Nejbližší koncerty
  • 28. 02. 2024UNDERCROFT Death/Thrash metal (Chile) DEKAPITED Thrash...
  • 06. 03. 2024Stíráš si pot z čela při paralýze volbou během listování ...
  • 08. 03. 2024Hrají: XIII. STOLETÍ legendární gothic rock ( Jihlava ), ...
  • 09. 03. 2024Tortharry, Murmur, Bloodcreek
  • 12. 03. 2024DAVID ELLEFSON (ex-Megadeth) - Bass Warrior Tour 2024. P...
  • 15. 03. 2024- - - First Spring HARDCORE THERAPY - - - 15. 3. 2024 - -...
  • 29. 03. 2024NAURRAKAR Nuclear Misanthropic Black Metal https://www....
  • 04. 04. 2024Conflict (uk), Ginnungagap (cz)
ASMODEUS - "Pobřeží královny Marie"

Možná někomu bude vrtat hlavou, proč punkový label PHR vydává album bratislavských thrashových stálic Catastrofy? Inu, je to jednoduché. V punku šlo krom hudby vždy i o nějaký přesah. Třeba sociální nebo o DIY přístup. V tomto ohledu to jde bratislavskému thrashovému komandu rozhodně mnohem lépe, než zástupu kapel, které si jen na něco hrají. Catastrofy sami sebe často označují coby zbojnický thrash, a o takto laděných raubířích víme, že jsou v historickém kontextu považování za bojovníky proti systému. A neznamená to právě onen ryzí punkový přístup? Prvotřídní album Zbojnícky tanec je tak originální výpovědí postavenou na slovenských thrashovo-zbojnicko-punkových kořenech. Najdete zde velkou porci ironie, sarkasmu, kritiky, ostrých metalových riffů i naléhavého křiku.

Skupina junákov búšiacich do nákov
Cválajú na baranoch neprajníkov trestať
Družina zbojníkov svalnatých z bryndzákov
Poslovia z pekla prídu do každého města

Kapela vznikla v roce 2005 a toto dlouhohrající debutové album vydala přesně po deseti letech existence. Byla to doba, kdy thrash metal celosvětově prožíval renesanci a nové kapely vznikaly jako houby po dešti. Přitom stále ještě fungovaly ty, které po dlouhá léta držely žánrový prapor, i když se jejich milovaný styl dostal mimo výsluní. Základy hudby Catastrofy můžeme hledat v sanfranciské thrashové škole, ale hoši k němu přidali nevídaný punc originality. O tom dozajista svědčí kombinace ostrého metalového zvuku a lidových námětů. Vznikla tak třaskavá kombinace chytlavých melodií a až dramaticky znějících změn tempa. Klasické rock´n´rollové základy jsou přiloženy do bublajícího melting potu, v němž se přetaví v drtící žár agresivity, muzikantského umu a neutichajícího slovenského temperamentu. Vše je ve výsledku podpořeno energickým nasraným vokálem doplněným parádními sbory. Takhle zní thrash jednadvacátého století.

Staviate medzi sebou hradby,
No nemá to zmysel!
Vediete žabomyšie vojny
Kde nepadne výstrel!

Nahrávka natočená v oblíbeném studiu Shaark vychází na žluto-modrém vinylu, lisováno z původního masteru a samotný obal je mírně upravenou původní verzí. Albu rozhodně nechybí ostrost, humor a potřebný nadhled, snad proto je u fanoušků Catastrofy stále vyhledávaná a dodnes na sebe nabaluje nové posluchače. Bratislavští zbojníci jsou nejen znakem nikdy nekončící hudební rebelie, ale také jasným důkazem, že v množství undergroundových žánrů najdeme společné myšlenky a přístupy.

K poslechu zde: https://papagajuvhlasatelrecords.bandcamp.com/album/zbojn-cky-tanec

Celkový čas: 28:48

Skladby: Anciáša, zmráka sa! / Zbojníci apokalypsy / Sedlák / Kazimír / Bastardi spoločnosti / Ančine cecky / Žabomyšie vojny / Na detskej oslave / Zapadám prachom / Krik a beznadej

CATASTROFY 
BZ: https://bandzone.cz/catastrofy 
FB: https://www.facebook.com/catastrofy
YT: https://www.youtube.com/catastrofymetal 
WEB: https://www.catastrofyshop.sk

PAPAGÁJŮV HLASATEL
WEB: https://phr.cz
FB: https://www.facebook.com/papagajuvhlasatelrecords

 


Publikováno: 28. 11. 2023
Autor: Bury

Fotogalerie