INSANIA

LP 2019, Ultima Ratio, Malárie Records, Burina Records / punk / Česko

Formace LUCIFER EFEKT funguje od roku 2014 a figurují v ní členové a členka zavedených kapel z Rožnova pod Radhoštěm (TELEFON, UŠTKNI, CO-CA, PSI, CATHEAD), což dává ihned tušit jistou záruku kvality. Ostatně, kapely z tohoto regionu mám hodně rád, takže s velkou chutí jsem si pustil i tuto desku.

Ta původně vyšla vlastním nákladem pouze na CD, ale nakonec naštěstí došlo i na vinylové provedení, které k tomu punku přece jen tak nějak neodmyslitelně patří. Tato čtveřice vsadila na jakýsi koncept inspirovaný knihou Luciferův efekt od Philipa Zimbarda, v níž autor zkoumá, jak se z obyčejných lidí mohou stát symboly zla. Na toto téma, respektive stamfordský vězeňský experiment, odkazuje i titulní fotografie obalu. Prostě hranice mezi dobrem a zlem je sakra tenká.

„… v reakci na působící situační síly se z dobrých lidí náhle stávají pachatelé zla, nebo patologicky pasivní oběti. Jakýkoliv skutek, jakkoliv je hrozný, jehož se někdy dopustila lidská bytost, může spáchat kdokoliv z nás – za správných nebo špatných situačních podmínek.“

O takových malých i velkých zlech vyprávějí i angažované texty, které mají co říct. A je jedno, jestli jsou o závislosti na moderních technologiích nebo o škodlivosti podbízivé reklamy. Navíc jsou zabaleny do příjemného punkového hávu, který je krásně melodický. A to nepočítám vkusně se doplňující vokály, i když osobně bych radši více toho od Leni. Tohle jsou prostě takové líbivé písničky, které klidně obstojí i u táboráku.

Zde rozhodně neplatí text skladby “Stokrát“, že „Stokrát opakovaná sračka stane se hitem“. Tady totiž stačí poslechů jen několik a všechny biče se zaryjí do mozkových závitů jako nefalšované hity. Podle mě je to sakra parádní materiál, který navíc obstojí i naživo! A samozřejmě nesmím zapomenout na ten typický sound rožnovských kapel, který je tak nějak bezprostředně zakořeněný v těch lidech samotných, snad vlivem onoho svérázného regionu, snad za to částečně může slivovice. (úsměv)

Seznam skladeb:

 1. Hraj to dál
 2. Bezcenná
 3. Bílí Češi
 4. Aligátor
 5. Bez dechu
 6. Nu Ra Mo Hey
 7. Liftboy
 8. Kov
 9. Stokrát
 10. Kytara
 11. Blues narezlé míchačky
 12. Urny
 13. Sedativa
 14. Teď a tady
 15. Vnitřní zranění
 16. Olga (Bonus bič)

Čas: 34:50

Sestava:

 • Lenia – zpěv
 • André – kytara, zpěv 
 • Keč – basa, zpěv 
 • Charlie – bicí

Bandcamp


Zveřejněno: 04. 03. 2020
Přečteno:
3720 x
Hodnocení autora:
8 / 10

Autor: Bury | Další články autora ...

Fotogalerie


Komentáře

Zatím je tu mrtvo. Určitě nejsi bez názoru, tak buď první a přidej svůj komentář