Nejbližší koncerty
 • 28. 02. 2024UNDERCROFT Death/Thrash metal (Chile) DEKAPITED Thrash...
 • 06. 03. 2024Stíráš si pot z čela při paralýze volbou během listování ...
 • 08. 03. 2024Hrají: XIII. STOLETÍ legendární gothic rock ( Jihlava ), ...
 • 09. 03. 2024Tortharry, Murmur, Bloodcreek
 • 12. 03. 2024DAVID ELLEFSON (ex-Megadeth) - Bass Warrior Tour 2024. P...
 • 15. 03. 2024- - - First Spring HARDCORE THERAPY - - - 15. 3. 2024 - -...
 • 29. 03. 2024NAURRAKAR Nuclear Misanthropic Black Metal https://www....
 • 04. 04. 2024Conflict (uk), Ginnungagap (cz)
INSANIA

CD 2019, Support Underground / thrash metal / Česko

Po narození dítěte sledujete jeho první krůčky, občas nějaké zakopnutí nebo kotrmelec. Než se nadějete, tak ovládá malou násobilku a utváří si vlastní názory. Přesně takový pocit mám i z nadějné thrashmetalové kapely ze Štítné nad Vláří.

Počátky REFORE sahají až do roku 2015, avšak pozornost si získávají o tři léta později, když vyhrávají soutěž studia GM Recording, kde hlavní cenou byly dva nahrávací dny. V říjnu 2018 nic nebránilo vzniku EP "Social Failure", které na fyzickém nosiči vyšlo loni v červenci pod hlavičkou Support Underground.

Po vložení disku do přehrávače vůbec nepochybuji, že to kluci s thrash metalem myslí vážně. Otevírák "Social Failure" skotačí ve středních tempech, pak zvolní a nadechne se k zábavnému místu – kytarovému sólu za doprovodu dvojkopáku. Následující skladby pokračují v podobném duchu, ale jsou osvěžené například bubenickými útoky či změnou rytmu. Nedokonalý vokál chrchlající anglická hesla někdy připomíná Maxe Cavaleru. Vzhledem ke zpěvákovu věku předpokládám, že v budoucnu ještě více zhrubne.
 
Kompozičně nejde o žádnou velkou vědu, ale ve skladbách panuje pořádek a přísný thrashmetalový řád. Velké plus. Ne každá kapela to na začátku kariéry dokáže. Díky tomu dvacetiminutový přehledný materiál příjemně uplyne. Ze šestidílné skládačky vybočuje tvrdá baladička "Silence to the Rage". Kdybych měl tvorbu k něčemu přirovnat, tak od prvního riffu cítím zakódovaný rukopis SUICIDAL ANGELS. Což není zrovna thrash podle mého gusta. Navíc jako by právě tento vliv držel kluky při zemi, i když by to pravděpodobně dokázali více rozbalit.
 
O obrázek na přebalu se postarala Karolína Černíčková. Člověk, který o skupině nikdy neslyšel a drží nosič v ruce, ihned pozná, že bude obsahovat thrashmetalový záznam. Protože tam zlý politik (?), jenž má nasazenou plynovou maskou, manipuluje s davy a v pozadí z komínů teče i kouří radioaktivní odpad. Skromný booklet obsahuje texty všech písní, děkovačku a fotografii trojčlenné kapely.

EP "Social Failure" je jednoduchý thrash metal, který rozhodně neurazí. V některých momentech jsou písně sice trochu sterilní, ale nic hrozného, co by odradilo od poslechu. Připočtu-li k tomu zajímavá kytarová sóla, máme tu důstojnou prvotinu i předehru k připravovanému debutovému full albu! Pro český underground důvod k radosti. REFORE jsou totiž bohatší o druhého kytaristu a udělali za poslední tři roky obrovský pokrok. 

Seznam skladeb:

 1. Social Failure
 2. Community Hate
 3. Silence to the Rage
 4. The World Behind Us
 5. Ghost
 6. Fadeout

Čas: 21:15

Sestava:

 • Franta Tkadlec – vokál, kytara
 • Karel Chromáček – basa, doprovodný vokál
 • Dominik Šuchma – bicí

ROZHOVOR

Facebook
Bandcamp
    


Zveřejněno: 20. 03. 2020
Přečteno:
5189 x
Hodnocení autora:
6 / 10

Autor: Kubina | Další články autora ...

Fotogalerie


Komentáře

Zatím je tu mrtvo. Určitě nejsi bez názoru, tak buď první a přidej svůj komentář