let neztratila na své agresivitě. Svižně skočný nářez se sborovými refrény odkazuje k velikánům jako AGNOSTIC FRONT, MADBALL nebo SICK OF IT ALL.

Na disku následuje debutní demo z roku 1997 „Je mi zle“, ke kterému jsem se dostal o něco později, to když jsem kdysi dávno na koncertě Killed By Brno ve freeboxu objevil vypalované CD s oběma demy. Prvotina mě ale až tak nezasáhla, hlavně kvůli hodně špatnému zvuku. Muzikantsky ty skladby ještě nejsou tak vyzrálé a vyhrané, jsou tam počáteční vlivy metalu až punku. Ale jakési zárodky časů budoucích v tom „bzukotu“ už lze slyšet, hlavně pak vliv BIOHAZARD. Závěr patří coverům SICK OF IT ALL („Scratch The Surface“) a S.O.D. („United Forces“).

Aby byla kapacita disku plně využita, závěr obstarává pět bonusových skladeb z koncertů z roku 1999, respektive 1998, z jejich domovského města. Kromě tří asi největších hitů dostaly prostor i dvě cover verze. První je AGNOSTIC FRONT a jejich „The Blame“, druhou výše zmíněná hymna od S.O.D.

Toto CD dokazuje fakt, že i v srdci Evropy se hrál kvalitní NYHC a je fajn, že se na něj nezapomíná. A navíc, takových kapel, jako M.S.R., by se dalo dohledat víc a zároveň by si podobnou vzpomínku taky zasloužily. Namátkou mě napadají MENTALLY PARASITES, kterým debutní album u Epidemie Records nakonec nikdy nevyšlo (promo verze zabíjela), nebo SUFFOCATE a jejich MC „Exit 64“, popř. fyzicky nevydané album „Freestyle“. A co takhle kapely STICFUTU, SAPROPHYTE, MÄSO…?

Seznam skladeb:
The Beast Is Dead:

 1. The Beast Is Dead!
 2. Cesta
 3. Odstrel' mu hlavu
 4. Výhry našej doby
 5. M.S.R. Crew
 6. Life's Just Starting Up
 7. Strata dovery
 8. Príliš vel'a...
 9. Men Of Law
 10. A-čko

Je mi zle:

 1. Čiernobiela
 2. Špinavá kariéra
 3. Primitívne násilie
 4. Koniec
 5. Realita
 6. Tak vstaň
 7. O tom, ako nám raz bude dobre
 8. Scratch The Surface (SICK OF IT ALL cover)
 9. United Forces (S.O.D. cover)

Bonus live tracks:

 1. The Beast Is Dead!
 2. M.S.R. Crew
 3. Čiernobiela
 4. The Blame (AGNOSTIC FRONT cover)
 5. United Forces (S.O.D. cover)

Čas: 76:14

Sestava „The Beast Is Dead“:

 • Michal „Slimák“ Slama – bicí, zpěv
 • Filip Glocko – kytara, zpěv
 • Jaro „Zoro“ Zorvan – basa, zpěv
 • Igor „Kosa“ Podkonický – zpěv

Sestava „Je mi zle“:

 • Michal „Slimák“ Slama – zpěv
 • Filip Glocko – kytara
 • Jaro „Zoro“ Zorvan – basa, řev
 • Alek Petrov – bicí

Bandzone

Výhry našej doby YouTube
Je mi zle YouTube

Pařát Production

 


Zveřejněno: 21. 04. 2021
Přečteno:
571 x
Autor: Bury | Další články autora ...

Fotogalerie


Komentáře

Zatím je tu mrtvo. Určitě nejsi bez názoru, tak buď první a přidej svůj komentář