TELEPATIE III - nové číslo hudebního magazínu z podsvětí

LP 2020, Ultima Ratio Records / punk/punkrock / Česko

Sepsání této recenze je tak trochu valašský oříšek. Protože smysluplně popsat veškeré personální vazby a propojení obou kapel na tomto split LP tak, aby se v tom někdo vyznal, možná dá zabrat i přímým účastníkům. Ale pokusím se.

Na jedné straně tady máme kapelu PSI, která v Rožnově pod Radhoštěm fungovala chvíli na začátku milénia. Na straně druhé tady jsou LUCIFER EFEKT, pořád ještě relativně nové uskupení. A teď to začne. V obou kapelách figurují Fekál a Charlie. Ctib, Keč a Fekál spolu hráli v TELEFON. Ctib, Kav a Lenia se potkali v UŠTKNI. V COMPLICITÉ CANDIDE se zase protnuly osudy Fekála a Ctiba. Keč a Ctib aktuálně fungují v CHOROBOPOP. Ještě jste se v tom neztratili? Pak vězte, že těchto šest jmen zanechalo svou stopu i v kapelách VÝBOR VEŘEJNÉHO BLAHA, 77 nebo CATHEAD.

Ale nejen tu hráčskou provázanost mají obě kapely společnou. Protože i když se v rožnovských bandech pořád točila stejná jména, vždy z toho vznikla nějaká zajímavá a hlavně originální muzika. S jakýmsi nezaměnitelným vyzněním a hlavně textovým poselstvím.

„Štěstí je smradlavej dech, voní jak strach, jak kult srabáckejch hlav. Tak proč zrovna já bych se měl probouzet každej den!!!“

První jsou zde zastoupeni PSI, kteří existovali v letech 2001-2002 a za ten okamžik zaznamenali pouze jedinou nahrávku (s příznačným názvem „Post mortem“), která jim vyšla až po rozpadu jako společná kazeta s polskými TRAGEDIA. Teď tedy těch jedenáct skladeb vychází poprvé na vinylu, a i když se zvukově jedná o záznam ze zkušebny, vše je ošetřeno Fekálovým dohledem a jeho domácím studiem Mocplevele. Proto z písní čiší opravdový a syrový punk, který nepostrádá naléhavost, a určité nedostatky se schovají za energii, kterou kapela rozhodně nešetří. Naopak tato autenticita se obrací ku prospěchu všech.

„Hurá, všechnu práci nechte robotům. Podvolím se ráda i jejich dotykům. Robotická báseň, robotická vášeň, robotická… láska 4.0 ožívá.“

Druhý LUCIFER EFEKT po fajn debutu „My“ nastupuje se svými sedmi rozevlátými písněmi (rovněž Mocplevele), které čerpají z klasického rokenrolu. Poctivý punkrock plný chytlavých melodií, kdy zpěvaččin hlas je doplňován mužským kontrastem strunné sekce. Hned úvodní skladba je netradičně v angličtině o jednom nešvaru, který se tady rozmohl a mi osobně text mluví z duše („Everyone speaks fucking new speak!“). Ovšem největší hitovost nabízí třetí „Panička“, která si plyne s krásnou lehkostí. I když oproti ní „To!“ zase svižně odsýpá. A opět nechybí ani vymykající se instrumentálka („Řekli si, že…“). Když se to pak shrne do jednoho celku, „Robotická báseň“ nabízí příjemný a nenucený poslech.

V konečném výsledku tady máme zajímavou sondu do vývoje punku v jednom svérázném regionu, který stále dokáže nabízet originální kapely. Rok 2020 byl hodně bohatý na skvělá alba a tato deska rozhodně patří do vyšších pater pomyslného žebříčku.

Seznam skladeb:

PSI

 1. Kaktus
 2. Flaška
 3. Věci
 4. Již mrtvo vše
 5. Láska
 6. Kocourek
 7. Podfuk
 8. Cíle
 9. Plyn
 10. Spratci

LUCIFER EFEKT

 1. New speak
 2. Vinetou
 3. Panička
 4. Příchod myšlenky
 5. Řekli si, že…
 6. To!
 7. Maskot

Čas: cca 31 min.

Sestavy:

PSI

 • Kav – zpěv
 • Ctib – kytara, zpěv
 • Fakál – basa, zpěv
 • Charlie – bicí

LUCIFER EFEKT

 • Lenia – zpěv
 • Fekál – kytara, zpěv
 • Kečup – basa, zpěv
 • Charlie – bicí

LUCIFER EFEKT ROZHOVOR

LUCIFER EFEKT Bandcamp

 


Zveřejněno: 18. 02. 2021
Přečteno:
420 x
Hodnocení autora:
8 / 10

Autor: Bury | Další články autora ...

Fotogalerie


Komentáře

Zatím je tu mrtvo. Určitě nejsi bez názoru, tak buď první a přidej svůj komentář