ASMODEUS – PŘÍJEZD KRÁLE PO 25 LETECH, NYNÍ I JAKO ČERNÁ NEBO ORANŽOVÁ GRAMODESKA

CD/ LP 2020, Agonia Records / progressive/psychedelic rock / Řecko

Řekové mne uchvátili již na svém předchozím albu „Mayhem In Blue“ a, bez vytáček, jeho následovníka „Eden In Reverse“ jsem vyhlížel s maximální netrpělivostí. V kapele došlo k personálním změnám, když bubenickou sesli obsadil Foivos, klávesové nástroje číslo dva patří jménu Sakis Bandis a třetí posilou se stal zpěvák Cons Marg.  V této podobě byli k vidění na loňském Czech Death Festu a myslím, že nebudu příliš přehánět, když o jejich setu budu hovořit v superlativech. Zvláště jistý a sympatický projev zpěváka Marga zanechal více než dobrý dojem.

Skupina se sehrála, vše si sedlo, jak má, a letopočet zdobící dvě dvacítky se stal tím pravým k vypuštění nového materiálu mezi prostý lid. 

Na rovinu je třeba hned v úvodu říci, že ne každý, komu se doteď tvorba řeckých muzikantů líbila, bude s přehledem kousat i novinku. Evolucí se to totiž nehemží jen ve složce textové, ale i ta hudební se nebojácně nechává unášet na vlnách přirozeného vývoje. To vše nenásilnou, logickou cestou kupředu. Co ale „starým konzervám“ nemusí jít pod pod nos, jsou zpěvy. O drsnějších formách vokálů, známých z alb nedaleké minulosti, si můžete nechat zdát. Marg se v medovém rybníčku cítí dobře, tak proč si dělat násilí. Chvíli slyším PINK FLOYD, chvíli VON HERTZEN BROTHERS. Prvně jmenované hlavně v  psychedelických momentech. V jednom okamžiku vnímám odkaz „Astronomy Domine“ („Incense Swirls“), za chvíli mi na krátký časový úsek naskakuje „Dark Side Of The Moon“ (samply v instrumentální „The Devil’s Blind Spot“). Druhé zmíněné berte s rezervou, ale v některých vícehlasech je ta podoba fakt do uší bijící. 

Oba singly, předvoje velkého alba, vybrala kapela dobře. „Crossroads“ je nejsvižnější věcí a „The First Ape On New Earth“ pro změnu tou nejagresivnější. V poslední třetině „První opice“ (úsměv) HAIL SPIRIT NOIR předvedou, že to přibrousit stále umí a je to celkem solidní hukot.

Pokud bych měl vyzdvihnout jednu jedinou skladbu, byla by to závěrečná „Automata 1980“. Troufám si tvrdit, že bych ji bez váhání zařadil mezi nejlepší tři v celé diskografii HAIL SPIRIT NOIR. Na začátek dostanete bezmála tři minuty industriálního šílení, trochu rytmického dunění a až s nástupem Marga dostává píseň pořádek a řád. Běžící šestá minuta krájí čas z druhé poloviny eposu a dokola se opakující motiv, různě doplňovaný měnícími se nástroji v hlavních rolích, mi okamžitě vykouzlil úsměv na rtech. Neskutečně pozitivní melodie. 

V bonusové ohrádce čekají ještě dva kousky. Děsivý „disco“ remix „Incense Swirls“ mě minul velkým obloukem a v budoucnu se bez něho docela dobře obejdu. To „Ever – Shifting Tunnels“ je docela jiná káva. Gothic metal, šmrncnutý blackem, dochucený krkavčím řevem, má sílu.

Cesta, na kterou se Řekové vydali, se mi zamlouvá a rád je budu následovat. Označení black metal je asi definitivně zmizelé v nenávratnu, přednost dnes mají progres a psychedelie, ale pořád jsou to oni a evoluční proces, jímž prošli, byl tentokrát ku prospěchu věci.

Seznam skladeb:

 1. Darwinian Beasts
 2. Incense Swirls
 3. Alien Lip Reading
 4. Crossroads
 5. The Devil’s Blind Spot
 6. The First Ape On New Earth
 7. Automata 1980
 8. Incense Swirls (Synthwave remix)
 9. Ever – Shifting Tunnels (Bonus track)

Čas: 42:45

Sestava:

 • J. Demian – bass, guitars
 • Theoharis – guitars
 • Haris – keyboards
 • Foivos Chatzis – drums
 • Sakis Bandis – keyboards
 • Cons Marg – vocals

YouTube
Facebook
Bandcamp


 


Zveřejněno: 21. 09. 2020
Přečteno:
1115 x
Hodnocení autora:
8 / 10

Autor: Horaguru | Další články autora ...

Fotogalerie


Komentáře

21. 09. 2020 19:22 napsal/a Horaguru
Líbí - nelíbí
Ahoj kamarádi, jak píšu v recenzi, já jsem nadšený. Jen mě mrzí, že s tímto druhem produkce je už na Czech Death Festu nejspíš neuvidím.
21. 09. 2020 18:59 napsal/a Johan
HSN - MiB
-> Coornelus: Seš zloděj myšlenek :-) Přesně tohle jsem psal Hoře... :-) MiB je super album, tohle nový není špatný, ale nemá to takovej šmrnc.
21. 09. 2020 12:53 napsal/a Coornelus
+++
„Mayhem In Blue“ se mi líbilo moc, a vlastně i ty starší alba. Tohle se poslouchá v podstatě pohodově, ale nějak nemám potřebu si to pouštět znova. V kostce. Ten progresivní posun mi tolik nešmakuje. Uznávám, že ten přechod se jim ale dá věřit a je pěkně plynulej. Jsem rád, že tě to baví :-). Pro mě ta kapela ale z velký části ztratila kouzlo.